Dijital dönüşüm mesleklerle birlikte çalışan profilini de değiştiriyor.

0
687

CEOlar gelecekte kimleri yönetecek

Dijital dönüşümün önümüzdeki on yılda birçok mesleğin yok olmasına ve yeni mesleklerin ortaya çıkmasına neden olacağı her fırsatta dile getiriliyor. Aslında takip edilmesi gerekenin meslek isimleri yerine çalışanların profili olması gerektiğini belirten MY Executive Kurucu Ortağı Müge Yalçın, CEOlara gelecekte yönetecekleri ekiplerle ilgili tavsiyelerde bulundu.

Günümüzde şirketlerin yapısal olarak uyum sağlamaya çalıştığı dijital dönüşüm, meslekleri hatta ihtiyaç duyulan yetenekleri bile değiştiriyor. Bu tabloya, değişen kuşakların özellikleri de eklendiğinde liderlerinin işi daha da zorlaşıyor. Önümüzdeki on yılda şirketlerdeki insan kaynağının kodlarının değişeceğini belirten MY Executive Kurucu Ortağı Müge Yalçın, başarılı olmak isteyen CEOların gelecekte yönetecekleri ekiplere hazırlanması gerektiğinin altını çiziyor.

Dijitalleşmenin üretimden tüketime hayatın her alanını derinden etkilediğini vurgulayan Müge Yalçın, “Bugün popüler görünen birçok mesleğin önümüzdeki 10 yılda yok olacağı sıkça duyduğumuz bir şey artık. Geleceğin meslekleri denince farklı alanlarda, uzay madenciliği ya da genetik danışmanlığı gibi ilginç birçok isim ortaya atılsa da iş dünyasının gelecekte de en çok arayacağı yetenekler konusunda iki özelliğin öne çıktığını görüyorum. Bugünden bireylere avantaj sağlamaya başlayan sürekli öğrenmeye açık olmak, multidisiplinerlik ve yaratıcı yaklaşım özelliklerinin gelecekte temel yetenekler arasında olacağına inanıyorum. Geleceğe, tek tek yeni meslek isimleri üzerinden bakmak yerine bu pencereden bakmak gerektiğini düşünüyorum. Böyle baktığımızda iş liderlerini bekleyen yeni bir çalışan profiliyle karşı karşıya kalıyoruz. İş liderlerinin bu yeni çalışan profiline hazırlanması gerekiyor. Hazırlık için CEOlara gençlerle daha fazla zaman geçirmelerini öneriyorum. Örneğin; üniversitelerin etkinliklerine katılabilir, bilgi ve tecrübelerinizi paylaşacağınız konuşmalar yapabilirsiniz ama daha çok bu etkinliklerde aldığınız soruları iyice irdeleyin. Etkinlik öncesi ve sonrasında gençlerle sohbet için mutlaka vakit ayırın, onların görüş ve düşüncelerini dikkatle dinleyin. Ayrıca son yıllarda küresel şirketlerde daha da yaygınlaştığını gördüğümüz tersine mentorluk uygulamalarının da gençleri anlamak adına çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bunlar ve benzer yöntemlerle gençlerden öğreneceğiniz şeyler işinize çok yarayacak. Şirketinizin geleceği için size değerli katkılar sağlayacak” dedi.