Fransa İlaç devi Pierre Fabre, Türkiye’de büyümesini sürdürecek

0
939

‘’Şu anda Pierre Fabre İlaç Yönetim Kurulu’nun 9 üyesinin 8’i kadın yöneticilerden oluşuyor. Yönetim bakış açısı ve insan kaynakları politikalarının çalışanlarına fırsat eşitliği sağladığı noktada, kadınların yönetim pozisyonlarında başarılı, azimli ve uyum içerisinde yol alabildiklerinin en güzel örneklerinden birisini Pierre Fabre İlaç bünyesinde görmeniz mümkün.’’

  1. Hande Hanım, Rusya başta olmak üzere, Hindistan, Çin ve Singapur gibi dış pazarlarda ve 16 yılı aşkın süredir sektördesiniz. Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1997 yılında mezun oldum ve 2001 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladım. Aslında hekimliğe idealist olarak başlamıştım ama mezun olduğum

yıl kadro yoktu. Uzmanlığımı aldıktan sonra uluslararası bir ilaç firmasında medikal sektöründe göreve başladım. Türkiye’deki görevlerimin dışında, Rusya, Singapur, Hindistan başta olmak üzere dış pazarlarda 6 yıllık yurtdışı tecrübem oldu. 16 yıl önce uzman hekimlerin ilaç sektöründeki varlığı çok nadirdi. Firmalar ve medikal departmanlar büyüdükçe şu anda ilaç sektöründe çok fazla uzman hekim yer alıyor. Pierre Fabre İlaç’ta genel müdür olarak bir buçuk yıldır çalışıyorum ve 16 yıldır ilaç sektöründeyim.

  1. Fransa’nın en büyük ilaç firmaları arasında yer alan Pierre Fabre ilaç hakkında bilgi alabilir miyiz?

Eczacı ve botanikçi Pierre Fabre tarafından 1962 yılında kurulan Pierre Fabre, bugün itibarı  ile 130 ülkede 13.000’den fazla çalışanı ile İlaç, Dermokozmetik ve Tüketici Sağlığı başlıkları altında birbirini tamamlayıcı alanlarda faaliyet göstermektedir. Pierre Fabre Laboratuvarları, Avrupa’nın en büyük ikinci bağımsız özel farmasötik laboratuvarı olarak hizmet vermektedir. Grup, Türkiye’de « Pierre Fabre İlaç » ve « Pierre Fabre Dermokozmetik » şirketleriyle faaliyet göstermektedir. Pierre Fabre İlaç bünyesinde Onkoloji, Temel Ürünler ile Ağız ve Diş Sağlığı grubu olarak üç ana grup bulunurken, Pierre Fabre Dermokozmetik bünyesinde, dermokozmetik ürünlerinin yanı sıra dermatoloji alanına yönelik ilaç tedavileri de sağlanmaktadır. Grup, her yıl ilaçtan elde ettiği karın %20’sini, Onkoloji, Dermatoloji, Nöropsikiyatri alanlarında yürütmekte olduğu Ar&Ge çalışmalarına aktarmaktadır. Pierre Fabre; ‘Sağlıktan Güzelliğe’ sloganının yansıttığı üzere her türlü güzelliğin öncelikle sağlıklı ürünlerden geçmesi gerektiğinin bilinciyle, ürünlerini botanikçi kimliği ile en doğal yöntemlerle geliştirmektedir. Hasta ve tüketici merkezli yaklaşımı ile ağız sağlığı ve dermokozmetik dahil tüm ürünleri, sadece uzmanlar tarafından önerilerek eczanelerde satılmaktadır. Tüm dünyada bu yaklaşımla faaliyet gösteren ilk ve tek firmadır.

  1. Pierre Fabre İlaç kaç yıldır Türkiye faaliyet gösteriyor ? Ve 2017 yılında Pfizer ile Türkiye’yi de içeren global iş birliği anlaşmasıyla idrar kaçırma tedavisi ile ilgili bir ürün tanıtımı Pierre Fabre İlaça’a verildi, neler söylemek istersiniz?

Türkiye pazarında ürünlerimiz distribütör firmalar aracılığıyla 1996’dan itibaren tanıtılmaya başlanmıştır. 2013 yılından itibaren ürünlerimizin tanıtımı Pierre Fabre ekibine geçmiştir. Temel ürünler portföyü içerisindeki orjinal demir preparatı ve demir+ folik asit kombinasyonunu 1997 yılından beri lokal olarak Türkiye’de üretilmektedir. 2017 yılı itibarıyla Pfizer ile yapılan ortak bir anlaşma ile Aşırı Aktif Mesane kontrolünde kullanılan bir ürünün tanıtımı Pierre Fabre İlaç Grubuna geçmiştir. Bu anlaşma sonrası Pierre Fabre Temel Ürünler Grubu tanıtım kadrosunu büyütme şansı yakalamıştır.  Ayrıca yeni kurulan Ağız ve Diş Sağlığı Grubu, Fransa başta olmak üzere birçok ülkede öncelikli tercih edilen Elgydium ve Eludril markaları altında; diş ve diş eti problemlerine cevap veren klorheksidinli içerikli özel patentli macunlar, ağız bakım suları ve jeller, diş ipleri, diş fırçaları, çocuklara yönelik macun ve fırça gibi geniş ve artan bir yelpaze ile bu alanda da emin adımlarla ilerlemektedir.

  1. Sahada ekipleriniz hangi ürünlere yönelik çalışma gerçekleştiriyorlar?

Üç grup ürün tanıtımı yapıyoruz; Temel ürünler grubunda; Demir ve Demir+ folik asit preparatı ve aşırı aktif mesane ürününü tanıtıyoruz. Bu ürünlerin hepsi Türkiye’de üretiliyor

Onkoloji grubunda; ithal olarak gelen akciğer, meme ve yeni portföye eklenen mesane tümörüne yönelik ürünlerimiz var

Tüketim Sağlığı grubumuzda da yine ithal olarak gelen 35’in üzerinde öncelikli ağız bakım ürünleri var. Bu yıl içerisinde yeni ürünler ile bu portföy çok daha büyüyecek. 

    1. Üretim ve Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Globalde ciromuzun %20’si Ar-Ge çalışmalarına ayrılıyor. Onkoloji ile ilgili bir firmayla anlaşmamız var, onun klinik çalışmalarına bu sene çok ciddi bir bütçe ayrıldı. Bu senenin sonuna doğru bir ilacımızın Avrupa’da ruhsat almasını bekliyoruz. Bunun dışında, yeni ürün tarafında özellikle tüketici sağlığına yönelik yoğun çalışmalarımız var. Tüketici sağlığı için çok başarılı bir Ar-Ge ekibimiz var ve geliştirdikleri innovatif ürünler dünyada ilktir.

  1. Günümüzde kadınların her geçen gün daha da ön plana çıktığını görüyoruz. Peki, iş dünyasında kadının yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kadının istemesine ve fırsat eşitliğinin sağlanmasına… Şu anda Pierre Fabre İlaç Yönetim Kurulu’nun 9 üyesinin 8’i kadın yöneticilerden oluşuyor. Yönetim bakış açısı ve insan kaynakları politikalarının çalışanlarına fırsat eşitliği sağladığı noktada, kadınların yönetim pozisyonlarında başarılı, azimli ve uyum içerisinde yol alabildiklerinin en güzel örneklerinden birisini Pierre Fabre İlaç bünyesinde görmeniz mümkün.

  1. Şirketinizin kadın istihdamında uyguladığı politikaları özetler misiniz?

İstihdam fırsatını başlattığımız ilk noktadan itibaren, tüm pozisyonlarımıza ait iş ilanlarımızda eşitlikçi bir ifade kullanıyoruz. Saha pozisyonları gibi seyahat edilmesi gereken pozisyonlarımız için medeni durumu, çocuğunun olup olmaması gibi kriterlere bakmadan, değerlendirmelerimizi önyargısız şekilde yapıyoruz. İşe alım sonrasında ise benzer iş için ücret eşitliği, terfi ve rotasyon gibi şirket içi diğer politikalarımızda kadın ve erkek ayrımı yapmadan eşitlikçi bir ücretlendirme ve kariyer yönetim politikası izliyoruz. İşe alımda kadın çalışana verilen ağırlık sonraki terfi süreçlerinde kadınların terfi alarak yöneticilik pozisyonlarına gelmelerine daha fazla olanak tanıyor. Özellikle son 2 yıldan bu yana yaptığımız yeni işe alımlarla sürdürülebilir bir büyüme içerisindeyiz. Bu sağlıklı büyüme içerisinde kadın çalışanların payını artırmaya yönelik çalışmalarımız devam edecek. Şu anda, dermokozmetik ve ilaç organizasyonu olarak toplam çalışan sayısında % 50 kadın çalışan yüzdesine sahibiz. İlaç organizasyonunda yöneticiler arasındaki kadın yönetici yüzdemiz % 52.  Yönetim Kurulu özelinde ise son 2 yıl içerisinde şirketimize katılan 6 yönetim kurulu üyesinin 5’i kadın yöneticilerden oluşuyor. Yönetim kurulu içerisindeki kadın oranımız şu anda % 89.

  1. 2017 yılının sonunda mesane kanseri tedavisinde kullanılan ürününüzü kullanıma sundunuz. Sunuma hazırlandığınız başka ürünleriniz var mı? Uzun vadede yatırım hedeflerinizi bizimle paylaşır mısınız?

1999 yılına kadar aile şirketi olan Pierre Fabre, daha çok Fransa pazarına odaklanırken, vakıfa devredildikten sonra dış pazarlara daha çok açılmıştır. Türkiye’deki birçok ilaç firması karlılıklarının düşmesi sonrası ekip küçültmelerine giderken, Pierre Fabre Türkiye’nin hedefinde, 2017’de başlatılan Pfizer işbirliği gibi, farklı firmalarla işbirliği ile daha da büyümeyi hedeflemektedir.

Onkolojide yıllardır meme ve akciğer kanserine yönelik ürünümüzün yanında bu yıl itibarı ile ürotelyal (mesane) tümörlerine

yönelik ürünümüzün lansmanı ile Onkoloji portföyümüz de genişlemiştir. Önümüzdeki yıllarda malign melanom ile ilgili yenilikçi bir ajan ile daha da genişleyecektir.  Pfizer ile yapılan global anlaşma ile Türkiye’de üroloji alanında da çalışmaya başladık. Aslında Pierre Fabre dünyada üroloji alanında farklı ürünlerle yer alıyor,  fakat biz Türkiye’de Pierre Fabre olarak ilk defa üroloji alanına girdik. Bu sene yeni bir ürünü daha tedavi portföyümüze ekleyebilmeyi hedefliyoruz.  Bunun dışında ağız sağlığı ürünleri içerisinde ara yüz diş fırçalarının yakın zamanda lansmanını yaptık.

Diğer ekiplerimiz için de bir taraftan lokal üretimli ürün iş birlikleri, diğer taraftan Pierre Fabre’nin özellikle Tüketim Sağlığı için olan yüzlerce ürününden portföyümüzü tamamlayan ürünleri seçerek dengeli bir portföy ile büyümeye devam edeceğiz.