Çağdaş, Global ve Profesyonel Dokunuş

0
646

Okuyucularımızın sizi daha yakından tanıması için bize kendinizden bahseder misiniz?

1979 İzmir doğumluyum,  lisans eğitimimi İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünde, yüksek lisansı İTÜ Yapı Mühendisliği bölümünde tamamladım. 2-3 yıl yabancı sermayeli bir şirkette kurumsal geçmişten sonra 2006 yılında İzmir’e dönüp, Ontan İnşaat’ın kurulmasına öncülük ettim. Ontan İnşaat şirketinde yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmekteyim.

 

 Ontan olarak kuruluşunuzdan bu yana gelişim sürecinizden bahseder misiniz, sizi bu denli büyüten ilkeler ve çalışma prensipleri nelerdir?

 

 

Ontan Grup 2006 yılında, inşaat fakültesindeki arkadaşlıklarını profesyonel iş hayatına taşıyan Onur Öktem ve Taner Akçınar tarafından kurulmuştur.

Global bir firma olma vizyonuyla çıkılan yolda, toplum için faydalı projeler geliştirmek ve gerçekleştirmek veya dahil olmak misyon edinilmiştir.

Grubun ana şirketi Ontan İnşaat, taahhüt ve proje yönetimi alanında fizibiliteden projelendirmeye, detay çözümlerden malzeme seçimine, anahtar teslimi uygulamalardan işletmeye almaya kadar her safhada çağdaş teknolojiye dayalı hizmet verebilmektedir. Sahip olduğu teknik bilgi ve donanım doğrultusunda firma tarafından geliştirilen projeler profesyonelliğin ve mühendislik mimarisinin ön plana çıktığı çalışmalar olmaktadır.

Zamanla işleyiş olarak birbirinden ayrılan inşaat taahhüt ve gayrimenkul iş geliştirme departmanları yurtiçinde ve dışında başarılı projeler gerçekleştirmeye başlamıştır.

Yapılan ortaklık ve iştiraklerle grubun yapı malzemeleri, turizm, enerji sektörlerindeki çalışma ve faaliyetleri başlamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 İnşaatın yanı sıra gayrimenkul geliştirme ve yapı malzemeleri ticareti gibi farklı kollar da var, Ontan’ın iş faaliyetlerinden biraz bahseder misiniz?

 

 

2016 yılında İzmir’de 3 yeni gayrimenkul projesine başlanması hedeflenmiştir. İlk projenin lansmanı haziranda planlanmaktadır. Diğer 2 proje ise 2016 yılının 3. Ve 4. Çeyreğinde hayata geçecektir.  Hayata geçecek projeler ilki İzmir’in yükselen değeri Bayraklı’da ve yine gelişme potansiyeli çok yüksek, İzmir’in çok önemli bir lokasyonunda planlanmaktadır. Toplam planlanan bağımsız ünite sayısı 3 proje toplamında yaklaşık 1500 adettir.

2016 yılında aynı zamanda yurtdışı açılım yılı olarak planlanmış ve 2016 yılının ilk yurtdışı taahhüt projesi Cezayirde hayata geçirilmiştir. Diğer ülkelerdeki proje geliştirme ve iş ortaklıklarıda hızla devam etmektedir.

 

Ayrıca yerel ve yabancı fonlarla görüşmelerimiz hızla devam etmektedir. Bu platformda yer alan önemli oyuncularla işbirliği anlaşmaları yapmak için süreçleri değerlendirmekteyiz. Önemli aşamalara getirdiğimiz görüşmeler doğrultusunda iş ortaklıkları şeklinde hem İzmir’de hem de diğer şehirlerde yatırım imkanlarını araştırmaktayız. Bu çalışmalarımızın meyvalarını toplamaya başladığımızı da belirtmek isterim. Yurtdışında Mozambik’te ilk yatırımımızı gerçekleştirdik. Yatırım değeri yaklaşık 175M USD olan,Mozambikte 260.000 m2 brüt inşaat alanına sahip içerisinde AVM,otel,Ofis ve Rezidans bölümler olan karma bir projede hem yatırımcı hem ana yüklenici pozisyonundayız. Alternatif teklifleri ve yatırım imkanlarını değerlendirerek her zaman yeni yatırımları kovalamayı planlıyoruz. Bunun için farklı şirketlerle iş ortaklıklara açık bir yapımız olduğunu belirtebilirim.

Ontan Grup bünyesindeki Aton A.Ş. firmamızla teknik yapı kimyasalları satışı yapıyoruz. Bu konuda dünyada 2. sırada bulunan Mapei firması Türkiye’de büyük bir yatırım yaptı. Aton A.Ş. olarak bu firmanın İzmir Bölge distribitörlüğünü yürütmekteyiz. Ancak Aton firmasındaki ana hedefimiz teknik inşaat malzemeleri üretmek. Bu konuyla ilgili ısı yalıtımlı kaplama malzemesi tasarladık ve patentini alma aşamasındayız. Ayrıca Tübitak ile ortak bir proje geliştirerek malzemenin prototipleri ile ilgili çalışmalar yapmaktayız. 2017 yılında üretimin başlaması planlanmaktadır. Tasarladığımız malzeme inşaatlarda kullanılmaya başlandığı takdirde bina maliyetlerini düşürecek ve Türkiye ithalat rakamlarını aşağı çekmede olumlu katkı sağlayacaktır. Ayrıca üretimimizin yurtdışına ihraç edilmesi de planlanmaktadır. Projemizde Dokuz Eylül Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi ile ortak çalışmalar yapmaktayız

 

Devam etmekte olan inşaat projeleriniz hangileri, İzmir dışında yürüttüğünüz projeler var mı?

 

Ontan Bayraklı; İzmir Bayraklı ilçesinde,Ankara asfaltına cepheli toplam 329 bağımsız bölümden oluşmaktadır. Projemiz 2 kat otopark ve 19 kat dahil olmak üzere toplam 21 katlıdır. Yatay yükselen bir mimariyle İzmir’de farklılık yaratan özel bir projedir. 15.katdaki yüzme havuzu ve 11. Katdaki fitness salonu size; sporunuzu yaparken  ve havuzda vaktinizi geçirirken panaromik bir İzmir körfezi manzarası sunmaktadır. Bünyemizde faaliyet gösteren Modda Management şirketi, projenin yönetimi ve  residence hizmetlerini eksiksiz bir şekilde sağlamak için bu projede yer alan sakinlere kesintisiz hizmet verecektir.

 

Yukarıda saydığım özellikler doğrultusunda bu sene ikincisi düzenlenen, Türkiye’nin en prestijli gayrımenkul projelerinin değerlendirildiği Sign Of The City yarışmasında Ontan Bayraklı tüm Türkiye’deki projeler içerisinde en iyi Residence ödülünü alarak, İzmir’e bu ödülü getirmiştir. Projenin değerine değer katan bu ödülle, proje ismini tüm Türkiye’ye duyurma başarısını da sağlamıştır.

 

Ontan Manisa,

 

Manisa Güzelyurt lokasyonunda yer alan 130 adet daireden oluşan Manisa için hazırlanmış özel ve farklı özellikleri barındıran bir proje olarak dizayn edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 Türkiye genelinde inşaat sektöründe bir sıçrayış söz konusu, İzmir’in yeni yapılarla oluşan yeni profilinden ve gelecekteki projelerinizden bahseder misiniz?

 

İzmir markalı projeler konseptiyle yeni tanışan bir şehir. Eski bir yapı stoğundan oluşan bir bina yapısı mevcut. Son zamanlarda kentsel dönüşüm ve yeni imar planları sayesinde önemli bir değişim süreci başlamış bulunmakta. Yerel yönetimin oluşturduğu yeni kent alanı imar planları sayesinde özellikle Bayraklı ve İzmir Limanı çevresi hızlı bir değişim göstermekte. Bölge hızla İzmir’in iş ve finans merkezi olarak gelişmekte. Buna bağlı olarakda bölgede önemli yatırımlar devam etmektedir. Ontan İnşaat olarak bizim için yatırımlarımızı en fazla şekillendirdiğimiz lokasyonlardan biride burasıdır. İstanbul otoyolu ve hızlı tren gibi kamu yatırımlarıda tamamlandığında, İzmir İstanbul’dan sonra Türkiye’nin 2.opsiyonu olacağına inanmaktayız.

Önümüzdeki 3 yıl içerisinde de hem izmir’de başta İstanbul olmak üzerede  diğer şehirlerde gayrımenkul projeleri planlamaktayız. Taahhüt olarak da  bu yıl başladığımız Cezayir ve Mozambik projelerinin yanı sıra, diğer ülkelerde de gayrımenkul ve taahhüt projeleri gerçekleştirmeyi öngörmekteyiz.

 

 

 

 

 

 

 Daha çok İzmir’in hangi bölgelerine yatırım yapmayı karlı buluyorsunuz?

 

Fizibilite sonuçlarının başarılı çıktığı her bölgede proje geliştirmeyi planlıyoruz. Gayrimenkul geliştirme departmanı olarak her kesime uygun proje geliştirme hedefimiz bizim en önem verdiğimiz konu. Bir sekment içerisinde kalıp dar bir kitleyi hedeflemiyoruz. En önemli bir amacımız çeşmede bir resort projesi geliştirirken, orta kesime yönelik bir konut projemizinde olması. Ayrıca yurt dışında da gayrimenkul geliştirmek konusunda çok önemli temaslarımız mevcut. Yakın bir zamanda birçok Avrupa şehrinde projelerimizin gelişmesini hedefliyoruz. Kısacası bizim için hedef her yerde gayrimenkul geliştirmeyi sağlamak.

 

 İnşaat sektörü haricinde yatırımlarınız, iş planlarınız var mı?

Enerji ve turizm bizim faaliyet göstermeyi planladığımız diğer alanlar. Enerji sektöründe solar enerjiyle ilgileniyoruz. EPDK tarafından belirlenen lisans süreçlerini yakından takip etmekteyiz.

Önümüzdeki süreçler içerisinde hedeflerimiz içerisindeki diğer sektör ise Turizm. Farklı şehirlerde  şehir  otelleri üzerinde çalışmalar yürütmekteyiz.

 

Kurduğumuz Aton şirketimiz ile yapı malzemeleri üretmekteyiz.

 

Kurumsal ve bireysel olarak yeni hedef ve projeleriniz nelerdir?

 

Kurumsal olarak en büyük amacımız Ontan’ı dünyanın en büyük inşaat firmalarının olduğu 500 listesine sokabilmek. Türkiye’den birçok şirketin yer aldığı bu listeye, İzmir’den girebilen ilk şirket olmak istiyoruz.

 

Diğer bir hedefimiz çalışılmaktan ve çalışmaktan memnun olunabilinecek bir şirket yaratabilmek.

 

Son olarak da gerçekleştirdiğimiz projelerin dünyadaki mimari ve inşaat anlamında örnek projeler olabilmesini sağlamak.