Ayşeabla”lı olmak Ömür Boyu Yaşanacak Bir Sorumluluk

0
2118
Ayşeabla Okulları yöneticileri Prof. Mehmet Haberal ve Hilal Erdinç 19 Mayıs kutlamaları

Röportaj: Engin Güneş

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları Genel Müdürü ve Kurucu Temsilcisi: Hilal Erdinç

Sayın Hilal ERDİNÇ, sizi tanıyarak sohbetimize başlamak istiyoruz. Bizlere kendinizi tanıtır mısınız?

İzmir Buca Eğitim Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldum. Mesleğime, İngilizce öğretmeni olarak başladım. Anadolu Liselerinde yöneticilik yaptıktan sonra 1998 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Protokol Müdürlüğü görevine getirildim. Bu görevi büyük bir zevkle sürdürürken 2007 yılında gelen bir teklifle devletteki görevimi tamamlayarak Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okullarına Genel Müdür olarak atandım. 2010 yılından bu yana Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları Genel Müdürü ve Kurucu Temsilcisi olarak görev yapıyorum. Çalıştığım her kurumda çok mutlu oldum. İşe hep koşar adım gittim. Şu anda da Türkiye’ nin önde gelen üniversitelerinden olan Başkent Üniversitesine bağlı bir vakıf okulunda çalışmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyuyorum.

Türkiye Kalite Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği gibi sosyal çalışmalarım da bir taraftan devam ediyor.

“Ayşeabla Okulları” nın tarihçesini sizden dinleyebilir miyiz?

Okulumuz 1946 yılında o yıllarda büyük vizyona sahip, yurt dışında eğitim görmüş Psikolog Neriman HIZIROĞLU tarafından Ankara Kızılay’da Ayşeabla Çocuk Yuvası ve İlkokul olarak kurulmuş, 1985-1986 öğretim yılından itibaren kademeli olarak açılan Orta ve Lise kısmı ile, Neriman HIZIROĞLU yönetiminde dönemin en güzide okullarından biri olarak varlığını sürdürmüştür. Okul, ismini o yıllarda rahmetli Yıldız Kenter’in de çalıştığı “Ayşeabla” isimli bir radyo programından almıştır. Öğretime daha sonra oğlu Osman Hızıroğlu ve gelini Ayşe C. HIZIROĞLU yönetiminde 1999 yılına kadar şimdi bulunduğumuz Ankara Çiğdem Mahallesi’nde devam etmiştir. Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden olan Başkent Üniversitesi bünyesine katılan Kurumumuz; okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar sahip olduğu okullar zinciri ile eğitimin sürekliliği ilkesini gerçekleştirmektedir.

1946’ da açılan okullarınız dile kolay gelmiyor, tam tamına 74 yaşında. Böylesine köklü bir okulda görev almak nasıl bir duygu?

Gelenekten geleceğe uzanan, kurumsal hafızasına Neriman Hızıroğlu tarafından pek çok başarı sığdırılmış bir okuluz. Köklü okulumuzun geçmişten bugüne taşıdığı yüksek değerler dünyanın dört bir tarafına yayılmış mezunlarımızda yaşamaya devam ediyor. Ayşeablalı olmanın belli bir süreyi kapsayan bir nitelik değil,  ömür boyu yaşanacak bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum. Geçmişimizden güç alarak geleceğe yön vermek için çalışıyoruz.

Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanınız dünyaca ünlü Prof.Dr.Mehmet Haberal. Nasıl bir duygu bu?

Bilgi çağının gerektirdiği yeniliklere açık, birçok başarıya imza atmış olan Kurucumuz ve Yönetim Üst Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal, çağdaş uygarlık düzeyini aşacak öğrenci yetiştirmekte bizlere model olmaktadır.

Eğitim ve sağlık alanındaki emek ve başarılarının yanı sıra uluslararası kimliği ile birçok başarıya imza atmış olan Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal Hocamız, haklı gururumuzdur.

Okullarınızın vizyonu ve misyonundan söz edebilir misiniz?

Misyonumuz; “Atatürk ilke ve devrimlerine” sahip çıkan, ulusal ve evrensel değerlere bağlı, akademik ve sosyal yönü aynı ölçüde gelişmiş, yaşam boyu öğrenmeyi hedefleyen; başarılı, onurlu ve mutlu bireyler yetiştirmektir.

Vizyonumuz; Türk Eğitim Sistemine değer katan; akılcı, çağdaş ve dinamik yapısıyla hedeflerine koşan, Türkiye’de öncü ve önder bir eğitim kurumu olmaktır.

Sayın Hilal ERDİNÇ, Ayşeabla Okullarının Eğitim Politikalarını okurlarımız için açıklar mısınız?

Okullarımız, öğrencilerimizin sosyal gelişimi ve akademik başarısını birlikte geliştirmeyi amaçlayan bir misyon taşımaktadır. Sevgi, saygı ve huzurun esas olduğu Kurumumuzda mutlu çocuk yetiştirmek birinci önceliğimizdir. Ayrıca okullarımız, 21.yüzyılın gerektirdiği inovasyon ve yenilikleri eğitim sürecine dahil ederken geleneksel yapıdan, kültürümüzden ve kurum değerlerimizden asla ödün vermemektedir.

“Dünya vatandaşı” yetiştirmeyi amaç edindiğimiz “İngilizce Eğitim” sürecimizde; 160 ülkede geçerliği olan ve ilkokul, ortaokul ve liseyi kapsayan «Cambridge Uluslararası Okul» sistemine 2016-2017 eğitim öğretim yılında geçiş yaptık. Okulumuz,  ilkokulda uluslararası programı başlatan Türkiye’deki ilk özel okul olma farklılığına sahiptir. Öğrencilerimiz, evrensel boyutu olan bu sistem ile yeteneklerini, İngilizcelerini geliştirerek keşfeder. Bu program ile öğrencilerimiz yaşam boyu geçerliği olan ilkokul, ortaokul ve lisede IGCSE diploması alarak mezun oluyorlar.

Okulumuz, eğitimdeki global gelişmeleri takip etmek, yurt dışında paydaşlar bulmak ve projeler yapmak amacıyla başvurduğu ASP KARDEŞ Okullar Ağına, 05 Mayıs 2017 tarihinde kabul edildi.

05 Kasım 2018 tarihinde ise Kanada Eğitim Bakanlığı ile imzaladığımız Akademik Ortaklık Anlaşması ile karşılıklı müfredat ortaklığı, eğitimin üst düzeye taşınması, global farkındalığı geliştirme fırsatı, öğrenci değişim programı ile kültürlerarası etkileşim ve eğitmenler arasında bilgi alışverişi gibi imkanlar sağladık.

Eğitimde kalitenin önemini 1996 yılında aldığımız “TS-EN-ISO 9001 Kalite Güvence Sistem Belgesi”yle vurguladık. 2017 yılında da EFQM (AVRUPA KALİTE YÖNETİM VAKFI) tarafından verilen “Mükemmellikte Yetkinlik 3 Yıldız” ödülü aldık. Eğitim kalitemizin uluslararası düzeyde olduğunu kanıtlayan bu ödüle sahip Ankara’daki tek eğitim kurumuyuz.

Okulumuzda, 5 yaştan liseye kadar farklı sınıf düzeylerinde Bilişim Teknolojileri eğitimi verilmektedir. Bu eğitimle birlikte öğrencilerimize birçok beceri kazandırılmaktadır; problem çözme, enformatik düşünme, takım çalışması, robot programlama, üç boyutlu tasarım yapabilme, oyun programlama, mobil uygulama geliştirme gibi 21.yy becerileri, bilişim teknolojileri eğitiminin birer parçasıdır. STEM laboratuvarımızda bilişim teknolojileri eğitimlerinin yanı sıra proje tabanlı STEM uygulamaları da gerçekleştirilmektedir. STEM uygulamaları ilkokul 2.sınıftan başlayarak lise düzeyine kadar devam etmektedir.

Öğrencilerin yetenek tespiti ve gelişiminin önemli olduğunu düşünüyoruz. Okullarınızda, öğrencilerin “Yetenek Yönetimi” ni nasıl keşfediyorsunuz?

Öğrencilerimizin bilgili, kültürlü, her bakımdan donanımlı, araştıran, sorgulayan, çalışkan, özgüveni yüksek, sorumluluk sahibi, demokrat, özgür düşünceli, iyi yürekli, sevgi dolu bireylere dönüşüm yolculuğunda, onlara esin vermek, rehberlik etmek asıl görevimiz. Bu okul öncesinden başlayan bir keşif yolculuğu aslında. Öğrencilerimizin sosyal gelişimlerini alanında uzman öğretmenlerimizle yürüttüğümüz branş derslerimizle destekliyoruz.

Gelişimsel ve önleyici rehberlik anlayışımız sayesinde her öğrencimizin ilgi ve yeteneklerini yakından takip edip velilerimize geri bildirimde bulunuyoruz.

Velilerin çocuklarına sizin okulunuzda eğitim aldırmaları için en önemli sebep nedir?

Okulumuz şu anda Türkiye genelinde hemen her öğrencinin eğitimini tamamlamak isteyeceği belli başlı okullardan biridir. Okullarımız için bu güç, farklı noktalardan geliyor. Başkent Üniversitesi desteği bizleri zaten başlangıç noktasında diğer kurumlardan avantajlı bir yere koymakta. İstikrarlı bir üst yönetime ve güven dolu bir ortama sahibiz. Okulumuz her zaman diğer benzeri saygın eğitim kurumlarından daha çok, kendisi ile, bir sene önceki performansı ile rekabet etmek, öğrencilerini, velilerini ve çalışanlarını daha ileriye götürmek amacında olmuştur. Bunun sonucu olarak da her geçen gün okulumuza talep artmış, veli ve öğrenci memnuniyeti üst düzeye gelmiştir. Dayandığımız başka bir güç noktası da kurumsal belleğimiz ve değişmeyecek değerlerimizdir. Son olarak da kendi içinde anlamlı, yapıcı, üretken bir biçimde kenetlenmiş aile ortamımızdır. Biz büyük bir aileyiz!

Eğitim kadrosunun önemi nedir? Sizler bu konuda nasıl bir çalışma içindesiniz?

Çağdaş ve dinamik bir eğitim kadrosuna sahibiz. Çalışanlarımızın yetenek ve bilgi birikimlerini paylaşabildikleri, iletişim ağı güçlü, motivasyonu yüksek bir çalışma iklimi yarattığımızı düşünüyorum. Öğretmen ve çalışanlarımızın akademik gelişimleri bizim için çok önemli. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayan pek çok öğretmen ve çalışanımız var. Eğitim kadromuz çeyrek asırlık köklü geçmişimizi, her geçen gün derinleştirmek ve güzelleştirmek için çaba sarf ediyor.

Sayın Hilal ERDİNÇ kurumunuzun değerlerini başlıklar halinde açıklar mısınız?

Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkmak,

Kurum kültürünü benimsemek ve yaşatmak,

Bilimin ışığında gelişime ve değişime açık olmak,

Yabancı dil eğitimini, “Avrupa Ortak Dil Kriterleri ”ne uygun düzeyde gerçekleştirmek,

Akademik, sosyo-kültürel ve kişisel gelişimi önemsemek ve desteklemek,

Teknolojik gelişmeleri takip etmek ve uygulamak,

Yaratıcı ve özgür düşünceyi desteklemek,

İletişimde saygı, güven ve hoşgörüyü temel almak,

“Ben” değil “Biz” bilincini özümsemek,

Sorunun bir parçası olmak yerine çözümün bir parçası olmak,

Toplumsal konulara duyarlı olmak,

Doğayı koruma ve yaşatma bilincine sahip olmak.

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları olarak, ilke edindiğimiz ve içselleştirdiğimiz değerler; önder ve öncü bir Kurum olmamızda bize rehberlik etmekte, çağdaş ve dinamik yapımıza güç katmaktadır.

Amacımız; temel bilimler, anadil, yabancı dil öğretimi, spor ve sanat çalışmaları ile bireyin gelişimini en üst düzeye çıkarmaktır.

Ülkemizi aydınlık geleceğe taşıyacak nesilleri yetiştirme sorumluluğunu güvenle yerine getiriyor, Ayşeablalı olmaktan gurur duyan binlerce öğrencimiz ve bize katılacak olan yepyeni yüreklerle, dün olduğu gibi bundan sonra da başarıdan başarıya koşacağımıza gönülden inanıyor