Lineadecor pandemiye rağmen ihracatını artırdı

0
727

Mobilya üretiminde dünyada 9’uncu, ihracatında ise 8’inci sırada yer alan Türkiye, bu alanda son yıllarda büyük bir çıkış içinde. Mobilyanın alt sektörü olan mutfak mobilyasında da durum farklı değil. Özellikle markalı ve kaliteli üretim yapan firmalara ilgi yoğun. Sektörün önde gelen üreticilerinden Lineadecor’un Genel Müdürü Zeynep Ecemiş, başta Avrupa ve Amerika olmak üzere dünyanın birçok bölgesinden son dönemde yoğun olarak talep aldıklarını belirtti.

Yaşanan pandemi nedeniyle ülke ekonomilerinin büyük oranda kapandığı 2020 yılında; Tüik ve trademap verilerine göre, mutfak mobilyası ihracatının dünyada yüzde 38 oranında gerilediğini, bu alanda Türkiye’nin ihracatında ise yüzde 16 oranında düşüş olduğunu söyleyen Ecemiş, Lineadecor’un ihracat pazar payının 2020 yılında yüzde 10 artarak yüzde 30 bandına geldiğini iletti. Mutfak mobilyasında kaliteli ve özgün tasarımlı ürünlere olan talebin pandeminin sürmesine rağmen 2021 yılında da devam ettiğini belirten Ecemiş, bu trendin önümüzdeki dönemde de tüm hızıyla sürmesini beklediklerini kaydetti.

“HEDEFLERİMİZİ TUTTURMAYI BAŞARDIK”

Lineadecor mutfaklarının Orta ve Yakın Doğu’dan, Avrupa ve Amerika’ya kadar dünyanın pek çok ülkesinde prestijli projelerde yer aldığını kaydeden Ecemiş, ürünlerinin ABD, Suudi Arabistan, Irak, Azerbaycan, Pakistan ve KKTC pazarlarında tüketicilerle buluştuğunu belirtti.  Ecemiş, “Geçen yıl pandemi nedeniyle ülke ekonomilerinin kapanması satışlarımızı etkiledi, fakat yine de hedeflerimizi tutturmayı başardık” dedi.

“YENİ PAZARLARA GİRECEĞİZ

2021 ortasında Irak ve Azerbaycan’da yeni mağazalar açacaklarını ifade eden Ecemiş, ayrıca KKTC, Dubai, Katar ve Pakistan pazarlarında ise proje satışlarına yöneldiklerini vurguladı. Bu yıl yeni pazarlara gireceklerini de açıklayan Ecemiş, “Avrupa, Körfez Ülkeleri ve Amerika’dan bayilik ve proje talepleri arttı. Bu pazarlardaki potansiyelleri inceleyerek yatırımlarımıza yön vereceğiz. Ekonomilerin kapanmasının da etkisiyle ihracat bağlantısı kurma süreçleri biraz uzadı. Maliye Bakanlığı’nın kredi verme politikalarının yanı sıra bağış, hibe, mali teşvik araçlarını da kullanması çok değerli. Özellikle Lineadecor gibi yurtdışında ciddi bir büyüme potansiyeli olan ve Turquality teşvik sistemine dahil olabilmiş markalar için bu sistemlerin kapsamının artırılması ihracatta beklenen artışın sağlanması açısından önem taşıyor” diye konuştu.

LINEADECOR

Lineadecor mutfakları, 1991 yılından bu yana, ahşap sektöründe üretim yapmakta olan Dekor Ahşap Ürünleri San. A.Ş. tarafından Gebze’de 30.000 m2 alan üzerine kurulu fabrikasında üretiliyor. Yurt içinde 60, yurt dışında ise 13 yetkili satış mağazası bulunan Lineadecor, özgün tasarımları, modern teknolojisi, ürün kalitesi ve satış sonrası servisleriyle sektördeki liderliğini sürdürüyor.