GreenMetric 2015 Sıralaması’nda Özyeğin Üniversitesi Vakıf Üniversiteleri İçinde Türkiye Birincisi Oldu

0
759

GreenMetric platformu, her yıl katılımcı üniversiteleri Yapı ve Altyapı,  Enerji ve İklim Değişikliği, Atıklar, Su Kullanımı,  Ulaşım ve Eğitim olmak üzere 6 temel kategori ve bunları oluşturan farklı alt kategorilere göre değerlendiriyor. Bu kategorilerden aldıkları puanların toplamına göre üniversiteler “sürdürülebilirlik” ve “çevreye duyarlılık” yaklaşımlarındaki başarılarına göre sıralanıyor.

2015 yılında farklı ülkelerden katılan 400’den fazla üniversitenin yer aldığı değerlendirmede Türkiye’deki üniversiteler de sıralamalardaki yerleriyle dikkat çekti. Buna göre, genel sıralamada 217. sırada yer alan Bülent Ecevit Üniversitesi Türk üniversiteleri içinde birinci; 260. sırada yer alan Özyeğin Üniversitesi ikinci; 276. sırada yer alan Sabancı Üniversitesi üçüncü oldu. Özyeğin Üniversitesi Türkiye’den katılan vakıf üniversiteleri arasında ise birinci sırada yer aldı.

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk konuyla ilgili olarak, “Üniversitemizin yenilikçi vizyonunun somut bir örneği olan Çekmeköy Kampüsümüz, kurulduğu ilk yıldan itibaren, bulunduğu çevreye hem kültürel hem fiziksel açıdan katkıda bulunacak biçimde, çevre odaklı davranmayı temel ilkelerinden saydı.  Kampüste ve tüm aktivitelerimizde paydaşlarımızla beraber, Çevre ve Güvenli Yaşam kültürünü öncelikler listesine alıp en önlerde tutan bir anlayışı oluşturmaya çalıştık. Bulunduğumuz bölgeye ve halkına katma değer yaratan faaliyetler gerçekleştirdik. Rüzgâr ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kullanırken, gri suları biriktirip faydalanan ve diğer önlemlerle birlikte su tüketimini minimize etmeye yönelik uygulamaları hayata geçirdik. Enerjiyi maksimum tasarrufta kullanabilmek için birçok sistem uyguladık ve en önemlisi öğrencilerimizden çalışanlarımıza, tüm ÜzÜ mensupları için, güvenli ve keyifli bir yaşam alanı sunmayı hedefledik. Tüm bu hassasiyetimiz ve çalışmalarımız sonucunda kampüsümüzdeki 3 binamız USGBC (US Green Building Council)  tarafından 2012 ve 2013’te LEED Gold Sertifikası ile ödüllendirildi. 2014 yılında ise ISO 14001 (Çevre Yönetim Sistemi) ve OHSAS 18001 (İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi) belgelerine sahip olduk. Bunlara ilaveten global düzeyde yapılan böyle bir sıralamada dünya üniversiteleriyle birlikte yer almak; Türkiye’den katılan vakıf üniversiteleri içinde birinci olmak da bizi ayrıca gururlandırdı ve memnun etti. Benimsediğimiz sürdürülebilirlik felsefemiz ve uygulamalarımızla doğru adımları attığımızdan bir kez daha emin olduk” diye konuştu.