Bodrum Amerikan Kültür Koleji, Evrensel bakışı ve yaşam becerisi yüksek bireyler yetiştiriyor

0
1587
Bodrum Amerikan Kültür Koleji Kurucusu; Çiğdem Demiralp

Bodrum, Amerikan Kültür Koleji Kurucusu Çiğdem Demiralp ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Tülin Uçarer çok önemli bir sohbet gerçekleştirdi. İşte Çiğdem Demiralp’in açıklamalarından öne çıkanlar;

Bodrum, Amerikan Kültür Koleji Kurucusu Çiğdem Demiralp ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Tülin Uçarer çok önemli bir sohbet gerçekleştirdi. İşte Çiğdem Demiralp’in açıklamalarından öne çıkanlar;

Kuruluşunu dört yıl önce gerçekleştirdiğimiz Bodrum Amerikan Kültür Koleji, bina olarak  yeri değişip, fiziki olanakları düzenlenip öğrencilerimizin hayata her açıdan hazırlanmalarına daha fazla olanak sağladıktan sonra, kampüsümüzün sunduğu imkanlar doğrultusunda değişimi ve gelişimi yükselterek, tam bir öğrenci kampüsü   olarak eğitim yolculuğuna devam etmektedir.

Taşınmamıza neden olan zorunluluklardan  doğan güzellikler sayesinde eğitim kalitemiz daha da artarken, sporun, sanatın ve müziğin her dalında daha güçlü bir ivme yakaladık.

Öğrencilerimizi hayatın gerçeklerine hazırlarken akademik olarak beslenmelerinin yanı sıra onu tamamlayacak olan spor ve sanatla da bütünleştirmek gerektiğini biliyorduk. Bu bağlamda öğrencilerimizin sadece akademik kariyerlerinin değil birey olma özelliklerinin de içini doldurduk.

Yaşadığımız Pandemi dönemi bizlere gösterdi ki akademik bilgi, öğrencinin birey olması için yeterli değildir. Hedefimizi hep yüksek tuttuk ve tutmaya da devam ediyoruz. Bodrum bizi böyle seviyor. Bununla beraber önümüzdeki eğitim-öğretim yılında teknolojiyi en üst seviyede kullanırken, öğrencilerimizin yurt dışında eğitimlerini tamamlanması adına da projelerimizi  hayata geçirdik. Bodrum Amerikan Kültür Kolejinin ana hedefi ayakları yere basan, özgüveni yüksek, entelektüel, en az iki yabancı dili konuşabilen öğrenciler yetiştirmektir. İngilizce dışında okulumuzda Almanca ve İspanyolca eğitimi verilmektedir.Yurt dışında gittikleri yerlere en kısa sürede uyum sağlayabilen gençler bizim başarımızın en güzel meyvesi olacaktır.

Hedefimizi her geçen gün daha da ileriye taşımak için, öğrencilerimizi sanat, spor ve müzik alanlarında, sevdikleri dallarda becerilerini de ortaya çıkartmaya yönelik, işinin uzmanı ekip arkadaşlarımızla 7/24 mesai harcamaktayız. Öğrencilerimizi tiyatrodan müziğe, görsel sanatlardan basketbola, voleyboldan jimnastiğe ve yüzmeye yani sanatla sporun farklı dallarında desteklemekteyiz.

Bizim çocuklarımızın sahip olduğu fiziki olanakları bazen kendi projelerimizle veya talep edilmesi halinde yarımadamızda bulunan diğer kurum ve kuruluşlarla da paylaşmaktayız.

Dünya mirasını bırakabileceğimiz yeni nesillerin varlığı bizleri umutlandırmakta ve verdiğimiz katkı da bizleri mutlu etmektedir.

Başarı detaylarda saklıdır, bizim başarımızın sırrı; uyumlu, nitelikli, özverili bir ekiple çalışmamızdır. Bu zorlu sürecin atlatılmasında destek olan tüm idareci ve öğretmenlerime yürekten sevgilerimi sunuyorum…

 

Tülin Uçarer daha sonra Bodrum Amerikan Koleji Kampüs Müdürü Ebru Dönmez ile görüştü. Ebru Dönmez’in açıklamalarından öne çıkanları sizler için paylaşıyoruz.

Bodrum Amerikan Kültür Kolejinde yönetici olarak göreve başlayan Ebru Dönmez, 30 yılı geride bırakmış bir eğitimci olarak FMV Işık Okulları, Saint Joseph ve Bilfen Okulları gibi Türkiye’nin en köklü kurumlarında, öğretmenlik ve yöneticilik yaptı.Türkiye’deki birçok köklü kampüsün Kurucu Müdürlüğünü ve Genel Müdürlüğünü de yapan Dönmez, aynı zamanda Türkiye Özel Anaokulları Derneği Eğitim Komisyonu Başkanı olarak 123 okulun geleceğini planlama çalışmalarına katkıda bulundu. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ile birlikte uzun bir dönem omuz omuza çalışan, eğitimle alakalı yenilikleri, dünyadaki gelişimleri takip eden Ebru Dönmez’in yönetici olduğu Bodrum Amerikan Kültür Koleji ile ilgili değerlendirmesi ve gelecek eğitim-öğretim yılına dair hedefleri şöyle;

Okulumuzun kurucusu Çiğdem Demiralp ile eğitim alanındaki vizyonumuz ve hayata bakış açımız birbirine oldukça yakın olduğu için öğrencilerimizi geleceğe donanımlı hazırlamak adına hazırladığımız projeleri rahatlıkla hayata geçirebiliyorum.

Eğitime adanmış bir ailenin çocuğuyum. İyi bir eğitimci olan annemle kampüslerde büyüdüm. Bu nedenle kurucumuzun da oluru ile Özel Okulların birbirleri ile yarışmasını değil, birlikte yapacağı sosyal sorumluluk projeleri ile bizim olanaklarımıza ulaşamayan çocukları her yönden desteklemek gibi hedeflerimiz var.Eğitim vizyonunun ne kadar kıymetli bir şey olduğunu pandemi döneminde anladık.

İnsanlığın ihtiyacı olan kişinin kendi kendine yetmeyi öğrenmesidir. Öğrencilerimizin sırt çantasını taktığı zaman istediği ülkede, istediği yerde yaşayabilme yetisine sahip olmasını sağlamayı hedefleyen bir kurumuz. Bizim tabii ki bir Türkiye gerçeğimiz var.

  1. ve 8. sınıflarda Türkiye gerçeğini göz ardı etmeyen bir sistemi uyguluyoruz.

Sabah 08.30’da başlayıp 16.30’a kadar devam eden 45 saatlik dolu dolu bir eğitim programımız var. Tam ve Aktif öğrenme metodu ile her çocuğumuzun eksiksiz olarak bir üst sınıfa geçmesini ve kendi sınıf seviyesinde eksik alanı kalmamasını sağlıyoruz.

Öğrencilerimizin, öğrenilen konu ile ilgili eksik bir kazanımı varsa diğer bir konuya geçmeyip, eksik kalan kısmı da ilk derste uyguladığımız günlük pekiştireçlerle tamamlıyoruz. Ders bitiminde gerekli görülmesi durumunda her öğrenciye konu eksiği kalmaması adına birebir etüt veriyoruz.

Verdiğimiz eğitimin bir diğer farkı da her sabah ilk ders saatimizin ilk 15 dakikasında  sınıf öğretmeni tarafından verilen genel kültür bilgisidir. Öğrencilerimiz o sabah güne başlarken Türkiye’de veya dünyada öne çıkan haber ve durum her ne ise onun bilgisine sahip olarak ders başı yaparlar. Oscar ödül töreninden tutun da Unesco’ya,Tema Vakfı’na, ülkelerdeki eğitim sistemlerine kadar aklınıza ne geliyorsa, derslerin dışında bilinmesi gereken kültürel konulara öğrencilerimiz hakimdir. Bununla ilgili sene sonunda yaptığımız genel kültür yarışmalarında başarılı öğrencilere ve sınıf öğretmenlerimize hediyeler verilerek genel kültür öğreniminin hayata geçişi ödüllendirilir. Öğrencilerimizi hayata hazırlarken entelektüel altyapılarını da sağlamak bizim olmazsa olmaz misyonumuzdur.

İngilizce eğitim programımız çift diploma programı çerçevesinde yapılır. 5. ve 8. sınıflardan başlayan çift diploma programını kapsayan ‘Home Schooling’ programında Matematik ve Fen dersleri tamamen İngilizce verilir. Öğrencilerimiz 8.Sınıftan sonra lise öğrenimi,12.Sınıftan sonra üniversite öğrenimi için, İngiltere’den onaylı diploma ile Avrupa, İngiltere, Amerika ve Kanada’daki okullara girebilme hakkı kazanmaktadırlar. Öğrencilerimiz yurt dışı diplomalarını 8.ve 11. sınıfın sonunda, onlara hediye ettiğimiz İngiltere’de bağlı bulunduğumuz yaz okulu kampı sonucunda  alırlar. Bu diploma ile yurt dışındaki öğrenimlerine hazır olarak devam ederler.

Yabancı dile verdiğimiz önem nedeniyle İngilizce dışında öğrencilerimizi 5 yaştan itibaren İspanyolca ve Almanca ile tanıştırıyoruz. Dilin öğrenilmediğini, edinildiğini bildiğimiz için küçük yaştaki edinimin daha güçlü olduğunu düşünerek tüm planlarımızı buna uygun yapıyoruz.

Bir diğer uygulamamamız da Drama dersinin kulüp olarak değil zorunlu ders olarak uygulamamızdır. Yaş gruplarına göre hayal gücünü kullanma, kendini doğru ifade edebilme, beden dilini kullanabilme, iletişim yollarını güçlendirme, kurallara uyma, okuduğunu anlama becerilerini geliştiren Drama sayesinde, hayata öncesinde hazırlıyoruz. Hayata atıldıklarında da karşılaştıkları her zorluğun üstesinden gelmeleri konusunda daha güvenli ve ayakları yere basan bireyler olmalarını destekliyoruz.

Öyle ki Lise seviyesine geldiklerinde bir cv hazırlama aşamasına dahi gelebiliyorlar. Hazırlıksız konuşmalar, toplum önünde rahatça konuşan bireyler olmaları hayattaki özgüvenlerini de oldukça geliştiriyor.

Bodrum’da “Yaşam Becerilerini” ders olarak işleyen tek okuluz. Öğrencinin yaşamsal ihtiyaçlarını desteklemeyi amaçlayan bu derste, yemek, ütü, dikiş dikme, örgü örme, sofra kurma, görgü kuralları, tamirat-tadilat  gibi gündelik ihtiyaçların çözümüne yönelik eğitimleri her hafta birer saat ayırarak öğretmekteyiz.Yaşadığımız pandemi döneminde velilerimizden bu konuda aldığımız övgüler bizim doğru bir yolda olduğumuzu göstermektedir.

 

Müzik dersleri içinde bir enstrüman çalmanın zorunlu olduğu bir eğitim anlayışına sahibiz.

İlkokul 1. ve 2.sınıfta zorunlu Ukulele eğitimi alan  öğrencilerimiz, 3. sınıftan itibaren branşlara ayrılarak, keman, gitar, yan flüt, perküsyon eğitimi alıyorlar.Tüm öğrencilerimiz tüm yıl boyunca kendi entrümanını öğreniyor ve  daha önce belirlenen 5 eseri  çalışıp yıl sonunda da orkestra oluşturarak sahne alıyor ve icra ediyorlar.

Müzik enstüruman programımız  sertifikalı bir programdır ve öğrencilerimizin portfolyosunu  güçlendiren en önemli branşlardan biridir . Çünkü dünya artık böyle düşünüyor ve çalışıyor. Dünyanın ileri gelen üniversiteleri öğrencinin sadece not ortalamasına bakmıyor. Öğrenci sosyal sorumluluk projelerinde yer almış mı?  En az bir müzik aleti çalabiliyor mu? Sporda başarılı mı? Hobi sahibi mi? Yaşlılar, çevre veya hayvanlar için ele dokunur bir çalışma üretebilmiş mi? Çocuklarımızı hazırlamamız gereken dünya düzeni gerçeğinin  bu olduğunu bilerek  bir eğitim planlaması yapıyoruz.

Biz Bodrum markasını çok seviyor ve önemsiyoruz. Bununla birlikte çocuklarımızı gerçek dünya düzenine göre yetiştirmeyi hedefliyor ve müfredatımızı o yönde güncelliyoruz.

Öğrencilerimizin de hedeflerinin  bizim vizyonumuz öncülüğünde daha yükseğe doğru bir ivme kazanacaklarına inancımız tam.

Pandemi döneminde online eğitim sistemini ile öğrencilerimizle sabah saatlerinden itibaren akşama kadar hem akademik hem de sosyal anlamda beraberdik.

Bodrum’da en fazla canlı ders yapan okul olduk. Özel bir öğretim yazılımı olan ‘BAK Education System,’i okulu eve taşıyan bir sistem olarak okulumuza dahil ettik.

Bütün dünya platformunu içine alan bu yazılımla hem kendi okullarını hem de dünyadaki eğitimi  aynı anda takip edebilecekler.

Okulumuz için özel hazırlanan bu yazılım sistemi ile, yaşanabilecek herhangi bir pandemi veya benzeri bir süreç karşısında bizler her türlü tedbiri almış bulunmaktayız.

Bu sistemi 2020 Ağustos ayında başlayacağımız telafi uygulamalarında hayata geçireceğiz.

Planlamayı önceden yapan bir okul olarak öğrencilerimize hem psikolojik hem de eğitimsel destekleme ile ilgili önümüzdeki Eğitim ve Öğretim yılına hazırız.

2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılının hepimize sağlık, huzur ve mutluluk getirmesi dileğiyle…