LGS’de bir öğrencimiz Türkiye birincisi Oldu

0
2260
Ankara Büyük Kolej Müdürü Naci Özonay öğrencileriyle Anıtkabir'de

Röportaj: Kemal Cevlan

Ankara Büyük Kolej Müdürü: Naci Özonay

 Sayın Naci Özonay bizlere kendinizi tanıtır mısınız?      

Yaklaşık otuz yıldır Büyük Kolej ailesiyle birlikteyim. Beden eğitimi ve basketbol koçu olarak başladığım görevime basketbol organizasyonunun büyümesinden dolayı 2006 yılının sonuna kadar basketbol koçu olarak devam ettim. Bu arada basketbol dalında Büyük Kolej A takımı başantrenörü,  A Milli Takım yardımcı antrenörlüğü, Ümit Milli Takım yardımcı antrenörlüğü ve iki dönemde Üniversite Milli Takım başantrenörü olarak milli takımı olimpiyatlara götürdüm. Büyük Kolej başta olmak üzere çok güçlü ve başarılı takım organizasyonlarında bulundum.

9 yıldır da Özel Büyük Ortaokulu, Büyük Kolej ve Büyük Fen Lisesi birimlerinin müdürlüğü görevini yapmaktayım.

Büyük Kolejin tarihçesini sizden dinleyebilir miyiz?

Büyük Kolej Yönetim Kurulu; Kurucu, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür C. Rumi Doğay, Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Tansel Saatçioğlu ile Yönetim Kurulu Üyesi Tansu Doğay’dan oluşur. Babaları, eğitimci Hikmet Doğay’ın kurduğu, Türkiye’de dershane denildiğinde bir dönemin bilinen tek ismi olan Büyük Dershanenin içinde büyüyen üç kardeşten C. Rumi Doğay, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği; Tansel Saatçioğlu, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Tansu Doğay da Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunudur.

Büyük Kolej, 1951 yılında kurulan Büyük Dershane ile başlayan eğitim yolculuğuna, 1986-1987 öğretim yılında ilkokul ve ortaokula kabul ettiği öğrencilerle başladı. Lise bölümünün de eklenmesiyle Maltepe’de yer alan binanın artan öğrenci sayısına cevap verememesi üzerine, Ankara’nın en seçkin semtlerinden bir olan Gaziosmanpaşa’da, okul öncesi ve 1. sınıf öğrencilerinin ayrı bir binada eğitim gördüğü, bünyesinde modern derslikler ile kapalı spor salonu ve yarı olimpik bir yüzme havuzu bulunduran, teknoloji ve laboratuvarlarla donatılmış yerleşkeye taşındı. 2011 yılında, fen bilimleri alanında üstün yetenekleri saptanmış öğrencilere özel eğitim veren Büyük Fen Lisesini hizmete açtı. Kuruluşundan itibaren uluslararası okullar model alınarak yapılandırılan Büyük Kolej, 2000 yılında üye olduğu CIS (Council of International Schools) tarafından akredite edilerek ülkemizin saygın okulları arasındaki yerini tescil etti.

Eğitim yolculuklarına ışık tutan babaları Hikmet Doğay’ın ismini bugün Büyük Kolej Hikmet Doğay Kütüphane ve Medya Merkezi ile Hikmet Doğay Yılın İz Bırakan Öğrencisi ve Öğretmeni ödülleriyle yaşatan Büyük Kolej Yönetim Kurulu Üyeleri, maddi olanakları yetersiz olan üniversite öğrencilerine destek olmak amacıyla kurdukları Nedime Eğitim Vakfı ile de annelerinin ismini yaşatıyorlar.

Büyük Kolejin bünyesinde bulunduğu Büyük Kolej A.Ş., 2000 yılında Kuşadası’nda hizmete açılan ve aldığı ödüllerle bugün dünyanın sayılı su parkı ve otelleri arasında yer alan Aqua Fantasy Hotel&Spa ile turizm sektöründe de faaliyet göstermektedir.

Dile kolay gelmiyor. Büyük Kolej in eğitimde neredeyse 70 yıllık mazisi var. herhalde özel okulların ilklerinden birisiniz nasıl bir duygu bu?

Yaklaşık 69 yıldır eğitim camiasının içinde Atatürk ilkelerine ve inkılaplarına gönülden bağlı kalarak evlatlarımızı yetiştirmeye devam ediyoruz. Eğitim işi çok ciddi bir iştir. Gelişmiş ülkelerin tamamı gelişmişliği, eğitim düzeyleri ve hukukun üstünlüğü ile tanımlarlar. Büyük Kolej eğitimin değerini bilen, uzun yıllar boyunca çizgisinden ödün vermeden ayakta kalan bir kurum olmuştur. Bu açıdan okulumla ve yetiştirdiği binlerce değerli mezunuyla gurur duyuyorum.

Kolejinizin vizyonu ve misyonundan söz eder misiniz?

Büyük Kolej; mutlu, başarılı ve yenilikçi dünya vatandaşlarının, karşılıklı saygı ve hoşgörü içerisinde yetiştirildiği örnek bir eğitim kurumudur. Bu vizyon doğrultusunda okulumuz; evrensel etik değerlerin ışığında saygılı, duyarlı, kaliteli, çağdaş eğitim anlayışıyla öğrenmeye istekli, bireysel farklılıkların gözetildiği,  güvenli ve eşitlikçi bir eğitim ortamında öğrenim gören bireyler yetiştirmektedir.

Yol haritamızı belirlerken, öğrencilerimizi kendisine ve başkasına saygılı, kendine güvenen, başarabileceğine inanan, ulusal ve uluslararası sınavlarda başarı hedefi olan, ülkesine, dünya sorunlarına ve doğaya karşı duyarlı bireyler olmalarını sağlamak en büyük amacımız oldu.

Sayın Naci Özonay, ayrıca okul öncesi eğitim veren bir kuruluşsunuz. bunun önemini açıklar mısınız?

Okulumuz k12 düzeyinde eğitim veren bir okuldur.  k12 okul çağının başlangıcından lise bitimine kadar olan tüm süreci kapsamaktadır.  Okul öncesi eğitim, bireyin hayatında son derece önem taşıyan bir dönem. Temel becerilerin ve okula uyum sürecinin başlangıcı diyebiliriz. Küçük yaşta Büyük Kolejin değerlerini ve kaliteli öğrenme süreçlerini benimseyen her Büyük Kolejli, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde de okulumuzda devam etmektedir. Bu anlamda okul öncesinden liseye kadar, yatay ve dikey planlama çalışmaları yapılmakta ve öğretim programlarımızda bir bütünlük bulunmaktadır.

Öğrencilerin yetenek tespiti ve gelişiminin önemli olduğunu düşünüyorsunuz. Kolejinizde öğrencilerin yetenek yönetimini nasıl keşfediyorsunuz?

Öğrencilerimizin yetenek ve ilgilerini belirlemek adına yapılan değerlendirmelerde, öğretmenlerimizin önerileri ve gözlemleri çok önemlidir. Öğrencilerimiz, okul içerisinde yararlandıkları her türlü sosyal ve spor faaliyetlerde, etkinliklerde ve derslerde öğretmenlerimiz tarafından gözlemlenir ve değerlendirilirler. Öğrenciler ile PDR birimimiz tarafından bireysel görüşmeler düzenlenir. Öğrencilerimizin kendilerini keşfetmeye yönelik yaptıkları envanterlerin sonuçları değerlendirilerek, yetenek ve ilgileri doğrultusunda yönlendirme ve planlama yapılır.

Büyük Kolej olarak okulumuz öğrencilerinin bireysel farklılıklarını önemsiyoruz. Öğrencilerimize daha sağlıklı bir öğrenme ortamı oluşturmak adına “öğrenme stilleri envanteri” uyguluyor ve öğrencilere bu konuda bilgilendirme yapıyoruz. İşitsel, görsel ve kinestetik öğrenme farklılıklarını okulun diğer imkânları (spor, sanat, müzik) ile eşleştiriyor; öğrenci, öğretmen ve velilerimizi bilgilendiriyoruz.

Sizin için eğitim mi yoksa öğretim mi önemli? bu konuda ne gibi farklar var?

Eğitim bireyin doğduğu andan başlar ve hayatının sonuna kadar süren, yaşam boyu var olan geniş kapsamlı bir süreçtir. Öğretim ise planlı ve programlı bir süreç. Her ikisinde de okul olarak rolümüz büyük.  Öğretirken bir yandan da eğitiyoruz. Yani hem eğitimi hem öğretimi beraber yapıyoruz. Öğrencilerimizin akademik bilgilerle donanımlı ve güçlü yabancı dillerinin olmasının yanı sıra, yaşamsal becerilere sahip olmalarına yani 21. yy becerilerine de hâkim bireyler olmalarına önem veriyoruz. Güçlü ve deneyimli bir öğretmen kadrosu ile akademik olarak başarılı istatistiklerin altına imzamızı atıyoruz. Ancak işimiz sadece sayılar değil. Biz istiyoruz ki öğrencilerimiz sınavlarda gösterdikleri üstün başarıları hayatta da gösterebilsinler. Eleştirel düşünebilen problem çözebilen, iletişime ve işbirliğine açık, donanımlı, eğitimli bireylerle her türü işi yapabileceğimize olan inancımız büyük.

Ancak sadece öğrencileri eğitmek, yetiştirmek değil bizim görevimiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün de bir konuşmasında dediği gibi  “Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız. Çocuklar geleceğimizdir. Anne ve babaları da eğitilmelidir ki çocuklarını iyi yetiştirsinler.” Bu anlamda biz okullara da büyük görevler düşüyor. Anne baba eğitimleri de okulumuzun önem kazanan etkinliklerindendir.

Öğrencilerin sizin okulunuzda eğitim almaları için en önemli sebep nedir?

Ben okulumuzun tanıtım toplantılarında velilere soruyorum: “Neden buradasınız, bu arayışınız neden ve neden Büyük Kolej olsun?” diye.

Eğitim hayatında 69 yılı geride bırakırken kurumsal bir okul olmanın da haklı gururunu yaşıyoruz. Okul seçiminde, çocuğu için iyi bir gelecek hayal eden velilere en önemli tavsiyem, okulun kurumsallığına yani sistemli, düzenli ve kişilere göre değişmeyen kurallara sahip olmasına dikkat etmeleridir. Biz tüm çalışanlarımızla, öğretmen ve öğrencilerimizle aynı vizyon doğrultusunda hareket ediyor ve kurum kimliğimize sahip çıkıyoruz.

Deneyimli, donanımlı, kendini geliştirmeye açık bir öğretmen kadromuz var. Öğretmenlerimizin okulumuzda çalışma yılları ortalaması yaklaşık 10 yıl ve üzeri. Bu bir okulun kültürü için çok önemli. Deneyimli, takım çalışmasına yatkın ve aidiyet duygusu güçlü bir öğretmen kadromuz var. Bu kadro ile ulusal sınavlarda büyük başarılar elde ediyoruz.

Öğrencilerimiz, hedeflerine ulaşmaları yönünde “Liselere Giriş Sınavına”
ve “Yükseköğretim Kurumları Sınavına” özel bir program ile hazırlanıyorlar. Akademik programın yanı sıra rehberlik hizmetleri, seminerler ve üniversite gezileri ile de süreci destekliyoruz. LGS ve YKS ye hazırlık sürecinin eksiksiz tamamlanması adına tüm ders öğretmenleri, PDR ve ARGE birimi öğrenciler ile bire bir ilgileniyor ve takip ediyorlar. Güçlü bir takip sistemi de başarıyı getiren en önemli unsurlardan biri.

LGS’de her 4 öğrencimizden biri %1’lik dilimde yer almıştır. Bir öğrencimiz ise tüm soruları doğru yanıtlayarak Türkiye birincisi olmuştur. 90 öğrencimizin 21’i %1 lik,  40’ı %3 lük,  50’si %5’lik dilim içerisine girmiştir.

Üniversite sınavlarında ise öğrencilerimizin %52’si ilk 20.000 de yer alıyor. Sağlam ve deneyimli bir kadro ile çalışmak başarı kapılarını açıyor.

Modern çağın gerekliliklerinin ilk sırasında yer alan yabancı dil becerisi,  başarılı ve yenilikçi dünya vatandaşı olabilmenin en önemli unsurlarından biridir. Büyük Kolej olarak sadece kendi dilini doğru kullanabilen bireyler değil, aynı zamanda İngilizceye anadil düzeyinde hakim, İspanyolca, Fransızca ve Almanca dillerinden en az birinde de iyi seviyede okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerisine sahip bireyler yetiştiriyoruz. Öğrencilerimizin yabancı dil yeterlilikleri uluslararası geçerliliği olan sınavlarla belgelenmektedir. İngilizce de Cambridge, İspanyolcada DELE, Fransızcada DELF, Almancada TELC sınavları ile öğrencilerimizin seviyeleri objektif olarak değerlendirilir. Aynı zaman da Büyük Kolejden mezun olan öğrencilerin %90’ı üniversitelerin hazırlık sınıflarını da atlayarak bizleri gururlandırıyor. Bu bizim için önemli bir kriter.

Okulumuz Uluslararası Okullar Birliği (Council of International Schools (CIS)) tarafından k12 düzeyinde akredite edilen ilk okuldur. Uluslararası eğitimde kalite standardı ölçen bu kurum, düzenli aralıklarla okulumuzu ziyaret etmekte akreditasyon sürecini güncellemektedir. CIS akreditasyonu okulumuzun yüksek standartlardaki kaliteli eğitim-öğretim programlarını denetleyip geliştirerek, uluslararası kurumlar arasında kendini sınamasına olanak vermektir.

Okulumuz; sanatsal, sportif ve kültürel etkinliklerle de öğrencilerimizin her alanda başarılı ve yaratıcı olmaları konusunda hassasiyet göstermektedir. Öğrencilerimiz okul takımları ve turnuvaları(basketbol voleybol),  resim sergileri ve yarışmaları, seramik atölyeleri çalışmaları, okul orkestrası ve gösterileri ile özgüvenli, sağlıklı yaşam becerilerini önemseyen, kurallara ve değerlere önem veren sanatın her dalıyla ilgilenen bireyler olarak yetişirler. Aynı zamanda yarı olimpik yüzme havuzumuzda beden eğitimi dersleri dönüşümlü olarak yapılmaktadır. Alanlarında iyi yetişmiş spor, sanat ve bilim insanlarını okulumuz öğrencileri ile buluşturarak kültürel yönden gelişimlerini destekliyor ve farklı bakış açıları kazandırmaya çalışıyoruz.

  1. yy. becerilerinin kazandırılması açısından STEM, Maker, Kodlama ve setlerle Robotik etkinliklerine önem veriyoruz. Fen ve Matematik gibi temel bilimleri bu yaklaşımla teorikten uygulamalı bir hale dönüştürüyoruz. Bilişim teknolojileri ve yazılım derslerinde bilgi teknolojilerini kullanmalarını ve kendi düzeylerine uygun yazılım ve kodlama çalışmaları yapmalarını sağlıyoruz.

Öğrencilerimiz ortaokul ve lise düzeyinde yetenekleri ve ilgi alanları doğrultusunda 30 değişik eğitsel kulüp çalışmasından birini seçerek kendilerini geliştirme fırsatı bulurlar. Yaratıcı öğrenci kulüpleri, öğrencilerimizin özgüven ve sorumluluk duygusu ile farklı beceriler geliştirmelerine, yeni ilgi alanları oluşturmalarına, yaparak yaşayarak öğrenmelerine ve kişisel gelişimlerine büyük oranda katkı sağlar.  Sinema, tiyatro, münazara ve eleştirel düşünce, MUN (Model United Nations),  Insight into TOEFL iBT, akıl oyunları, Arduino kulübü bu kulüplerimizden birkaç tanesine örnektir.

Sosyal sorumluluk projeleri bireylerin toplum sorunlarına karşı duyduğu hassasiyetin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Büyük Kolej öğrencileri vizyon ve misyon ifadelerimizde yer aldığı gibi topluma ve çevresine karşı duyarlı birer vatandaş olarak yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında sosyal sorumluluk projelerimiz de bizim için ayrıca önem taşımaktadır. “Dilekler Gerçek Olsun” projesi ile kardeş okullarımıza yardımlarda bulunduk.  Toplumsal cinsiyet çalışmaları çerçevesinde kadın hakları ile ilgili projeler gerçekleştirdik. İhtiyaç sahibi okullara ve öğrencilere kitap ve kıyafet yardımlarında bulunduk.

Okul binamızın fiziki imkânları, kolay ulaşılabilirliği, merkezi bir konumda olması da yine okulumuzun güçlü yanları arasında.

Aslında kendimizi anlatmaktan daha çok şunu söylemek isterim; bizim en güçlü referansımız velilerimiz, mezunlarımız ve öğrencilerimiz.  Kayıtlarımızın büyük çoğunluğu da zaten referanslar üzerine oluyor. Velilerimizin bize ve okulumuza olan güveni, kuşku duymadan inanmaları sorumluluğumuzun da büyük olduğunu gösteriyor. Biz de bu sorumluluk bilinciyle “okul gibi bir okul” olmaya devam edeceğiz.

Köklü bir eğitim kurumu olarak önümüzdeki dönemlerde yapmayı planladığınız hedef ve projelerinizden bahseder misiniz?

Kurum olarak her geçen gün kendimizi yenilemek ve geliştirmek durumundayız. Bizler biliyoruz ki değişmeyen tek şey değişimin kendisi. Her yeni gelen kuşak farklı özelliklerle geliyor. Bizler de bu özelliklere uygun eğitim programları planlamak ve hedeflemek durumundayız. Stratejik Planlama ekibimiz her yıl düzenli olarak hedeflerimizi gözden geçirmekte ve çağın gereklerine uygun olarak güncellemektedir. Etkinlerimizi yenilemek, projeler geliştirmek, planlamak ve kurtuluşu eğitimde gören herkes için kendimizi doğru ifade etmek istiyoruz.

Akademik açıdan var olan disiplinli duruşumuzu devam ettirerek önümüzdeki yıllarda ulusal sınavlarda Türkiye Birincilikleri hedeflemekteyiz. Bireysel başarının yanı sıra toplu başarıda gösterdiğimiz ivmeyi daha da yukarılara çekerek geleneğimizi sürdürmeyi istiyoruz.

Bizim çok büyük bir “ailemiz” var ve her geçen gün büyümeye devam ediyor. Deneyimlerimiz ışığında eğitim hayatına hizmet etmeye devam edeceğiz. Tek isteğimiz ve en önemli dileğimiz bizden mezun olan her Büyük Kolejlinin bizleri aileden bir birey olarak hatırlaması.