Kalekim’den Bi’Boya

0
962

‘’Kalekim olarak, bu yıl boya alanında önemli yeniliklere imza atıyoruz. Kalekim çatısı altında yepyeni bir boya markasını, Bi’Boya’yı hayata geçirdik.

Kalekim olarak yeni ürün ve hizmetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Yapı kimyasalları sektörünün jenerik markasını yaratan Kalekim, 45 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesiyle yeni ürünler geliştirip, yepyeni projelere imza atarak, Türk yapı kimyasalları sektöründe ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Kalekim olarak, bu yıl boya alanında önemli yeniliklere imza atıyoruz. Kalekim çatısı altında yepyeni bir boya markasını, Bi’Boya’yı hayata geçirdik. Aynı zamanda Balıkesir’deki fabrikamızda üretilecek yeni boyalarımızı, Türkiye’nin her yerinde tüketiciyle buluşturmayı amaçlıyoruz.

İnşaat sektörünün temel taşı olan yapı kimyasallarının lider markası Kalekim olarak inovasyon sürecinizi bizimle paylaşır mısınız? Yeni ürünler geliştirip Türk yapı kimyasalları sektöründe ilkleri gerçekleştiriyorsunuz ama bu noktada AR-GE ekibiniz ve laboratuarınız önemli bir yere sahip, ekibinizin şuanda gündemde olan ürün çalışmaları var mı?

Kalekim’i rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri Ar-Ge’ye yaptığı yatırımdır ve inovasyon en önemli şirket stratejilerimizdendir. Ürettiğimiz ürünlerden, sunduğumuz hizmetlere tüm süreçlerimizde inovasyonun önemine inanıyoruz. Bu anlamda kuruluşu çok uzun yıllar öncesine dayanan ve her geçen gün güçlenen ve büyüyen bir Ar-Ge bölümümüz var.

Ar-Ge alanında da geçtiğimiz yıl önemli bir adım attık. Kalekim’in Avcılar’daki tesisi, Ar-Ge merkezi olarak tescillendi. Bugün, Kalekim Araştırma ve Geliştirme Bölümü’nde, çimento, akrilik, epoksi, poliüretan gibi kimyaları içinde barındıran; seramik uygulamaları, su yalıtımı, ısı yalıtımı, zemin sistemleri,  boya, sıva, yüzey hazırlık malzemeleri gibi oldukça geniş ürün gamı için geliştirme ve iyileştirme faaliyetleri gerçekleştiriyoruz.

Son teknoloji cihazlarla oluşturduğumuz “Kalekim Uygulamalı Araştırma Laboratuvarı”nda yenilikçi ürünler geliştirirken, bir yandan da devlet ve üniversitelerle projeler yürütebilmeyi sağlayan enstrümantal analiz araçları ile çalışmalarımızı sürdürüp, kalite ve müşteri memnuniyetini garanti eden Avrupa Standartlarına ait tüm testlerimizi de yapıyoruz.

Ar-Ge gücümüzün bir izdüşümü olan, patenti tamamen Kalekim’e ait olan ve sektörde bir ilk olma özelliği taşıyan KALEKİM ID teknolojisiyle dünyanın her yerinde bulunan hammaddelerle aynı kalitede üretim yapabiliyoruz. Ürünleri, üretildiği coğrafyadan bağımsız olarak, farklı iklim koşullarını simüle eden sıcaklık ve nem ayarlı özel kabinlerde test ediyoruz. Uygulama ve performans testleri başarıyla sonuçlandırılan ürünleri tüketicilerimizle buluşturuyoruz.

Sektörün jenerik markası Kalekim’i, her türlü yapıya yönelik teknik ürün ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Kalekim olarak son yıllarda sektöre kazandırdığımız, tüketici ve profesyonellerden büyük ilgi gören yenilikçi ürünlerimizden bazılarını şöyle özetleyebiliriz;

-Artık kışın inşaatlar durmayacak

Kalekim’in, zorlu kış koşullarında dahi yapılara uygulama imkanı sağlayarak bir ilke daha imza attığı Wintertech teknolojisi ile artık kışın işe ara verilmesi, ortamın ısıtılmaya çalışılması gibi zorunlulukları ortadan kaldırıyoruz. Çimento esaslı ürünler +5 ila +35 °C arasında uygulanabiliyorken, Wintertech teknolojisi ile üretilen yüksek performanslı seramik yapıştırıcısı 1056 Profesyonel ve gazbeton örgü harcı 1058 Technoblock ürünleri, -10 ila +23 °C arasında rahatlıkla kullanılabiliyor. Kalekim olarak yenilikçi ürünümüz Wintertech ile kış şartlarında şantiyelerin durmasının önüne geçerek, inşaat projelerinin hızla tamamlanmasına katkıda bulunuyoruz.

-Modern yapıların yeni trendi: Betonart ve Betonart Fresh

Sektörün önemli bir ihtiyacını karşılayan ve ilk olarak Kalekim tarafından geliştirilen, modern yapıların yeni trendi Betonart, farklı formlarda kullanım alternatifleri sunarak, ilk günden itibaren tasarımcıların ve mimarların yaratmak istedikleri mekanlar için vazgeçilmez bir ürün oldu. Betonart’ın sağlıkla buluştuğu yine Türkiye’de ilk ve tek Kalekim tarafından geliştirilen Betonart Fresh ise aynı zamanda iç mekanlardaki sigara, kızartma veya kimyasal kokuları giderme özelliğine sahip. Bu sayede tek bir dokunuş ile beton görünümünün yanı sıra sağlıklı mekanlar yaratıyoruz.

-En Avantajlı Isı Yalıtımı ‘Kale Mantolama’dan

Kalekim olarak, ısı ve su yalıtımı alanındaki gücümüzü daha da artırmaya yönelik faaliyetlerimize hız veriyoruz. Bu kapsamda geliştirdiğimiz, en avantajlı ve garantili mantolama sistemimizle ısı yalıtımı alanında fark yaratıyoruz. Kale Mantolama Sistemleri ile, Türkiye’de ilk kez 10 yıl ürün, 2 yıl uygulama garantisi sunarak binaları koruma altına alıyoruz. Uygulama süresine ilave olarak 2 yıl kullanım sürecini kapsayan sigorta ile uygulama sonrası montaj ve işçilik nedeniyle meydana gelebilecek hasarlara karşı da güvence sağlıyoruz.

-‘Su yalıtımı’ binaları depreme karşı koruyor

Kalekim olarak ayrıca, deprem sırasında meydana gelen büyük yıkımların en önemli nedeninin korozyon (paslanma) olduğuna dikkat çekiyor ve su yalıtımlı binaların artılırması yönünde çalışmalar yürütüyoruz. Ülkemizde su yalıtımı konusu hayati önem taşıyor çünkü korozyon nedeniyle yapılarımız depreme karşı dayanıksız hale geliyor. Su yalıtımı olmayan binaların taşıyıcı sistemi, korozyon (paslanma) nedeniyle 10 yıl içinde başlangıçtaki taşıma kapasitesinin yüzde 66’sını kaybediyor. Bu da binanın erken yaşlanmasına, en önemlisi de depremin yıkıcı etkilerine davetiye çıkarıyor.

Misyonumuz her alanda “daima en iyi”…

Çevre dostu prensibini benimsemiş kurumlardan birisiniz… Bu konuda nelere dikkat ediyorsunuz? Tüketiciler mi talep ediyor, yasal bir zorunlulukla mı hareket ediyorsunuz?

Hammaddelerin satın alınmasından üretime ve ürünlerin satış noktasına ulaştırılmasına kadar geçen tüm süreçte çevreci bakış açısıyla hareket ediyoruz. Bu yaklaşımı, insana ve çevreye duyarlı bir sosyal sorumluluk olarak görüyoruz. Bugüne kadar sadece ülkemizde değil, yurt dışında da Türk sanayisini en iyi şekilde temsil etme konusunda büyük çaba sarf ediyoruz. Bu bakış açımızın merkezine yerleştirdiğimiz sürdürülebilirlik kavramıyla, kaynakların gelecek nesillere azalmadan, tam tersine geliştirilerek aktarılmasını hedefliyoruz.

Kalekim olarak, doğal kaynak kullanımında oldukça duyarlıyız. Atıklarımızı ayırıp tekrar doğaya kazandırma çalışmaları yapıyoruz. Daha az yakıt tüketilmesini sağlayarak, düşük karbon salınımı ile de çevreye katkıda bulunuyoruz. Örneğin, Mardin ve Erzurum yatırımlarımızla her iki bölgeye daha az sevkiyat yapılmasını sağladığımız için, önemli ölçüde azalan yakıt tüketimi ve CO² salınımıyla çevreye katkıda bulunmuş oluyoruz.

Her alanda “daima en iyi”i misyon edinen Kalekim olarak, yasal mevzuatlara uyum çerçevesinde; çevre, eğitim, iş sağlığı ve güvenliği, müşteri memnuniyeti konularında sorumluluğumuzun farkında olup, başarılı çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde büyük yatırımlı projeler gerçekleştiriyorsunuz. Fabrika hangi kollarda üretim yapacak?

40 milyon TL’yi bulan yatırımla Balıkesir’de 2017 yılında tememlini attığımız yeni Kalekim fabrikamızı Temmuz ayında hayata geçirdik. İstanbul, Isparta, Mersin, Yozgat, Erzurum ve Mardin olmak üzere 5 coğrafi bölgede üretim yapan fabrikalarımıza Balıkesir ile birlikte Ege Bölgesi’ni de katıyoruz. Yeni fabrikamızla bölgedeki konumumuzu güçlendireceğiz ve Marmara Bölgesi’ndeki faaliyetlerimizi de destekleyeceğiz.

Kalekim olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm iş kollarında üretim yapabilecek kapasiteye sahip olan yeni fabrikamızda, her türlü yapı kimyasallarını kapsayan; seramik yapıştırıcıları, derz dolguları, su ve ısı yalıtım malzemeleri, iç ve dış cephe boyaları ve dekoratif dış cephe sıvaları, en yeni teknolojiyle üreteceğiz.

Ağustos ayı için yeni çalışmalarınız gündemde, bu çalışmalarınızdaki gelişmelerden bahseder misiniz?

Kalekim çatısı altında, kapsamlı bir çalışma sonucunda, boya sektöründe değişim başlatacak yepyeni bir boya markası Bi’Boya‘yı hayata geçirdik. Yeni boya markamızla sektörde birçok ilki gerçekleştireceğiz. Enerjik ve yenilikçi bakış açımızı simgeleyen Bi’Boya’nın sunduğu ‘iç cephe boyaları’, ‘dış cephe boya ve sıvaları’, ‘dekoratif ürünler’, ‘yüzey hazırlık ürünleri’ ve 1000+ Ürün Uygulamasını; bu yıl sadece Balıkesir ve İstanbul’da internet üzerinden tüketici ve ustalarla buluşturacağız.

Boya ve seramik ustalarının dahil olduğu cep telefonu uygulaması Bi’Usta ile tüketicileri, ustalarla bir araya getirerek, yaratıcı çözümler sunuyoruz. Boya ustaları, Bi’Usta üzerinden sipariş verirlerse indirimli boya alabiliyor. Tüketiciler de Bi’Usta üzerinden usta önerisiyle sipariş verirlerse ustanın vereceği indirim kodunu girerek indirimli boya alabiliyor.

Evini boyatmak isteyen tüketicilere Bi’Renk uygulaması ile yaşadıkları alanı tasarlama imkanı veriyoruz. Bi’Renk uygulamasını cep telefonuna indiren tüketici, mekanın fotoğrafını yükleyerek, istediği renklerle evinin boyanmış halini görebiliyor. Böylece hangi renk boyayı seçeceğine çok daha kolay karar verebiliyor.

Grubunuzun kurucusu ve onursal başkanı Dr. İbrahim Bodur’un aramızdan ayrılışının ikinci yılı ve özlemle anıyoruz… Neler söylemek istersiniz?

Kale Grubu Kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur, 1969 yılında seramik karoların yapıştırıcılarını araştırırken Alman meslektaşlarından aldığı bilgi paralelinde sütte bulunan bir protein olan Kazein maddesinin yapışkanlık özelliğini duyar ve bu konuyu araştırmaya başlar. Uzun bir yolculuğa çıkan İbrahim Bodur, Kars’a kadar gider ve burada görüşme-inceleme yapar. 1972 yılında Kaleflex ile bu araştırmaları vücut bulur ve bir yıl sonra, 1973 yılında Kalekim, Çanakkale’nin ilçesi Çan’da kurularak faaliyete geçer.

İbrahim Bodur’un vizyonunun, sezgisinin, gücünün ve cesaretinin bir örneği olan Kalekim serüveni, bugün çok geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren üretim tesisleriyle gelişerek büyüyor.

Başarılı geçmişi geliştirerek geleceğe taşıyacak gücün, sağlam ve paylaşılan değerler üzerinde inşa edilmesi gerektiğine inanıyorum. İbrahim Bodur’dan aldığımız en büyük mirasın iş değil, itibar olduğunu düşünüyorum.

Ülkemizde %50 pazar payına sahip firma olarak sektörün geleceğinden memnun musunuz?

Bizler temel olarak sağlıklı, güvenli, verimli yaşam alanları üretmek için çalışıyoruz. Bu minvalde üretilen malzemenin kalitesi kadar, uygulama, tercih etme ve tüketme bilinci yerleştirmek de önemli. Son yıllarda şahit olduğumuz, biz üreticilerden uygulama yapan ustalara, yapıları planlayan üreten tüm paydaşlarımıza, hatta evlerinde kullanılacak malzemeleri ve sistemi araştıran tüketiciye akıp giden oldukça umut verici bir gelişme süreci söz konusu.

Avrupa standartlarına uygun, enerji tasarruflu, sağlıklı yaşam alanları oluşturabileceğimiz binalara sahip olabilmek için önümüzde kentsel dönüşüm gibi önemli bir fırsat var. Eğer elimizdeki bu fırsatı iyi değerlendirerek yeniden inşa edilecek tüm binaları deprem ve sel gibi diğer doğal felaketlere dayanıklı, ısı ve su yalıtımı yapılmış bir şekilde inşa edebilirsek hem oluşabilecek tehlikeli durumlarda can ve mal güvenliği sağlamış oluruz hem de ülke ekonomimize her yıl milyarlarca dolarlık katkıda bulunabiliriz. Yurtdışı fuarlarına katılıyor musunuz? Katıldığınız fuarlarda sektörünüz açısından dikkat çeken en önemli noktalar neler oluyor?

Fuarların temel amaçlarının başında Türk yapı kimyasalları sektörünü dünyaya tanıtmak ve rekabet koşulları günden güne artan küresel pazarda Türkiye’nin yerini sağlamlaştırmak geliyor. Biz de Kalekim olarak hem yurtiçinde hem de yurtdışında fuarlarda yerimizi alıyoruz. Yeni ve yenilikçi ürünlerimizi tüketici ve meslek profesyonelleriyle buluşturuyoruz. Aynı zamanda standlarımızda profesyonellerin uygulama yapmasına da olanak tanıyoruz.