Akçalı A.Ş. Permolit Boya ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın Birlikte Hayata Geçirdiği Sosyal Sorumluluk Projesi İle Sertifikalı Boyacılar Yetişecek

0
673

Boya sektörünün köklü firmalarından Akçalı A.Ş.’nin markası Permolit Boya ve Milli Eğitim Bakanlığı, boya sektörüne yönelik bir sertifika programı için işbirliği yapıyor. İş güvenliği, boya uygulama ve meslek ustalığı konularını kapsayan sertifika programı, profesyonel ve yarı profesyonel çalışan ancak bir eğitim geçmişi bulunmayan meslek erbabının yanı sıra bu alanlarda çalışmak isteyen herkesi hedefliyor. Yeni yapılan yasal düzenlemelerle boyacılar için artık sertifika sahibi olmak mecburi. Akçalı A.Ş ve MEB ortaklığıyla düzenlenecek bu sertifika programına katılım ücretsiz olacak.

Ekim Ayında Başlıyor
Program, Ekim ayında başlayacak ve Zincirlikuyu Meslek Lisesi atölyelerinde teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecek. Eğitimde kullanılacak kıyafet ve malzemeler Permolit Boya tarafından temin edilecek. Eğitimler, hafta içi ve hafta sonu olmak üzere farklı gün ve saatlerde programlanarak, katılımcılara zaman anlamında esneklik sağlanacak. Katılımcılar, tercih ettikleri programa göre eğitimi 2 veya 4 haftada tamamlayıp Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarını almış olacaklar.

Eğitim Başlıkları

Programda 24 saat süreli “İşçi Sağlığı Mevzuatına Uymak ve İş Güvenliği Önlemlerini Almak” dersi ve 16 saat süreli “Boya İşleri” eğitimleri verilecek. Toplam 40 saatlik eğitim programına, sertifika almak isteyen herkes katılabilecek.

Sertifika alan boya ustaları yasal bir zorunluluğu yerine getirmiş olmalarının yanı sıra sektörde iş bulma imkanlarını da genişletecek. Ayrıca, verilen iş güvenliği eğitimleriyle de meslek hayatlarını daha güvenli ve risklerden uzak sürdürmeleri sağlanmış olacak.

Başvuru formları Akçalı A.Ş. Web sitesinde (www.akcaliboya.com.tr/permolit) yayınlanıyor. Ayrıca, Permolit Boya satış noktalarından da form alıp doldurarak başvurmak mümkün.

Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülecek bu sosyal sorumluluk çalışmasına ilişkin olarak Akçalı A.Ş. CEO’su Akın Akçalı şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye’de ne yazık ki hemen her sektörde eğitimsiz, alaydan yetişmiş ustalar var. Hem mesleki uygulamalarda hem iş güvenliği konularında birçoğunun yetersiz olduğu görülüyor. Boyacılık bu mesleklerden biri. Biz doğru uygulamaların, yeni kanunlara uygun olarak, gerekli donanımlara sahip boya ustaları tarafından, iş güvenliği şartları gözetilerek yapılmasını istiyoruz. Sektörümüze ve ülkemize, bir meslek sahibi olmak isteyen profesyonel, eğitimli bireyler kazandırmayı misyon edindik. Bu sadece bir başlangıç. Bundan sonra da sektörel ve toplumsal olarak sosyal sermayeyi güçlendirici faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.”

Akçalı A.Ş. Permolit Boya Hakkında

Türkiye’nin en büyük 5 boya firmasından biri olan Akçalı Boya A.Ş., 1984 yılında kurulmuştur. 2014 yılı itibariyle 30 bin tonluk üretim ile akrilik su bazlı boya ve sentetik boya üretiminde sektöre yön veren lider üreticilerden biridir. Akçalı Boya, su bazlı boya imalatını 6 bin metrekarelik modern fabrikasında, solvent bazlı boya imalatını ise 2 bin metrekarelik ikinci üretim tesisinde gerçekleştirmektedir. Firma, 1986 yılında Türkiye’de bir ilke imza atarak “Permolit” ismini verdiği ürünü ile sektörün, ilk tavan boyasını piyasa sürmüştür. Permolit’in pazara girmesi ile beraber Türk boya sektörü, artık sadece tavanda uygulanmak üzere imal edilen özel bir boya olan tavan boyası ile tanışmış ve akabinde pazardaki diğer firmalar tarafından benzer boyalar üretilmeye başlanmıştır. “Permolit”, günümüzde tavan boyaları içinde kalite sınırlarını belirleyen bir ürün olarak kendini kabul ettirmiştir. Bu kalite algısı, Permolit’i tavan boyaları pazarının lideri konumuna taşımıştır.