Lüks tatilden taviz vermeyenlerin doğru adresiyiz

0
1012

‘’Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin, turizmde kesinlikle hak ettiği değeri gördüğünü düşünmüyorum. Özellikle ulaşımda yurt dışından direk uçuş yapılamaması, yeterince tanıtımın sağlanamaması, yatırımların önünün açılmaması en büyük engellerdir.’’

  1. Mehtap Hanım kariyer yolculuğunuz nasıl şekil aldı bahseder misiniz? Sizi tanıyalım.

İlkokulu İzmir’de askeri okulda, ortaokul ve lise eğitimimi babamın görevi sebebi ile başka şehirlerde okudum. Üniversite eğitimim için ailemle Kıbrıs’a geldik. Yakındoğu Üniversitesi’nde Bankacılık Finans bölümünden mezun oldum.2010 yılının yazında Kooperatif Bankası’nda yaptığım stajda bankacılık sektörünün bana heyecan vermediğini anladım. Turizm sektörüne stajyer olarak Merit Crystal Cove Otel’de başladım. 2014 yılında Merit Hotel zincirlerinin en son ve en lüks halkası olan Merit Royal Hotel’de rezervasyon şefi olarak çalışmaya başladım.2016’da yuvaya geri döndüm ve Merit Crystal Cove Hotel’de Satış & Pazarlama Müdürü olarak tekrardan görevimin başına geçtim. Bu benim için oldukça gurur vericiydi.8 yıldır Merit Grubu’ndayım. Evliyim ve bir kızım var.

  1. Yaklaşık 18 yıldır Kıbrıs’ta hizmet veren ve adada yaklaşık 5 ayrı oteli olan Kıbrıs’ın gözbebeği Merit Hoteller zincirini hatırlayalım mı biraz?

Girne’de Zefiros Koyu üzerinde kurulu bulunan Merit Crystal Cove Hotel, adanın en güzel kumsallarından birine sahip. Akdeniz’in mavisiyle misafirlerini ağırlayan otelimiz,  deniz manzaralı odalarıyla ev rahatlığını sunuyor. Merit Crystal Cove Hotel’in Spa’sı; masajlar, cilt ve vücut bakımları, fitness, hamam, private hamam, sauna, buhar odası, macera duşu, kar odası ile keyifli ve huzurlu zaman geçirmeniz için özel olarak tasarlandı. Otelimiz ünlü sanatçıların sahne aldığı konserler, konsept partiler ile en keyifli saatleri birlikte geçirmeyi vaat ediyor. Tema geceleri, özel eğlenceler ve talih oyunları salonuyla dopdolu bir tatil için tasarlanan otelimizde çocukları da unutmadık. Kids Clup ve Junior Clup’ta 16.00 – 23.00 saatleri arasında eğlenen çocuklar, Pony Club’da uzman eğitmenler eşliğinde at biniyorlar. Mini hayvanat bahçesi ve tatlı cenneti Sweet Home ise, çocukların tatillerine unutulmaz anılar bırakıyor.

Tüm bunları bünyesinde barındıran otelimiz, dünyanın pek çok ülkesinden gelen ve “lüks tatilden taviz vermeyen” misafirleri ağırlıyor.

  1. 2018 yazını otelleriniz nasıl geçiriyor? Otellerinizin doluluk oranı istenilen seviyede mi?

2018 yaz sezonunu ortalama %90 doluluk ile kapatıyoruz. Geçen yıl adaya gelen İsrailli misafirler birçok oteli doldurarak güzel bir sezon geçirmemize vesile olmuştur.

2017 yılında birçok otel neredeyse Türk misafirlerimize çok az kontenjan ayırmıştı. Bizler geçen yıl bu oranı kararında planladığımız için Türk ve Kıbrıslı misafirlerimizi küstürmedik.

Geçen yıl sezon sonunda Rum tarafından İsrailli turistlerin geçişlerine uyguladığı ambargo ne yazık ki İsrailli turistin KKTC’de tatil yapmasını imkânsız hale getirdi.

Yapmış olduğumuz bu stratejik planlamayla bu sezonda çok başarılı bir sezon geçirdik.

  1. Dünyanın en güzel adalarından biri olan Kuzey Kıbrıs yeterince turistin ilgisini çekiyor mu? Türkiye dışında hangi ülkeler Kıbrıs’ı tercih ediyor?

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin, turizmde kesinlikle hak ettiği değeri gördüğünü düşünmüyorum. Özellikle ulaşımda yurt dışından direk uçuş yapılamaması, yeterince tanıtımın sağlanamaması, yatırımların önünün açılmaması en büyük engellerdir.

Otelimizin en büyük misafir ağırlığı Türk misafirlerimizdir, bunu da Lübnan, İsrail, İran ve İngiliz turistler takip etmektedir.

  1. Kıbrıs’ı başka kıtaların tanıdığı bir tatil cenneti haline getirmek için neler yapılması gerekiyor?

Kuzey Kıbrıs’ta ağırlamayı arzu ettiğimiz misafir sayısı 3 milyon civarında… 2017 yılında ülkemize gelen turist sayısı 1.734 bin… Bu yaklaşık %58’lik bir oran hala %42’lik büyümeye ihtiyacımız var. Tabi bunu sağlayabilmek için günümüzde pazarlama sosyal medya ağırlıklı olarak yapılmaktadır. Global siteler ‘’b to b’’ ve ‘’b to c’’ dediğimiz internet siteleri, tripadvisor acentelerin önüne geçmeye başladı. Bu mecralarda yer almak çok önemli… KKTC Hükümetinin bu yılki bütçesi 145 milyon TL, Turizme ayrılan bütçe genel bütçenin %2,6 ‘sı… Turizmde tanıtım çok önemli…

Merit grubu olarak tanıtıma 6 milyon $ bütçe ayırdık. Grup olarak bizler 4 katını tanıtıma harcıyoruz.

Medya tanıtımı çok önemli, tanıtıma para harcamadan biz bu sayıları maalesef yakalayamayız.

 

  1. Kıbrıs’ta yeni birçok iyi otelin açılması rakipleri ve rekabeti arttırdı. Bu konuda rekabet gücünüzü arttırmak için nasıl stratejiler geliştirdiniz? Ne gibi yenilikler ve değişimler yaptınız?

Rekabet her zaman kaliteyi getirir. Kıbrıs’ta açılan her yeni otel tanıtıma katkı sağlıyor.

Biz de Merit Crystal Cove Hotel olarak toplantı, kongre ve diğer etkinliklerimizi artırmak üzere daha fazla yeni bağlantılarla network ağımızı genişletmeyi, tanıtım faaliyetlerimizi bu konuya odaklanarak arttırmayı seçiyoruz. Otelimizin gördüğü ilgi ve artan rezervasyon talebi, 2017 yılında oda kapasitemizi arttırmayı kaçınılmaz hale getirdi.

Misafirlerimize daha iyi hizmet verebilmek adına hem lobby alanımızı yeniledik, hem de ana restauranta başka bir seçenek olarak konsepte dâhil al acarte hizmet veren yeni outletler açtık.

  1. Otellerin denizi kirlettiği ve lağım atıklarını denize akıttığı yönünde haberler çıkmıştı. Otellerin arıtma tesisi yok mu? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Tüm turizm yatırımlarının çevre dostu olması gerekiyor. Arıtma masraflı bir iş… Devletin atık su depolayıp, arıtıp satma gibi bir politikası henüz yok.

Tüm otellerin kendi merkezi arıtma tesisi var. Ben asla hiçbir işletmenin denizleri kirlettiğini düşünmüyorum.

  1. Ulaşımdaki problemler ve seferlerin az olması Kıbrıs turizminin hızını yavaşlatıyor. Bugün Türkiye’den sadece 7 şehirden uçuş var ve bu sayı yeterli değil. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Elbette şu anda Kuzey Kıbrıs’a yapılan sefer sayısı beklentileri karşılamamaktadır. Ercan havaalanı yabancı misafirlerimiz için doğal olarak direkt uçuş olmadığı için beklentimizi karşılayacak şekilde tercih edilmemektedir. Larnaka Havaalanı özellikle Ortadoğulu misafirlerimiz için destinasyonun çok kısa olması sebebi ile tercih edilmektedir. Türkiye’den gelen uçuşların ve şehir sayılarının artmasının yanında Ercan Havaalanı’nın çağın gereklerini karşılayacak şekilde modernize edilmesi ve büyütülmesi öncelikli projeler arasında muhakkak yerini almalı ve hızlandırılmalıdır. Aksi takdirde Ercan Havaalanı bu hali ile artacak uçuş sayısını karşılayamayacaktır.

  1. Türkiye Zor geçen iki yılın ardından 2017’de ivmeyi yukarı çıkarmayı başardı ve 2018 yılını başarılı bir şekilde geçiriyor. Türkiye turizmindeki yaşanan hareketliliği değerlendirir misiniz? 

Türkiye 2016 yılında yaşadığı büyük düşüşten sonra turizmde 2017 yılını toparlama yılı 2018 yılı parlama yılı oldu. Geçen yıla kıyasla %50’e yakın bir artışın söz konusu olduğunu gözlemliyoruz.

Rusya pazarındaki %60’lık büyüme ve Almanya’da yine geçen yıla kıyasla %70’lik büyüme gerçekten umut verici.

  1. Son zamanlarda doların yükselmesi Türkiye ekonomisine çok zarar verdi? Bu ekonomik dalgalanmanın Kıbrıs’a yansıması nasıl oldu? Yorumlarınızı alabilir miyiz?

Türkiye pazarı olarak tabii ki bizi de etkiledi, ama bunun yanında dövizin bu denli değer kazanması yabancı turistler için de ayrı bir tatil ve alışveriş fırsatını meydana getirdi. Ama tabii uzun süreli ve geniş açıdan bakıldığı zaman bu durumun Kıbrıs turizmi açısından da yaralayıcı olacağı kaçınılmaz. Özellikle de giderlerde beklenenin üstünde artış oldu. Biz bu sezon early bookingte yer almadık, özellikle early booking ile dolu olan otelleri ne yazık ki çok zorladı. Hayat kalitesini de oldukça düşürdü, kişilerin kazançlarının TL olması ev kiralarının Kıbrıs’ta sterlin olması, burada istihdam edilen çalışanları olumsuz etkiledi.