İklim Değişikliği Konusunda Çin ABD’nin Boşluğunu Doldurmaya Aday

0
585

Çin Uluslararası Radyosu – ABD Başkanı Donald Trump ülkesini COP21 diye anılan Paris Anlaşması’ndan çekme kararı aldı. 2015’te yapılan anlaşma, iklim değişikliğinin temelindeki etken olan küresel ısınmayı durdurma amacına hizmet ediyor.

Küresel ısınmaya yol açan karbondioksit emisyonlarının kaynaklandığı en önemli ülkelerden ABD’nin bu hedeften vazgeçmesi, bir başka imzacı büyük ülke olan Çin’i bu konuda lider ülke konumuna yükseltecek gibi görünüyor. Esasen Çin son dönemde çevre konusuyla ilgisi olmayan alanlarda da liderlik konumuna yanaşmış bir ülke.

Trump’ın kararı uluslararası çevrelerde yoğun eleştirilerle karşılandı. Bu alanda ve uluslararası ticaret, yoksul ülkelere yardım gibi konularda ABD, Trump yönetiminde hep geriye çekilen bir ülke imgesi ediniyor. Bu nedenle Çin onun bıraktığı boşlukları doldurabilecek bir ülke görünümünde.

Çin, geçmişte en çok karbondioksit emisyonu üreten ülkelerden biri. Ancak şu anda yoğun çabalar göstererek Paris’te saptadığı hedefine doğru ilerliyor. Buna göre, 2030 yılında emisyon artışını durdurmuş olacak.