2020 Para Politikalarında Büyük Dalgalanmalar Olacak

0
1454

Pirim döviz ve altın
Yönetim kurulu başkanı
Selçuk Akınay

Ciddi bir turnuva başlıyor. Davos’tan gelen haberlere göre takımımızın ve teknik kurmaylarımızın motivasyonu yüksek. 2020 yılında Euro bölgesi ile aramızda ciddi bir mücadeleye hazırlar.

Euro bir ülkenin oyuncularıyla değil, çok ülkenin etkileşimiyle oluşan bir birim. Dolayısıyla fikstürdeki puan durumu birçok değişkene bağlı.

2002 yılında Euro dolar paritesi 1’den az seviyelerde iken 2008 yılında performans trendine girmiş 2008 yılında ise yaşanan küresel çaplı kriz Avrupa ligleri açısından zor bir sınav olmuştur. Yunanistan, İspanya gibi ülkeler Euro ile sınavlarında mağlup olmuşlar, hala bu krizin sonuçlarını atlatmakla uğraşmaktadırlar.

Bizde ise 2019 yılında Rahip Brunson’nun  dışarıdan etkili bindirmeleri oyunu bizim sahaya yayıp Meksika dalgalanması yaratmış, 2019 yılında Euro’yu 8’lere taşımış, akabinde alınan doğru kararla kadro dışı kalması takım içinde rahatlığa sebebiyet vermiş ve Euro’nun ideal yerine çekilmesini sağlamış idi.

Küresel liglerde  ABD faktörü

Bu da yetmezmiş gibi ABD takımının çılgın, sarışın forvetinin  Çin, İran  demeden çalımlayıp rakibini sağa sola yatırması  ile varyete yapması dengeleri değiştirmiş bütün savunmalara gözdağı vermiştir.

Euro Şuan 6.55 Seviyesinde

Özellikle Euro Bölgesinde ki en güçlü ve sözü geçen takımlar ile yaşadığımız gerilimler bu artışta itici güç olup . Almanya ve Fransa ile sürekli bir Kriz-atışma  halinde olmamız, Euro Bölgesi’nden bakıldığında savunma ve hucum blokları arası kopukluğun olması  Türkiye’yi güvenli göstermiyor. Ayrıca bu krizler Avrupa şampiyonlar Birliği ile olan sürecimizi de baltalıyor. Bu süreçte AB’den Türkiye aleyhine yapılan açıklamalar Euro’nun artışına sebep olmakta.

Peki, Uzun Vadede Euro Ne Olur?

Türkiye’nin yerli kaynaklara yönelmemesi, üretmemesi ihraç etmemesi,  ithalata bağımlı hale gelmesi Türk takımını kontrpiyede bırakıp; Euro ve dolar dahil tüm döviz kurlarının Türk Lirası karşısında üstünlük kurmasına yol açacaktır. Dolayısıyla ülkemizin Euro 2020 için performansını ile ilgili tahminimde kazanan tarafın maalesef  Euro olacağını öngörüyorum. TL’nin forma girmesi için gerekli antreman programları yapılamaması, yabancı oyuncuların ürkütülmesi, ülkeden çıkması gibi gelişmeler devam ettiği müddetçe bu ümitsizliği koruyacağım.

Euro da Nisan-Mayıs aylarında çok gollü mağlubiyetlere hazır olmakta fayda var. 7,8,9..

Tersi olur mu bu gidişata bir dur diyebilir miyiz?.

Geçmişi  hatırlamıyor, Aklımıza gelmiyor değil.

Biz bitti demeden bitmez..

Pirim döviz ve altın Yönetim Kurulu Başkanı

Selçuk AKINAY