MAKTEK Avrasya 2016, 1300’ün üzerinde makina satışı ile sektöre moral verdi

0
562

MAKTEK Avrasya 2016, 1300’ün üzerinde

makina satışı ile sektöre moral verdi

Gelecek sanayi devriminin öncü makinalarının ilk kez sahne aldığı MAKTEK Avrasya 2016, kapılarını ziyaretçi ve satış rekoruyla kapadı. Türkiye’de kendi fuar merkezine sahip tek özel sektör fuarcılık kuruluşu olan TÜYAP tarafından TİAD ve MİB işbirliği ile T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB’in değerli destekleriyle düzenlenen MAKTEK Avrasya 2016 Fuarı’na 65 ülkeden ve 71 ilden sektör temsilcileri ile birlikte 60 bin 465 ziyaretçi katıldı. Fuarda 1.300’ün üzerinde tezgah ve makina satışı ile 1 milyar liralık iş hacmine ulaşıldı.

Dünya makina devlerini “Endüstri 4.0 ve Geleceğin Akıllı Üretim Mühendisliği” sloganıyla buluşturan MAKTEK Avrasya 2016, 65 ülkeden ve 71 ilden 60 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı. Yeni sanayi devriminin öncü makinalarının ilk kez sergilendiği fuarda, 30 uzman isim tarafından 1.200 dakika boyunca “Endüstri 4.0” konuşuldu.

TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, makina ve takım tezgâhlarının Avrasya bölgesindeki en önemli üreticilerini MAKTEK Avrasya 2016’da buluşturmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Fuarın kendileri için son derece başarılı geçtiğini ifade eden Ersözlü, “Makine ve takım tezgâhlarının Avrasya bölgesindeki en önemli üreticilerini MAKTEK Avrasya 2016 Fuarı’nda buluşturduk. Her anlamda oldukça başarılı bir fuara ev sahipliği yaptığımızı düşünüyoruz. Fuarda hemen hemen tüm sektörlere hitap eden makinaların satışı ülkemizdeki normalleşme sürecinin en önemli göstergesidir. Bu yıl 65 ülkeden ve sektör temsilcileri ile Türkiye’nin 71 ilinden 60 bini aşkın ziyaretçi fuarımıza katıldı. 3 bin marka yeni ürünlerini ilk kez MAKTEK Avrasya’da sergiledi. Almanya, İspanya, Çin, Tayvan, Hindistan, Güney Kore, Japonya, İtalya gibi bu sektörlerde söz sahibi ülkeler fuardaki yerini aldı.Fuar esnasında gerçekleştirilen ticaretle 1 milyar liralık iş hacmine ulaşıldı.

ENDÜSTRİ 4.0’IN KATKILARI MASAYA YATIRILDI

MAKTEK Avraysa 2016’nın teması Endüstri 4.0’ın fuar boyunca 30 konuşmacı tarafından 1200 dakika konuşulduğunu belirten İlhan Ersözlü, düzenlenen seminerlerin ziyaretçiler ve katılımcılar tarafından yoğun ilgiyle izlendiğini ifade etti. İmalatta ve satış sonrası hizmetlerde önemli avantajlar sağlayacak Endüstri 4.0’ın tüm yönleriyle masaya yatırıldığını vurgulayan Ersözlü, Sabancı Üniversitesi’nin akademik kadrosuna teşekkürlerini iletti.