İSTANBUL EKONOMİ ZİRVESİ 4 MİLYAR TL İŞ HACMİ HEDEFLİYOR

0
722
????????????????????????????????????

İSTANBUL EKONOMİ ZİRVESİ 4 MİLYAR TL İŞ HACMİ HEDEFLİYOR

İŞ DÜNYASI TÜRKİYE’DEKİ YATIRIM FIRSATLARINI İSTANBUL EKONOMİ ZİRVESİNDE KONUŞACAK

Bu sene 2. Si düzenlenen İstanbul Ekonomi Zirvesi 10 ülkeden yatırımcıları ve 500’den fazla yerli ve yabancı iş insanı ağırlayacak. ‘Küresel Ticaret Yarışında Türkiye’deki yatırım Fırsatları’ başlığıyla toplanacak zirvede 4 milyar TL değerinde ticaret anlaşması yapılması hedefleniyor. 14 Aralık’ta Çırağan sarayında düzenlenecek zirve Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM),  Ankara Sanayi Odası(ASO), Türk Girişimci ve iş Adamları Konfederasyonu (TURKONFED), İstanbu Aydın Üniversitesi ve Cool Reklam iş birliğiyle düzenlenecek.

Zirvenin hedfleri hakkında İstanbul Radisson Blue Bosphorus Otelde basın toplantısı  düzenlendi. Türkiye’nin en büyük ekonomi organizasyonları arasında yer alan 2. İstanbul Ekonomi

Zirvesinin ekonomi dünyasının kanaat önderlerini bir araya getireceğini ifade eden Zirve İcra Kurulu Başkanı Abdullah Değer, “10 ülkeden yatırımcıların, Türkiye’nin önde gelen holding ve şirketlerinin katılımıyla düzenlenecek zirvede sanayii, bankacılık ve finans, inşaat, turizm, enerji, otomotiv, ulaştırma sektörlerindeki yatırım fırsatlarını konu alan paneller düzenlenecek. Ülkeler arası ticaret ve iş birliği anlaşmalarının da imzalanacağı ekonomi zirvesi bu sene 4 Milyar TL iş hacmi hedefliyor. Zirvenin paneller bölümünde yol haritaları belirlenirken, ilgili sektörün yerli ve yabancı temsilcilerinin mal alışverişi, şirket evliliği veya ortaklık yapabilmeleri noktasında ayrıca B2b(kurumsal) ve B2c(bireysel) toplantıları gerçekleştirilecek. Yapacağımız iş toplantılarıyla 7 hedef sektörde yerli ve yabancı şirketlerin yeni şirket evliliklerine zemin hazırlamak, bu yeni ortaklıkların ülkemizde yüksek teknoloji üreten en az 10 fabrika açmalarına ön ayak olmak için çalışma yürütüyoruz. Türkiye ekonomisinde yaşanan durgunluğun geçici olduğunu düşünüyoruz. Ekonomimize nefes aldıracak ticaret anlaşmalarıyla durgunluktan çıkışa katkı sağlamak isityoruz” diye konuştu.

PINAR ECZACIBAŞI: EKONOMİDE YAPISAL REFORMLAR YAPILMALI

Toplantıda konuşan DEİK Türkiye Lüksemburg İş Konseyi başkanı Pınar Eczacıbaşı, “Türkiye olarak katmadeğerli ürünler üretmeliyiz. ABD Başkanı Trump’ın başlattığı içe kapanma tüm dünya ekonomilerini etkiliyor. Dünyada büyük bir ticaret savaşı devam ediyor ve bu ortamda Türkiye’nin acilen yapısal reformlar başlatması şart. Dolarda yaşanan dalgalanma ülke olarak dengemizi bozdu. Alınan önlemlerle bir nebze azalan dalgalanmalara karşı köklü yapısal reformlar başlatmalıyız. gıda, hayvancılık, tarım, sanayi ve enerji gibi alanlarda yeniden düzenlemelere gitmeliyiz. İstanbul Ekonomi zirvesinde ekonomimizin geleceğini sektörlerimizin yatırım fırsatlarını öne çıkaracağız” diye konuştu.

Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, yaptığı konuşmada “sanayide yüksek nitelikli ürünler üretilmesi için Üniversitelerimize büyük rol düşüyor. Üniversite ve sanayici iş birliği ile Türkiye’nin katmadeğeri yüksek teknoloji imalatına öncelik vermesi gereklidir. İstanbul Ekonomi zirvesi Organizasyonu bizim için çok önemli. Zirve ile İstanbul markasına değer katılacak” ifadelerini kullandı.

İstanbul Radisson Blue Bosphorus Otelde Düzenlenen basın toplantısına Katılanlar:

Abdullah Değer İstanbul Ekonomi Zirvesi İcra Kurulu Başkanı – Cool Reklam

Pınar Eczacıbaşı: DEİK

Yadigar İzmirli: Aydın Üniversitesi

Merve Doğru: Türk Hava Yolları

Ferhan Ademhan: İstanbul Ticaret Odası- Türkiye İhracatçılar Meclisi

Zafer Baysal: Ak Zirve

İbrahim Halil Korkmaz: İnvestment Holding

Şansal Tur: Lina Kozmetik ve Tekstil- Türk Amerikan Derneği

Elçin Çelebi: Anka Kurumsal İletişim ve Yatırım Danışmanlığı

Merve Akkan: Norset Gayrimenkul

Taner Karaoğlu: Karaoğlu Grup

Uğur Gülek Balta: Uğurcan Gümrük – Patronlar Platformu

Volkan Kazova: Cevahir&Kazova- DEİK