Başak Danışmanlık en kapsamlı ve köklü Danışmanlık Şirketi

0
1546

Dergimizin Yazıişleri Müdürü Kemal Cevlan, Başak Danışmanlık Genel Müdürü Sedat İli ile Güvenlik ve Koruma üzerine çok önemli bir röportaj gerçekleştirdi.

İşte röportajdan öne çıkanlar:

Sayın Sedat İli, bize kendinizden bahseder misiniz? Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, 1972 İstanbul doğumluyum. Eğitimimi İstanbul’da tamamladım. Otomotiv ve bilişim sektörlerinde yönetici görevlerinde çalıştım. 2007 yılında Hilal ÖĞRETİCİ DOĞRUL ortaklığında Başak Danışmanlık şirketini kurduk. Halen Başak Danışmanlık şirketindeki konumumda ve aktif olarak çalışmaya devam ediyorum. Evli ve 2 Çocuk Babasıyım.

Başak Danışmanlık şirketi ne zaman kuruldu? Aynı zamanda şirketinizin bünyesinde olan diğer hizmetlerinizden bahseder misiniz?

2007 yılında Özel Başak Eğitim Danışmanlık şirketini kurduk. Yabancı dil eğitimi veren bir dil kursu olarak faaliyette başladık. 2008 Yılından bu yana yurtiçi dil okulları ve yurtdışı eğitim danışmanlığı, kış ve yaz dil okulları etkinlikleri düzenlemekteyiz. 2009 yılında Özel İstihdam bürosu olarak kurumumuza ek birim açarak; özel eğitim kurumlarına yabancı dil öğretmen istihdamı sağlamak amacıyla çalışmaya başladık.

Yabancı uyruklu dil öğretmenlerinin, okullardan talep edilen nitelikte personel bulunması için

İkamet, çalışma izni ve Milli Eğitim Bakanlığı Resmi işlemlerin takibi, Türkiye de bulunan yabancılara yönelik ikamet, çalışma izinleri ve Türkiye’de vatandaşlık konularında da danışmanlık vermeye başladık.

Yabancı Uyruklu öğretmenlerden, eğitim formasyonlarını tamamlayanlar ile dünyanın her yerinde geçerliliği olan ABD den akreditasyonu olan E-Tesol eğitimlerine online olarak başladık.

Türkiye de yabancı yatırımcılar için Gayrimenkul Danışmanlığı yapmaktayız.

TNB Teknoloji İstanbul Bayisi olarak E-imza, Kep ve E- Dönüşüm hizmetlerinde başladık.

Türkiye de Sağlık sektörün ilerlemesinden dolayı yurtdışı müşterimizin talepleri doğrultusunda saç ekimi, diş ve obezite konularında Turkuaz Hair Clinic markamız ile sağlık sektöründe yakında hizmete başlayacağız.

Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren birçok danışmanlık şirketleri var, sizleri bunlardan ayıran özellikler nelerdir?

Bizim için rekabet kavramı, kurum içindedir. Yani kendimiz dışındaki danışmanlık şirketlerini rakip olarak görmüyoruz. Aynı amaca hizmet ederken, insan odaklı, çevre ve gelecek odaklı çalışan her kurum bizim için yalnızca yol arkadaşıdır. Rekabeti, daha iyi hizmet vermek için kendimizi motive eden bir iç dinamik olarak kullanırız. Bizi diğer firmalardan ayıran temel özelliğimiz de budur. Yani gelecek vizyonumuzu, hizmet misyonu ile oluşturduk.

Türkiye’de çok yabancı uyruklu vatandaşlar var. Bunlara sunduğunuz hizmetlerin öncesi ve sonrası nelerdir?

İkamet ve çalışma izinleri dışında, Türk vatandaşlığı, yabancı sermayeli işletme kuruluşu, hukuki hizmetler gibi kurumsal hizmetler de vermekteyiz.

Şirket olarak, danışmanlık yapan personelinize ne gibi eğitimler veriyorsunuz?

Bünyemizde bulunan danışmanlarımızın her biri kendi branşlarında yetkin olup ilgili sertifikalara ya da yetkinlik belgelerine sahiptirler. Dönemsel yenilenen mevzuatlara göre eğitimlerimizi güncelleyerek ilgili personellerin gelişimlerine de destek sağlıyoruz. Böylece personellerimiz hem güncel hem de performanslı çalışmalar sergilemektedirler.

YÖK denklik onay belgesi çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Üniversite’yi yurtdışında okuyan Türk öğrencilerimiz ve 2020 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitim kurumlarında çalışan yabancı uyruklu personellerin, YÖK Denklik belgesi alması şartıyla YÖK Denklik onayı için uzman danışmanlarımızla hizmet veriyoruz.

Yabancı dil eğitimi için çalışmalarınızdan söz eder misiniz?

Türkiye genelinde gençlere yönelik pratik İngilizce ağırlıklı yaz ve kış okulları düzenlemekteyiz. Ayrıca anlaşmalı olduğumuz yurt dışı okulları ile ortak dil eğitim programları da düzenlemekteyiz. Bünyemizde “IELTS ya da TOFEL sınavlarına yönelik eğitimleri de vermekteyiz. Pratiğini geliştirmek isteyen yetişkinlere ve çocuklara yönelik yabancı hocalar eşliğinde birebir konuşma “speaking club” klüpleri organize ediyoruz.

Tüm Dünya’da yayılan ve insan sağlığını tehdit eden Covid-19 salgınından çok etkilendiniz mi? Aldığınız tedbirler nelerdir?

Hepimizin yakından takip ettiği Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Toplum sağlığını yoğun bir şekilde tehdit eden bu salgın aynı zamanda ülkelerdeki ticari faaliyetleri de olumsuz biçimde etkilerken, şirketlerin günlük ticari operasyonları üzerinde de derin izler bırakıyor. Biz de bu vesileyle, şirketimiz olarak bu süreçte bazı tedbirleri almak zorunda kaldık.

 – Virüsün yayılmasını yavaşlatmak adına ofis çalışanlarımızın büyük kısmı, kendilerine gerekli teknolojik altyapıyı temin ederek, evlerinde Temmuz 2021 tarihine kadar uzaktan çalışmaları sağlandı.

– Ofis içerisinde çalışmak ya da bir araya gelmemiz gerektiğinde üst seviyede maske, mesafe ve hijyen kurallarına önem verdik.

– Tüm çalışanlarımız gün boyunca belirli aralıklarla ateş ölçümlerine tabi tutuldular.

– Şirket bünyesinde oluşturulan COVID Ekibi, haftada 3 gün toplanarak, yapılan ve yapılacak faaliyetleri görüştü.

Şirketimiz olarak, çalışanlarımıza olduğu kadar topluma ve ülkemiz ekonomisine karşı da büyük bir sorumluluğumuzun olduğunun bilincindeyiz.Bu süreçte; danışman ekiplerimizin tamamı müşterilerimizden gelen taleplere / tekliflere hazır ve kesintisiz çalışılmaktadır.

Türkiye’deki eğitim sizce yeterli midir? Eğitimin daha iyi olabilmesi için neler yapılmalıdır?

Bizler, eğitim kalitesinin önce öğretmenlerden sonra da fiziksel ortamın düzenlenmesinin kalitesinden yanayız. Kaliteli öğretmenler ve eğitim merkezlerinin fiziki durumu benzer orantıda güçlü olmalıdır.
Yapılması gereken, tüm öğretmenlerin hem mesleki hem de kişisel gelişimlerine destek vererek, farkındalıklarını arttırmaya yönelik ve performanslarını doğru kullanmalarını sağlayarak hizmet vermelerini amaçlamaktır.

Yurtdışındaki birçok üniversite ile işbirliği içerisindesiniz, bu iş birlikler nelerdir?

Şirket Bünyemizde bulunan Başak Elt Center , 2009 yılından bu yana, farklı programlarla dünyanın birçok ülkesinde. Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya, İrlanda gibi denizaşırı ülkelerin yanı sıra Avrupa ülkelerindeki eğitim kurumlarıyla da yıllar içerisine gelişen güçlü bağlar kurmuştur. Şu an en tanınmış Yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri arasında yer alıyoruz.

Üniversite veya Master eğitimini yurtdışında almak isteyen öğrencilerin ;

  • Öğrenci profilinin değerlendirilmesi

  • Ülke, şehir, okul seçeneklerinin belirlenmesi

  • Programa başvuru işleminin gerçekleştirilmesi

  • Belgelerin doğru ve eksiksiz şekilde düzenlemesi ve okula iletilmesi

  • Vize başvuru işlemleri ve takibi

  • Konaklama

  • Öğrencinin havaalanında karşılanması

  • Konaklama yeri, okul ve şehir rotasyonu

gibi ihtiyaç duyacağı temel çalışmaları gerçekleştiriyoruz.

Şirket olarak önümüzdeki dönem hedef ve projeleriniz var mı? Varsa nelerdir?

Öncelikle elbette ki kendi ülkemiz Türkiye’miz için çalışmaya devam ediyoruz. Amacımız bu yıl ve gelecek yıllar içerisinde universal bir eğitim sistemi geliştirerek komşu ülkeler dahil diğer pek çok ülkelerde tanınan ve bilinen güçlü bir eğitim danışmanlık şirketi olmaktır.