Dünya İçin Üretiyoruz

0
3621
Makel Elektrik Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı: Necati Çalışkan

Röportaj: Makel Elektrik Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı: Necati Çalışkan

Dünya İçin Üretiyoruz

Sayın Çalışkan sorularımza sizi tanıyarak başlayabilirmiyiz. Necati Çalışkan kimdir?

Makel Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı.

Makel Elektrik’in kuruluş tarihçesini sizden dinleyebilir miyiz?

1977 yılında elektrik malzemeleri sektöründe taşeron firma olarak faaliyetlerimize başlayarak,  1987 Yılında kendi markamız olan ‘’ Makel ‘’ markası ile anahtar ve priz çeşitlerinin üretimine başladık.

1992 yılında yurtdışı pazarlara açılma politikasını izleyerek, ilk olarak Rusya ile Kazakistan’a ihracat yaptık. Günümüzde 3 kıtada 50’yi aşkın ülkede ürünlerimizi tüketicilere ulaştırmaktayız.

90’lı yılların ikinci yarısı ile birlikte ürün yelpazemizi genişleterek, 2016 yılına gelindiğinde ürün gamımızı 6 ana grupta geliştirdik.

 • Anahtar-priz
 • Grup priz ve aksesuar
 • Sigorta kutuları
 • Akıllı bina otomasyonu
 • Şalt ve endüstriyel ürünler
 • Elektronik elektrik sayaçları

6 temel ana ürün grubu haricinde, Makel kazandığı Ar-Ge yetenekleri ve üretim imkânlarının verdiği güç ile gelişen teknoloji ve pazar ihtiyaçları doğrultusunda 2015 yılında aydınlatma ürünlerine yatırım hamlesinde bulunduk.

Hızlı, sağlıklı ve kalıcı büyüme için;  kaliteye, insana ve teknolojiye yatırım yapma stratejisini benimseyerek, bu doğrultuda;

 • Üretim tesislerini 1996 yılında Esenyurt’a taşımış, yaptığımız yatırımlarla 45,000 m2’lik bir alan üzerinde faaliyet gösterir hale geldik.
 • Üretimde kalite ve verimliliği sağlamak için alt parça üretiminden kalıp üretimine, alt parça montaj işleminden yarı mamul montajına kadar tüm süreçlerde günümüzün en ileri otomasyon makinaları ve teknolojilerini kullanmak için gerekli yatırımlarımızı sürdürmekteyiz.
 • 1999 yılında yönetim sistemini, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemine göre yapılandırarak, TSE ve Alman kurumu DQS tarafından belgelendirildik.
 • Ulusal ve uluslararası piyasalar için ürün kalitesi, başta TSE ile Almanya’dan VDE ve TUV gibi global kurumlarla birlikte, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerin sertifikasyon kurumları tarafından belgelenmiştir.
 • “Standartları temel al ama onun da üzerine çık” hedefi ile 2005 yılı ile birlikte laboratuvarımızıda geliştirerek, hem TSE hem de Alman VDE’den onaylı, ülkemizde kendi alanındaki bir-iki laboratuvarından biri sayılabilecek bir laboratuvara sahibiz. Hem sistem hem de alt yapı yatırımları sonucu olarak laboratuvarımız 2014 yılında Turkak’tan akredite olmuştur.
 • İhracat yaptığımız ülkelerde kalite, fiyat ve servis olarak en bilinen ve tercih edilen markalardan biriyiz. Global bir Türk markası imajını artırmak amacıyla ilk olarak 2006’da Moskova şubesini açtık, son yıllarda Ukrayna da hem ofis hem de depo yatırımı gerçekleştirmiş bunmaktayız.
 • Ar-Ge çalışmalarını, uluslararası piyasalardaki yoğun rekabet ortamında kritik başarı faktörü olarak gördük ve bu doğrultuda 2006 yılında üniversite ile işbirliğimizi geliştirmek için kurduğumuz Mak-Tek, 2012 yılında Ar-Ge Merkezine dönüştürülmüştür.
 • Ar-Ge Merkezi ile ana ürün grubu olan anahtar-priz ve sayaç ürünleri haricinde şalt ve endüstriyel ürünlerle, akıllı bina otomasyonu ürünlerimizi geliştirdik.
 • Ar-Ge çalışmaları sonucunda, ürün kalitesi ve verimliliğini yükseltmek amacıyla yürüttüğümüz otomasyon çalışmalarımızı, kendi öz kaynaklarımız ile gerçekleştirmeye başladık.
 • Çalışanlarımıza sağladığımız sosyal imkânlar ve kendilerini sürekli geliştirme olanakları ile nitelikli insan gücüne yaptığımız yatırımlarımız hızla sürmektedir.
 • Çevresel duyarlılık ve sosyal sorumluluk çerçevesinde sistemini ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemine göre yapılandırarak, Kiwa ve TUV tarafından 2007 yılında belgelendirmiştir.
 • Makel olarak, 2010 yılından itibaren T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın Türk markalarının yer aldığı ‘Turquality Destek Programı’nda yer almaktayız, çalışmalarımızı büyük şevkle ve “Türkiye’den aldığını yine Türkiye’ye vermek” ilkesiyle başarıyla sürdürmeye devam etmeyiz.

Makel Eletrik’in  amaç ilke ve hedefleri nelerdir?  Vizyon ve misyonunuzdan söz eder misiniz?

Makel olarak tüm paydaşlarımızın beklentilerini ön planda tutarak, işbirliğine dayalı olarak ilişkilerimizi geliştirmeyi ilke edindik.

Temel odak noktamız kalıcı büyümeyi yakalamaktır. Bu hedefe ulaşmak için gelişen bilgi ve teknolojiye adapte olduk. Faaliyetlerimizi etkin ve verimli gerçekleştirmek için sürekli iyileştirme ve yenilikçiliği esas alarak hem kalite yönetim sisteminin etkinliğini hem de sunduğu ürün ve hizmetleri geliştiren bir firma olma yolunda emin adımlar attık.

Vizyonumuz; elektrik ölçme, kontrol ve dağıtım sistemleri ile ekipmanları ve aydınlatma ürünleri konusunda Türkiye’de lider firma olmak, Asya, Avrupa ve Afrika’da bilinir bir marka haline gelerek sektördeki öncü firmalar arasında yer almaktır.

Misyonumuz; kendini sürekli yenileyen ve geliştiren, maliyet odaklı bir yapı ile prensipleri ve iş ahlakını ön planda tutarak paydaşlarının memnuniyetini sağlayan, insan ve çevre sağlığını tehdit etmeden hayatı kolaylaştırıcı ürünler sunan bir firma olmaktır.

Elektrik malzemeleri konusunda Türkiye’de öncü bir firmasınız. Bu başarınızın sırrı nedir?

Nitelikli insan gücüne yaptığımız yatırımlar, çalışanlarımıza sağladığımız sosyal imkânlar ve çalışanlarımızın kendilerini sürekli geliştirmeleri için eğitimlerine verdiğimiz destekle, başarıya ulaşmak için en önemli etkenin insan olduğunun bilinciyle hareket etmekteyiz.

Makel markasını ve Türkiye imajını ön sıralara taşıyacak yenilikçi projelerle arttırmayı amaçlayan firmamız, tüketici beklentilerinin son derece hızlı geliştiği ve farklılaştığı günümüzde artık ürünlerin sadece mekanik fonksiyonelliği değil,  görselliği, teknolojik özellikleri de büyük önem kazandığını bilmektedir.

Bu nedenle geleceğe daha emin adımlarla ilerlemek, yeni ve akılcı teknolojiler geliştirebilmek, bu kriterleri görsellikle desteklemek ve satılabilir katma değerli ürünlere çevirerek müşteriye beğendirmek için çalışıyoruz.

Üretim kalitesini ve hızını arttırmak amacıyla 2007 yılından itibaren otomasyon konusunda yaptığımız çalışmalara ağırlık vererek üretimi manuel olmaktan büyük ölçüde çıkarttık. Edindiğimiz tecrübe ile otomasyon makinelerini kendi bünyesinde yapmaya başlayarak, üretim hızımız ve kalitemiz artmıştır. Anahtar priz, grup priz ve led aydınlatma ürünlerinde artan çeşitliliğe karşı otomasyona dayalı üretimi arttıran firmamız iş ortaklarına daha hızlı çözüm sunabilecek şekilde pazardaki gücünü artırmıştır.

Makel, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da onaylanan “ARGE Merkezi” ile Ar-Ge çalışmalarını 2013 yılında tek bir çatı altında birleştirdi.  Makel markasını ve Türkiye imajını ön sıralara taşıyacak yenilikçi projelerle arttırmayı amaçlayan firmamız tüketici beklentilerinin son derece hızlı geliştiği ve farklılaştığı günümüzde artık ürünlerin sadece mekanik fonksiyonelliği değil,  görselliği, teknolojik özellikleri de büyük önem kazandığını bilmektedir.  Bu nedenle geleceğe daha emin adımlarla ilerlemek, yeni ve akılcı teknolojiler geliştirebilmek, bu kriterleri görsellikle desteklemek ve satılabilir katma değerli ürünlere çevirerek müşteriye beğendirmek çok önem taşımaktadır.

Toplam 1.750 m2 alana sahip olan Makel ARGE Merkezi, ‘yüksek gerilim ve akım laboratuvarı’ ile ‘sayaç test ve geliştirme laboratuvarı’na sahiptir. Yüksek gerilim ve akım laboratuvarı ile sektördeki en gelişmiş yatırıma sahip olan Makel, ürünlerinin kalite testlerini kendi bünyesinde yapmaktadır.

Elektrik malzeme sektöründe Türkiye dünyanın neresinde yer alıyor? Dünya ülkeleri ile mukayese edildiğinde neler yapmamız gerekiyor?

Bildiğiniz gibi Dünyada olduğu bir Elektrik tesisat malzemelerine İtalyan ve Fransızlar,  elektronik ürünlere ise ABD ve Uzakdoğu ülkeleri hakim. Bana göre, ülke olarak elektrik tesisat malzemeleri pazarında şu anda Dünyanın bu coğrafyasında söz sahibiyiz. Türk sanayicisi  markalaşmanın ne demek olduğunu daha iyi öğrendikçe ve gerekenleri uyguladıkça,  “markalaşma” stratejilerine daha önem verdiğimiz müddetçe çok daha iyi yerlerde olacağımıza eminim.

Bu noktada sektörü ve özellikle ihracat yapan büyük üreticilerin karşısına Taklit üretim çıkıyor. Bunun önlemini tescil yaparak ve pazar analizi ile kendi içimizde almaya çalışıyoruz.

Standartlara ve kaliteye Makel olarak çok önem veriyoruz. Ar-ge, tasarım bölümlerimiz, laboratuarımız var. Mühendis kadromuzla 3 boyutlu olarak ürün tasarlıyoruz . Laboratuarda deneylerden geçiriyoruz. Ürüne TSE, VDE gibi kalite uygunluk belgeleri alıyoruz  ISO 9000 standardının şartlarını sağlıyoruz. İlave olarak AB uyum yasaları çerçevesinde ROHS, WEE gibi bir çok direktife uygun üretimden sonra ürünü piyasaya sürüyoruz.  Kaliteye, sistem kurmaya ve Ar-geye büyük bütçeler ayırdık.

Türkiye, artık Arge ve teknoloji açısından bir dönüm noktasındadır. Çünkü, bugüne kadar teknoloji geliştirme ihtiyacını duymaksızın teknoloji transferi ve dış ortaklı yatırımla yetinen ve pek de yeterli olmayan düzeyde bir ihracatı gerçekleştiren sanayimiz, artık teknoloji ve yenilik politikalarını oluşturmalı ve hükümetimiz bunu sosyal ve ekonomik kalkınma planlarında göz önüne almalıdır.

Zaten Dünyaya baktığımızda ileri ülkelere göre, Türkiye’nin bu konuda geç kaldığını görüyoruz.

Kalite konusuna gelince, kuşkusuz kalite çok önemlidir. Ama kalite amaç değildir. Çünkü bizim gibi kendine Dünya’yı hedef almış bir firma için kalite, zaten olması gereken bir özelliktir. Benimde kaliteye bakışımda, sadece ürün kalitesi değil sistemin yani tüm faaliyetlerin kaliteli olması gerekliliği esastır. Yani çok iyi ve kaliteli bir ürünü alan bir müşterim, eğer bizi telefonla aradığında tatmin edilemiyorsa veya istediği miktarda ve zamanında malını teslim alamıyorsa veya kataloğu temin edemiyorsa sonuçta Makel hakkındaki düşüncesi olumsuz olacaktır. Dolayısıyla müşteri memnuniyetini hedefliyorsak sadece ürünü kaliteli üretmek değil tüm faaliyetlerimizi kaliteli yapmalıyız. Sadece ürünü iyi ve kaliteli yaparak ayakta kalamayacağımızı, bunun sadece ön şart olduğunu iyi biliyoruz. Markamızla, güven verişimizle, imajımızla, ürünümüzün tasarımı ve hatasızlığıyla müşteri gözündeki kalitemizi oluşturuyoruz.  Bu amaçla, Toplam Kalite Yönetimi çalışmalarını başlattık zaten.

Makel için kalite;  ürünle ilgili standartlara uyan, hem son tüketici hem de elektrikçiler için kullanım kolaylığı olan , müşteri istek  ve beklentilerini karşılayabilen ve sonuçta rekabet edebilir bir fiyatı olan ürünü üretebilmektir.

Sektörde ve Makel’de teknoloji yeterli seviyede kullanılıyor diye düşünüyorum. En azından kendi firmamın bu konuda zaten yazılı politikası var.

Teknolojik gelişmeler, günümüzde durmak bilmez bir şekilde hayat standardımızı gün geçtikçe yükseltiyor. Ülkeler kendilerini teknoloji politikalarını belirleme ve teknoloji üretme konusunda amansız bir rekabetin içinde buldular. Ve bu yarışta tabi ki firmalarda var.

Biz de kendi üretim teknolojimizi sürekli yeniliyoruz ve en yüksek seviyeyi kullanmaya çalışıyoruz. Halihazırda fabrikamızda ve laboratuarlarımızda bilgisayar kontrollü tezgahlar, CNC’ler, plastik enjeksiyon presleri, eksantrik presler, malzeme besleme hatları, renk ölçüm cihazı, optik ölçüm cihazları …gibi ileri teknoloji ürünleri mevcut.

Bildiğimiz kadarıyla 40’tan fazla ülkeye ihracat yaparak Türkiye’nin lider firmasısınız. İhracatınızı arttırma konusunda yeni çalışmalarınız var mı? 

Gerek iç gerekse de dış pazarda müşteri sayımızı arttırmak ve yeni pazarlar oluşturmak adına yoğun çalışmalar yapmaktayız. Satış arttırıcı tüm faaliyetleri pazarlama konuları ile destekliyor ve müşterilerimize bu konuda gerekli tüm destekleri vermeye çalışıyoruz.

Satış arttırıcı kampanyalardan, fuarlara, tematik seminer ve konferanslara sponsor olmaktan, mimari ofis ziyaretlerine kadar birçok alanda ürünlerimizi ve markamızı tanıtarak olmadığımız farklı kanallara nüfuz etmenin stratejisini oluşturuyor ve bunu birçok noktada aksiyona çeviriyoruz.

Makel elektrik olarak bir çok elektrik malzemeleri üretiyorsunuz. Kaç adet Elektrik malzeme üretimiz var ve bunlar nelerdir?

Firmamız  Anahtar-Priz, Grup Priz ve Aksesuar, Sigorta Kutuları, Akıllı Bina ve Ev Otomasyonu, Şalt ve Endüstriyel Ürünler, Elektronik Elektrik Sayaçları ve Aydınlatma ürünleri olmak üzere yedi ana grupta üretim yapmaktadır.  Her ürün grubu, hedef pazarlarımızın değişen gereksinimlerini esas alarak farklı serilerle zenginleştirilmiş olup, toplamda 40.000’e yakın çeşit ürünü müşterilerimize sunmaktayız.

Sürekli genişleyen ürün yelpazemizdeki ürünlerimizi aşağıdaki başlıklarda özetleyebilirim.

 • Anahtar-priz,
 • Grup priz,
 • Led aydınlatma ürünleri (ampul, panel, projektör, armatür vb.)
 • Akıllı bina ve otomasyon sistemleri,
 • Şalt ve endüstriyel ürünler,
 • Sigorta kutuları,
 • Elektrik aksesuarları,
 • Elektronik elektrik sayaçları.

Tüm Dünya gibi Türkiye’de Led aydınlatmaya döndü. Bu konudaki çalışmalarınızdan da bahsedebilirmisiniz?

Aydınlamanın geleceği LED olarak gösterilmektedir. Makel olarak, bizde LED li aydınlatma sistemlerini kritik ürün gamımız içerisinde değerlendirmekteyiz ve bu konuda gerek ürün, gerekse de üretim yatırımlarımıza devam edeceğiz.

Makel aydınlatma ürün gamı, geçen 4 yıl içerisinde oldukça büyüdü ve büyümeye devam edecek. Mevcut ürünlerimiz arasında gece lambaları, led ampuller, downlight armatürler, panel armatürler, Backlight armatürler, projektörler, tüp armatürler ve duylu ve LED li acil aydınlatmalı hareket sensörlü armatürler ve sabit akım çıkışlı LED sürücüleri yer almaktadır. Önümüzdeki dönemde acil aydınlatma kitleri, yeni nesil DALI ve KNX uyumlu akıllı aydınlatma sürücüleri, band armatürler, T8 LED armatürler, Bluetooth ampuller ve Bağlantılı aydınlatma aramatürleri ile  A++ ürünler ile çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Makel olarak, kalite ve verimlilik aydınlatma ürünlerimizde ön planda tutulmaktadır. Tüm ürünlerimiz CE sertifikalı ve TSE belgesine sahiptir. Tüm ürünlerimiz Aydınlatma laboratuarlarında ışık kalitesi, verimlilik, Işık yayılımı, zorlu ömür testlerine tabi tutularak geliştirilmektedir.Led ampullerimiz, ışıklı anahtarlar ile uyumlu çalışacak biçimde tasarlanmıştır. Ürünlerimiz geniş  çalışma voltaj aralığında (140 – 260V)   güç düşüşü olmadan çalışır ve hep aynı ışığı sağlarlar.

Önümüzdeki yıllarda da kalite ve verimlilikten ödün vermeden, ülkemizin yerli üretim LED li aydınlatma ürünleri konusunda lider kuruluşu olmaya devam edeceğiz.

Makel olarak, pazarın ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda ürün yelpazesini her yıl genişleterek, anahtar-priz ürünlerinden şalt ve endüstriyel ürünlere, akıllı bina otomasyon sistemlerine kadar tek bir çatı altında birçok ürünü müşterilerine sunmaktayız.

Yakın dönemde ‘Led Aydınlatma’ ürünleri konusunda yatırım yaparak,  kısa bir süre içerisinde güçlü müşteri ağımız sayesinde pazarda kendimize haklı bir yer edindik. Aydınlatma ürünlerimizi yüzde yüz yerli marka olarak üretmekteyiz. Bu konudaki yatırımlarımızı arttırarak,  Makel Led aydınlatma ürünlerimiz için TSE Belgesi almaya hak kazandık.

Otomasyon ve robot sistemleri, makine ve kalıp yatırımları ile Türkiye’de led ampul üretimini gerçekleştiren ilk ve tek yerli firmayız. Mevcut yatırımlarımız ile LED ampul üretimi için güncel üretim kapasitesi 15 milyon adet/yıl. İlave yatırımlarımız ile 20 milyon adet/yıl üretim kapasitesi hedeflenmekteyiz.

Dünya İçin Üretiyoruz” sloganı yurtdışında ne kadar biliniyor?

Makel firmasının vizyonu küresel başarı kazanmak , sistem ve ürün kalitesinde ulaştığı seviyeyi her geçen gün daha yukarı taşımaktır.Dolayısıyla bu amaca uygun olarak firma sloganımız “Dünya İçin Üretiyoruz” dur. Bu sloganı katalog,broşür,fuar standı ve diğer tüm reklam tanıtım malzemelerinde kullanmaktayız. Müşterilerimizin ve tüm paydaşlarımızın da hem bizim birebir söylemlerimizden hem de Makel’i gördüğü her yerde bu sloganı görmesinden dolayı sloganımızı yeterince bildiğini düşünüyorum.

Makel’i kelime anlamı olarak anlamını açıklar mısınız?

Makel, kelime anlamı olarak Makine ve Elektrik sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur.