ÇAĞDAŞ TÜRK HEYKEL SANATI GELECEĞİN SANAT MERKEZİ KURTKÖY LENS İSTANBUL’DA

0
884

ÇAĞDAŞ TÜRK HEYKEL SANATI GELECEĞİN SANAT MERKEZİ KURTKÖY LENS İSTANBUL’DA

Kurtköy’ün en büyük markalı konut projesi Lens İstanbul, Türkiye emlak sektöründe bir ilke imza attı. Anadolu Yakası’nın en büyük semt çarşısındaki meydanda yer alması üzerine düzenlenen “Türk Çağdaş Sanatı Ulusal Heykel Tasarım Yarışması” sonuçlandı. Finalistler 13 Ekim 2018 Cumartesi günü ödüllerini aldı.

Aydınoğlu Grup, Renium Yapı, Egal İnşaat, Mah İnşaat’ın ortaklığıyla kurulan Lens Yapı Grup, Kurtköy-Sabiha Gökçen Havalimanı’na yürüme mesafesinde bulunan Anadolu Yakası’nın en büyük konut projesi Lens İstanbul ile konut yatırımcısının yüzünü güldürüyor.

Anadolu Yakası’nın en büyük semt çarşısındaki meydanda yer almak üzere düzenlenen “Türk Çağdaş Sanatı Ulusal Heykel Tasarım Yarışması” finalistler ödüllerini aldı. Lens Yapı Grup, Türkiye’de bir ilke imza atarak hem öğrenciler hem profesyoneller için ““Türk Çağdaş Sanatı Ulusal Heykel Tasarım Yarışması”nı düzenledi. Yarışmanın sonuçları ise 13 Ekim Cumartesi günü saat 12.00’de Lens İstanbul satış ofisinde açıklandı. Türkiye’nin çeşitli illerinden yaklaşık 500’ün üzerinde başvurunun geldiği, yarışmanın jüri koltuğunda Prof. Dr. İsmet Vildan Alptekin, Prof. Rahmi Aksungur, Prof. Vedat Somay, Mehmet Reşit Göğüş, Yüksek Mimar Hazal Akgün, Mimar Yaşar Aydın oturdu. Modern bir alışveriş merkezinin zemin katını oluşturan sanat alanında; ana yapılarla bağlantılı, aksa büyük bir anlam kazandıracak, dinamik, su ve ışık ögeli, sürekliliği olan bir heykel kazandırmak için tasarlandı. Yarışma; Kurtköy’ün merkezinde yer alan ‘Lens İstanbul’un marka değerini yansıtmak üzere ve bu yarışma aracılığı ile Çağdaş Türk heykel sanatını teşvik etmeyi, sanat eserlerini halkla bütünleştirmeyi, bölgede çağdaş bir kentsel çevre yaratılmasına katkıda bulunmayı, toplumun sanatsal ve kültürel gelişimine destek olmak amacıyla düzenlendi. Yarışmada evrensel standartlarda yapılacak olan heykelin çağdaş heykel sanatının teknik ve estetik özelliklerini taşıması ile heykeltıraşlık mesleğinin özgün ve yaratıcı bir dille ifade edilmiş olması da gözetildi.

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan, Lens Yapı Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mert Kutlu, sektörün en büyük sorununun şehre değer katarak markalaşmak olduğuna ve ülkelerin başarısı için sanatla beslenmesi gereken üretim ve tasarımın önemine dikkat çekerken meydanda bir sanat ve etkinlik alanı yapılacağının da müjdesini de verdi. Eserin imalat bedeli üst sınırının 350.000 TL olarak belirlendiği yarışmada; birinciye 35.000 TL, ikinciye 25.000 TL, üçüncüye 15.000 TL ve mansiyon olarak 10.000 TL verildi. Yarışmaya katılan tüm tasarımlar 15 gün süre ile Lens İstanbul Sergi Salonu’nda sergilenecek. Sergide; yarışma şartnamesi, jüri raporlarından örnekler bulundurulacak, sergi süresi içinde kolokyum düzenlenecek. 33 bin metrekarelik bir arsada 200 bin metrekarelik inşaat alanı üzerinde yükselen, 5 blokta 1162 dairenin bulunmasının yanı sıra 30 bin metrekare alana yayılan 87 adet ticari alanıyla dikkat çeken Lens İstanbul projesi 1,5 milyar TL’lik yatırım bedeliyle hayat buldu. 2019 yılı bahar aylarında teslim edilecek Lens İstanbul’un sanata vereceği destekle ilgili bir açıklama yapan Lens Yapı Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mert Kutlu, “Üreten Türkiye’ye güvenimiz ve desteğimiz tam. Sanatçılara da desteğimiz bugün itibariyle başlamıştır. Lens Yapı Grup olarak hem emlak sektörüne hem diğer sektörlere örnek amacıyla “Türk Çağdaş Sanatı Ulusal Heykel Tasarım Yarışması”nı hayata geçirme kararı aldık. Tüm bu kazanımlar kalıcı eserlerdir ve Lens İstanbul Sergi Salonu’nda sergilenecektir.” derken, sektördeki diğer inşaat firmalarının da sanata desteğinin gerektiği bilinciyle teşvik için ellerinden geleni yapmalarını belirtti. Jüri üyelerinden Gönüllülük Öğretim Görevlisi ve Yazar İnal Aydınoğlu kazananlara ödüllerini takdim ederken projenin en önemli değeri hakkında bilgi verdi. Aydınoğlu, konuşmasında projenin tüm mekanlarının feng shui felsefesine göre düzenlenerek ve feng shui ve bereket danışmanı Ceren Sakin ile çalıştıklarını belirterek tüm konseptin enerji akışına göre planlandığını belirtti.