‘’Bizim için başarı bir takım oyunudur’’

0
664

‘’Sigortacılıkta en kritik nokta hasar… Hasar süreçlerinin yönetimi için, Uluslararası Kalite Kuruluşu BUREAU VERITAS tarafından tescillenen ISO  9001 “kalite yönetim sistemi” ile ISO 10002 “müşteri memnuniyeti yönetim sistemi” sertifikalarına sahibiz. Hasar hizmetimiz gurur duyduğumuz bir alan.’’

  • Süleyman Bey, daha önceki röportajlarımızdan sizi tanıyoruz. Şimdi hayatınızın nasıl bir dönemindesiniz, neler yapıyorsunuz okuyucularımız için kendinizden bahseder misiniz?

İş hayatı her zaman olduğu gibi yoğun geçiyor. Kişisel anlamda şu sıralar bir geçiş dönemindeyim ve iş-yaşam dengesini daha çok önemsiyorum. Çocuklar yakın zamanda eğitim için yurt dışına gittiler. Ancak tatil dönemlerinde birlikte olma fırsatını yakalayabiliyoruz. Bu durum zorluklarına rağmen, kendime daha çok zaman ayırma fırsatı yarattı bana.  Örneğin son bir yıldır piyano dersleri almaya başladım. Özellikle hafta sonu kısa geziler olmak üzere eşimle daha çok seyahat edebiliyoruz. Çocukların okuluna yakın olmak adına merkeze daha uzak bir yerde otururken, yakın zamanda merkezi bir adrese taşındık. Bu da, iş çıkışında daha fazla film, tiyatro, konser ve dost sohbetlerine imkan tanıyan güzel bir değişiklik oldu bizim için.

  • Gulf Sigorta olarak kalite politikanızdan bahseder misiniz?

Kalite politikamızda, müşteri odaklılık, güvenilirlik ve saygı ön planda… Bu kapsamda müşteri talep ve beklentilerini yakından takip ediyor ve beklentilerin ötesine geçme gayretiyle, müşterilerimizin ‘’çözüm ortağı’’ olmaya çalışıyoruz.

Ekipçe belli kurallar çerçevesinde, iş etiğine bağlı kalarak çalışıyoruz. Müşterilerimizin hakları kişisel bilgileri ve bunları içeren dokümanlar, yani kurumsal hafızamız tamamen mevzuata uygun olarak muhafaza ediliyor.

Bizim için başarı bir takım oyunu. Bu oyunun temelinde de birbirimize, iş ortaklarımıza ve müşterilerimize koşulsuz saygı duymak yatıyor. Sonuç odaklı çalışmalar yapıyor ve projelerimizi tüm boyutları ile sahipleniyoruz. Çalışanlarımız tam bir sorumluluk bilinciyle kurumun gücünü ve vizyonunu müşterileri ve iş paydaşları ile olan ilişkilerine yansıtmayı hedefliyor.

Sigortacılıkta en kritik nokta hasar… Hasar süreçlerinin yönetimi için, Uluslararası Kalite Kuruluşu BUREAU VERITAS tarafından tescillenen ISO  9001 “KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ” ile ISO 10002 “MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ YÖNETİM SİSTEMİ” sertifikalarına sahibiz. Hasar hizmetimiz gurur duyduğumuz bir alan.

  • Son yıllarda Türkiye’de sigortacılık sektörü ivme kazandı. Sigortacılık sektörünün 2017 yılında Türk ekonomisine ne gibi etkileri olmuştur ve bu yıl nasıl gelişmeler gösteriyor?

Sektörün toplam prim üretimi 46,5 milyar TL bu GSYH’nin %1,5’una denk ve ülkemiz ekonomik faaliyeti açısından kritik bir öneme sahip. 2017 sonu itibariyle 144 milyar TL aktif büyüklük ile ülkemiz finansal sisteminde bankalardan sonra ikinci sırada. Yine aynı dönemde yaklaşık 29 milyar TL’de hasar ödemesi yapıldı. 100 binin üzerinde de doğrudan ve dolaylı istihdam sağlıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemindeki katılımcı sayısı yaklaşık 10 milyon kişi. Bu fon 80 milyar TL’ye ulaştı. Bu da ekonomiye orta ve uzun vadeli bir kaynak demektir.

  • Güvenli Yuvam Konut Sigortası ile ev sahibi veya kiracı olan sigortalının evini her türlü riske karşı güvence altına alan avantajlı ve geniş teminatlı bir ev paket sigortası sunuyorsunuz. Bize bu paketten bahseder misiniz?

Güvenli Yuvam Konut sigortası ile sigortalayacağımız kişilerin konutlarına ve isterlerse içindeki eşyalarına yangından yıldırıma, depremden, fırtınaya, taşıt çarpmasından hırsızlığa, konut ile ilgili hukuki uyuşmazlıklara, hatta elektronik eşyalarına gelecek zarara kadar teminat sağlıyoruz.

Üstelik hayatı kolaylaştıracak bir asistans paketimiz var. Burada kombi-klima bakımı, halı veya koltuk yıkama, çilingir hizmeti ve acil diş paketi gibi pek çok hizmeti ücretsiz sunuyoruz.

  • Ferdi kaza sigortaları en önemli sigorta çeşitlerinden bir tanesi ve bilmediğimiz çok fazla konuda sigorta imkânı sağlıyor. Peki, neler kaza kapsamına girer ve kaza kapsamında geçerli değildir?

Ferdi Kaza Sigortası, sigortalıyı başına gelebilecek kazalara karşı güvence altına alan bir sigorta türüdür. Sigortalı, geçirdiği bir kaza sonrası engelli kalabilir veya yaşamını kaybedebilir. Bu durumda Ferdi Kaza Sigortası kişinin kendisine veya kanuni varislerine toplu ödeme gerçekleştirir. Ayrıca, ek teminatlar ile kaza sonrası oluşan tedavi masrafları güvence altına alınır ve sigortalının çalışamadığı günler için gündelik tazminat hakkı doğabilir.

Hayatımızın her anında karşılaşabileceğimiz ev, iş, trafik kazalarının yanı sıra gıda zehirlenmesi, yılan, haşere sokması, kapkaç ve terör de teminat dâhilindedir. Deprem başta olmak üzere doğal afet durumları ile belirli sportif aktiviteler de teminat kapsamına alınabilmektedir.

  • Bunun yanında yangın ve mühendislik ürünlerinde lider olan acenteleri ile iş ortağı yaparak satış ağınızı genişletmeyi amaçlıyorsunuz. Bu amaç doğrultusunda bir çalışma gerçekleştirdiniz mi?

Öncelikle, yangın ve mühendislik poliçelerimizi güncel ihtiyaçlar doğrultusunda yeniledik. Bu ürünler için yeni bir risk yönetimi modeli geliştirdik ve ziyaret ettiğimiz adreslerde müşterilerimiz ile riski iyileştirme amaçlı birlikte çalışma zemini yarattık. Geocoding uygulamamızı kullanarak aracılarımıza müşterilerinin ihtiyaçları ile ilgili tavsiyelerde bulunabiliyoruz.

2018 yılında yangın ve mühendislik branşında %35’in üstünde büyüme hedefliyoruz. Bu sebeple de 7 bölgedeki 38 kişilik satış ekibimiz üzerinden, hem bizimle çalışmayan ve bu branşlarda lider olan aracılarla, hem de mevcut satış kanallarımızla yakın temas halindeyiz. Bu iletişim bize 2017 yılında yangın ve mühendislik branşında %42 büyüme getirdi. 2018 yılı ilk çeyreğinde ise bu alanda %44 büyüme gerçekleştirdik. Hedeflerimizi gerçekleştiriyoruz ve senenin geri kalanında da aynı kararlılık ve hizmet anlayışıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.

  • Peki, sizce başarılı olabilmek için neleri farklı yapmak gerekiyor?

Ürün ve fiyatta, rekabet ve karlılık arayışı yerine hizmet ve süreçleri iyileştirmeye yönelmemiz gerekiyor. Teknoloji kullanımı bu aşamada çok önemli… Doğru teknolojiyi kullanarak hem süreçleri iyileştirip, hem maliyeti düşürmeye odaklandık. Özellikle hasar yönetimi ve operasyonel süreçlerde otomasyon ve iş zekası kullanarak kaynaklarımızı daha efektif kullanmaya dikkat ediyoruz. Portföy yapımızın branş ve kanal bazında dengeli dağılımının bizi rakiplerden daha avantajlı kıldığını düşünüyorum.  Bu avantajı doğru değerlendirerek kısa, orta ve uzun vadeli stratejilerimizi hayata geçirmek, bizi vizyonumuzda vurguladığımız en beğenilen sigorta şirketi olma, yani gerçek anlamda bir çözüm ortağı olarak algılanma hedefimize ulaştıracak.

  • Dünya’nın çeşitli ülkelerinden şirketler ile iş birliği içerisindesiniz. Peki, sigortacılık sektörü açısından, 2018 yılına gelindiği bu zamanlarda Türkiye’yi dünya ile kıyasladığınızda, nasıl bir tablo çıkıyor?

2016’da Swiss Re Institute’ün yaptığı araştırmaya göre Dünya’da üretilen toplam sigorta primi yaklaşık 5 Trilyon USD. Türkiye yaklaşık 13 milyar usd prim üretimi ile 36. sırada ve pazar payı %0,28.Kişi başı prim üretimi içinde örnekler verecek olursak, Türkiye’de bu rakam 164 Amerikan Doları, Yunanistan’da 397 USD. İsviçre gibi refah seviyesi yüksek bir ülkede ise yaklaşık 7 bin USD. Dolayısıyla, daha almamız gereken çok yol var diyebiliriz.