Medyada G-20 Molası!

0
584

10’uncu G-20 Zirvesi, dönem başkanlığını üstlenen Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya’nın gözde turizm beldesi Belek’te yapıldı. Dünya nüfusunun yüzde 66’sı, ekonomisinin ise yüzde 90’ına sahip 19 ülke lideri ve Avrupa Birliği Komisyonu 15-16 Kasım tarihlerinde Belek’te bir araya geldi. Ayrıca Azerbaycan, Malezya, Senegal, Singapur ve Zimbabwe davetli ülkeler arasındaydı.

Zirvenin hemen öncesinde Paris’te gerçekleşen kanlı saldırı nedeniyle öncelikli gündem “terör” oldu. Terörle beraber başta Suriye krizi olmak üzere Ukrayna ve diğer bölgesel krizlerin de masaya yatırıldığı zirvede; Suriye kaynaklı mülteci sorunu dünyaya yön veren liderler tarafından kapsamlı olarak ele alındı.

Hazırladığı raporlarla medyayı mercek altına alan Ajans Press; zirvenin hemen ardından basına yansıyanları inceledi.

Ajans Press’in raporuna göre, zirve hakkında 11-16 Kasım tarihleri arasında yazılı basında tam 3 bin 649 haber yapıldı ve Türkiye’nin bugüne kadarki haftalık gündem maddelerine ait ortalama haber sayısının 4 katı kadar yankı buldu.

Zirvenin en çok konuşulan üyesi 3 bin 282 haberle Avrupa Birliği Komisyonu olurken,  medya lideri olan ülke ise 2 bin 440 haberle ev sahibi Türkiye oldu. Türkiye hakkında yapılan haberlerin büyük bir bölümünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açılış konuşması oluşturuyor.

Türkiye’den sonra medyanın dikkatini en çok çeken ülke ise 1.835 haberle Fransa’ydı. Ülkesinde yaşanan saldırı nedeniyle G-20 ziyaretini iptal eden Fransa Başbakanı François Hollande’ın kararı çok sayıda habere konu oldu.

Fransa’yı yakın haber adetleriyle Çin ve Rusya izledi. Çin 1.810, Rusya ise 1.736 haberde yer alarak zirveye damgasını vuran 5 üye arasında yer aldı.