BİZLER İŞ SEYAHATLERİNDE FOUR SEASONS’I TERCİH EDENLERE DUYGUSAL ZİHİNSEL VE FİZİKSEL BİR KONFOR DENGESİ İÇERİSİNDE HİZMET SUNUYORUZ

0
661

“Four Seasons standartlarında hizmet almanız  için çalışan tutkulu bir ekibimiz mevcut. Bu ekip, otelin dekorasyonunda farkedeceğiniz detaycılığı hizmetlerine de yansıtmış ve ilkesi haline getirmiştir.”

 

 

Okuyucularımız için sizi yakından tanıyabilirmiyiz? Otelcilik sektörüne  girişiniz nasıl oldu?

 Otelcilik dışında başka bir seçeneğim yoktu.  Ailemin pek çok üyesi otelcilikle uğraştı ve şu an aktif olarak uğraşıyor.  Otelciliğin büyüleyici ve cazip taraflarıyla genç yaşımda tanıştım. Konaklama sektörü 5 yıldızlı otellerle lüks segmentlere taşınıyor ve genişliyordu. Bu gelişim süreci  70’lerin başından  günümüze kadar geldi. Kısacası otelciliğin büyüleyen tarafı beni içine çekti ve mesleğe başladım. Mesleğimin ilk yıllarında lüks tüketimde markalaşmış pek çok otelde  eğitim almak üzere yaz eğitimlerine katıldım. Bu eğitimlerde bana verilen ilk görev,  asansör görevlisi olmaktı. Bu benim için zorlu bir görevdi. Her yarım saatte bir  yukarı ve aşağı gitmekten başım döndüğü için mola vermek zorunda kalıyordum. Fakat bu eş zamanlı bana keyif de veriyordu çünkü böylece zarif ve etkileyici pek çok insanı yakından görme fırsatı buluyordum. İster inanın ister inanmayın bu işten çok iyi bir gelir elde ettim çünkü konuklar çok iyi bahşiş veriyorlardı. Böylece otelciliğin birer masal anlatıcılığına dönüştüğünün 10 altın kuralını bu ilk işten öğrenerek mesleğime adım atmış oldum.

 

Four Seasons  markasının Türkiye’de çok fazla bilinilirliği yokken Sultanahmet ‘te     otel açmak fikri nasıl gelişti? Four Seasons Sultanahmet’in mazisini sizden dinleyebilirmiyiz?

Önce Türkiye’yi ele alalım. Türkiye tarihin ve kültürün farklı zamanlarda olağanüstü birleşimlerine ev sahipliği yapmış eşsiz bir destinasyon. Özellikle İstanbul herhangi bir şehirle kıyas kabul etmeyecek kadar önemli ve güzel bir şehir. İstanbul’un  ikliminden, mutfağına, kültüründen, insanlarına kendi kimliği ve özellikleriyle  vazgeçilemeyecek bir yer olduğunu  düşünüyorum. Enerjisine hayranlığımı gizleyemediğim gece hayatı ndan  sokaklarda gördüğünüz renklere kadar bu şehir insanı kendisine bağımlı hale getiriyor. Bence Four Seasons Hotel Sultanahmet  bir kuzey Amerika şirketinin büyüme planının çok önemli bir parçasını oluşturuyor.  Kişiye özel hizmetin altını iyi dolduran Four Seasons ‘ta misafirler adeta bir masalı deneyimliyorlar. Dünyanın hangi ülke ve şehrinde bir masal deneyimini sunabileceğinizi düşünseniz aklınıza yine Türkiye ve İstanbul gelecektir. Biz de İstanbul’un masalsı iki destinasyonunda hizmet vermeye bu motivasyonlarla karar verdik. Bir yanda  sokaklarında kaybolmak isteyeceğiniz Ayasofya’sıyla Kapalıçarşı’sıyla  Sultanahmet, bir yandan eşsiz Boğazıyla Bosphorus. Tarihi binası ve eşsiz atmosferiyle Four Seasons Sultanahmet, misafirlerini masalsı bir deneyimi önermekten ziyade o masalın içine çekiyor

Otelinizin genel özelliklerinden bahsedicek olursak kapasitesi nedir?Odalarınızın donanımı ve konforu hakkında bilgi verirmisiniz?

Four Seasons Sultanahmet 65 odalı butik bir otel. Her odanın kendi tarzı ve dekorasyonu var. Başta söylediğimiz masalsı atmosferi bütünüyle hissedebileceğiniz zarif  avlusunda gezinirken yukarı çıktığınızda bir tarafı Marmara Denizini bir tarafı da tarihi kucaklayan büyüleyici bir terasla karşılaşacaksınız. Burası zamanın durduğu , pek çok güzel duygunun açığa çıktığı ve masalsı tecrübe yaşatan bir yer. Four Seasons standartlarında hizmet almanız  için çalışan tutkulu bir ekibimiz mevcut. Bu ekip, otelin dekorasyonunda farkedeceğiniz detaycılığı hizmetlerine de yansıtmış ve ilkesi haline getirmiştir.

 

İş seyahatleri için Four Seasons Sultanahmet’i tercih eden misafirlerinize ne gibi olanaklar sunuyorsunuz?

Bizler iş seyahatlerinde Four Seasons’ı tercih edenlere duygusal, zihinsel ve fiziksel bir komfor dengesi içerisinde hizmet sunuyoruz. Bunu sunuyoruz diyorum çünkü ekibimiz misafirimizin gerçekte neye ihtiyacı olduğunu sezmeleri yönünde gayretli bir disiplin içinde çalışır. Bütün amacımız misafirlerimizi büyük bir gülümseme ile uykuya göndermek ve bu masalsı şehirden yine gülümseme ile uğurlamak.

 

Four Seasons Sultanahmet Türk turizm sektöründe nasıl bir Pazar payına sahip?Bu konudaki değerlendirmeleriniz nelerdir?

Bunun sırrı aslında ne kadar trafik ve lokasyon gerçeği karşımıza çıksa da bu otelin yarattığı atmosferin bütün engelleri aşması  ve bambaşka bir deneyime dönüştürmesi. Hizmetimizde odaklandığımız temel şey misafirlerin güzel anılarına konuk olmak.

 

İstanbul trafiğine rağmen Avrupa’nın en iyi şehir oteli ödülünü aldınız.Bu başarıyı neye borçlusunuz?

Bence Four Seasons Sultanahmet lüks tüketimi noktasında sadece Türkiye’de değil, dünyada öne çıkan örneklerden biridir.  Detaycılığa verdiğimiz önemle Türk misafirperverliğini birleştirdiğimiz hizmet anlayışımız bu otelin yükselişinin temelini oluşturuyor. Burada bulunan her misafir, beklentilerini karşılayan değil beklentilerinin ötesinde bir hizmet ile ağırlanır.

Türkiye’deki otelcilik sektörü üzerine yorumlarınız neler olabilir?Avantajlı olduğumuz ya da iyileştirilmesi gerektiğini düşündüğünüz hususlar nelerdir?Dünya ile kıyaslandığımızda ne gibi artılarımız ve eksilerimiz bulunuyor?

1969’da Istanbul’a geldiğimde 5 yıldızlı otellerin sayıları ve hizmet kaliteleri beni oldukça şaşırtmıştı ve beklentimi karşılamamıştı. Şimdi dönüp baktığınızda Türkiye’ye gelen ve en iyi şekilde temsil edilen büyük markalarla hizmet kalitesi gelişim gösterdi.  Bence dikkatimizi yöneltmemiz gereken en önemli şey yetenekleri ve hizmet etikleriyle sektörü günbegün geliştiren Türklerdir. Kendileri geliştikçe, sektörlerini de geliştirdiler ve şu anki ortamı hazırladılar. Bugün dünyada otelcilik sektörüne dönüp baktığımızda yönetim ve hizmet kategorilerinde pek çok Türk’ü görebiliriz. Türkler başarı hikayesi yazmakta her zaman etkilidirler. Türk markalarının güçlendiğini ve birer başarı hikayesine dönüştüğünü görebiliyoruz. Bu örneklerden en hatırda kalanları arasında – şu an Harvard’da başarı hikayesi olarak anlatılan- Türk Hava Yolları bulunuyor.

 

Four Seansons Sultanahmet için gündeminizde olan yenilikler  ve projeler nelerdir?

Şu an pek çok proje üzerinde çalışıyoruz. Amacımız Türkiye’deki varlığımızın devamlılığını etkili projelerle sürdürmek. Daha önce otelcilik sektöründe bulunmayan ve ilk girişimiyle başarı hikayesi yazan bir ortağa sahip olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. Şu an Bodrum’da  kardeş otelimizin adımlarını atmaktayız. Bu projenin  Bodrum  deneyimini en üst sıralara çıkarmaya odaklanacağını söyleyebilirim.