Çin Büyükelçisi’nden Türkiye’ye övgü

0
566

Geçen yıl Türkiye’nin ev sahipliğini yaptığı G-20 zirvesi bu yıl, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla 4-5 Eylül günleri Çin’in Hangzhou kentinde düzenlenecek.

Zirve öncesi konuşan Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang G-20 zirvesi, Çin- Türkiye ilişkileri ve Çin’in Yeni İpek yolu “Bir Kuşak-Bir Yol” projesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Büyükelçi Yu Hongyang’in açıklamaları şöyle:

Hangzhou Zirvesi’nde 30’a yakın anlaşma sağlanarak tarihi bir rekor kırılması bekleniyor. Hangzhou Zirvesi, G-20 Grubu tarihinde en fazla gelişmekte olan ülkenin katılımıyla daha temsili ve kapsayıcı olma özelliği taşıyor. Bu zirvenin amaçlarından birisi G-20 Grubu’nun yönlendirici rol oynayarak dünya ekonomisine yön vermesi ve güç katmasıdır. İkincisi, uluslararası ekonomik işbirliğini güçlendirerek, karşılıklı yardımlaşma ruhuyla krizlerle mücadelede ortak çaba gösterilmesi; üçüncüsü ise yaratıcılıkla mekanizma inşası hızlandırılarak iş birliği platformu oluşturulması.

Çin ve Türkiye, gelişmekte olan iki büyük ülke olarak, ikili ilişkileri güçlendirme, somut işbirliğini, kültürel değişimi, hükümet dışı temasları ve uluslararası iş birliğini güçlendirmede büyük potansiyele sahipler. Bu, sadece iki ülkenin kendi gelişmelerine değil, aynı zamanda bölgesel istikrarın korunmasına, hatta daha adil, daha akılcı yeni bir uluslararası siyasi ve ekonomik düzenin oluşturulmasına da faydalı olmaktadır.

Çin, 30’u aşkın ülkeyle “Bir Kuşak-Bir Yol”u birlikle inşa etmeyi amaçlayan iş birliği sözleşmelerini imzalarken, endüstriyel kapasite alanında 20’den fazla ülkeyle uluslararası işbirliğini gerçekleştiriyor. “Bu yılın temmuz ayına kadar, Çin’in “Bir Kuşak-Bir Yol” projesine gerçekleştirdiği yatırım 51 milyar dolara ulaşarak, Çin’in aynı dönemde dışa yaptığı doğrudan yatırımın yüzde 12’sini oluşturdu.