Corona & Ekonomi

0
1501

Yalnız yaşayan insanlar,  toplu yaşamaya başladılar ilk önce;  sonra birlikte yaşamaya ve 21.YY da hep birlikte yaşamaya başladılar . 21.YY’da bütün dünya aslında küçücük bir köy haline geldi. Ticaret Çin’den, Yeni Zelanda’ya , ufacık San Marino’ya , Koskocaman Rusya’ya , Avrupa , Asya , Afrika , Amerika bir köyün komşuları haline geldiler . Zaman internet ve ulaşım çağı yakın zamana kadar  Kastamonu’dan İstanbul’a geldikleri sürede insanlar artık Çin’e , Abd’ye gitmeye başladılar. İnsanlar karıştı ve kaynaştı  . 20.YY doğan birisi bir İtalyan ile belki savaşta karşılaşacak iken , bir Çinli’yi görebilmesi tesadüf üzere olabileceği halde derler ya 72 buçuk millet tanış hale geldik. Bunun faydaları olduğu gibi Corona’daki gibi zararları da oldu. 19.YY da bu virüs çıksa belki doğduğu Eyaletten dahi dışarı çıkmayacak iken şu an  tüm Dünya bir virüsün peşinde .

Eski zamanlarda insanlar mecburi tecritte idiler. Amerika kıtası ilk keşfedildiğinde Kızılderililer gelen İspanyollardan çok,  çiçek hastalığından öldüler. Çünkü çiçek hastalığı hiç görmemişlerdi yüzlerce yıl . Bağışıklık gelişmemişti Kızılderililerde   .  21.YY Dünyasında artık Çin Wuhan eyaletinde doğan  bir virüs İtalya’yı felç edebiliyor, Fransa’yı zorlayabiliyor , çok uzaklardaki ülkelerin standartlarını etkileyebiliyor. İnsanlar arasındaki tecrit nerede ise tamamen kalktı . Avrupa Birliği bunun ilk örneği idi.  Sınırlar resmen yok artık. Sermaye ve insan rahatça dolaşabiliyor yorgun  kıtada . Şunu göreceğiz bu sürede Shengen sınırları kapanacak örneğin.

Ülkemiz geçiş yollarında bulunduğu için eski zamanlardan bu yana bu tarz virüs , mikrop ve hastalıkların da hep geçiş güzergahında olduğu için sürekli bu tarz hastalıklarla mücadele etmiş ve doğal olarak şu an İngiltere’nin yaptığı gibi insan vücudu kendi savunma mekanizmalarını kullanarak gelen tehlikeleri bertaraf etmiştir. Bu virüs emin olun bizde Kanada’dan daha az etkili olacaktır. Çünkü bizim kodlarımızda artık bu ve benzeri mikroplarla savaşma sanatı doğal süreçte gelişmiştir. Çiçek hastalığını yeni gören kızılderililer değiliz biz . Çok mikroplar geldi ve geçti bu topraklardan …

Dolar çıktı , sokaklarda insan az . Alışveriş %50 düştü. Bunlar hep konuşuluyor. Ramazan ayında nasıl oruç tutuyorsak bu da ticaretin orucu olacak ekonomik olarak bir oruç felsefesi yaşatacak bir dönem Corona . Devletimiz gerekli tedbirleri alıyor ve alacak bizlerde kendimizi kısa bir süre Ramazan gibi ticaretin orucuna hazırlamalıyız . Yemek satanlar işiniz yarı yarıya düşecek emin olun . Turizm pastası ufacık bile kalmayacak bir dönem belki de. Sanayici bir dönem fabrikasını kapatacak ya da üretimi kısacak .   Temizlik  maddesi satanlar işiniz artacak belki iki kat . Ekonomi dinlenecek bir dönem , 1929 Buhranı benzeri bir süreç olmayacağı aşikar , lakin ülkemiz  biraz sakin olacak,  ticaret biraz daralacak. Belki bir dönem sokağa da çıkamayacağız . Bunu da doğal karşılamamız gerek .

Büyük ihtimal sağlıkla ilgili tüm tedbirleri almaya çalışan siyasi irade , kısa bir süre içerisinde ekonomik tedbirler de alacak . Beklentim ne derseniz : Öncelikle FYY benzeri bir yapı tekrar oluşturulabilir , KGF benzeri bir fonlama ile karşılaşabiliriz. SSK ve vergi borçlarına ilişkin bir düzenlemeye de hazırlıklı olmak gerek . Elbette önce sağlık , sonrasında da  parasal tedbirler.

Dünya’da Çin tekeli bu virüs ile birlikte kırılmaya başlayacak . Bu durum ülkemiz gibi gelişmekte olan ekonomiler için büyük fırsatlara yol açacaktır. Psikolojik algı değişecek ve Çin bazı alanlardaki hakimiyetini kaybedecektir. Bu da bizim sermayemiz tarafından güzel değerlendirildiği taktirde çok büyük bir potansiyel pazar , kapılarını bize açacaktır. Dünya şunu gördü ki; Çin’in tekeli kırılmalı . Bu kırılırken biz pastadan daha büyük pay alabiliriz. Ramazan orucu gibi yaşanacak bu ekonomik oruç sonrasında bize çok faydalı olacaktır. Daha çok üretmeye başlayacağız , daha çok satmaya başlayacağız.  Bizler şer gördüğümüz bu mikrobun belki de kısa zaman sonra faydalarını göreceğiz meyvelerini ekonomik olarak yiyeceğiz. Umarım hiç can kaybı yaşamadan atlatırız bu süreci. Şu an yapmamız gereken Devletimizin aldığı tedbirlere uymamız ve beklememiz.  Neleri atlattı bu millet corona da gelir ve geçer. Sağlık olsun yeter.