“MEKÂNLARI MEKÂN YAPAN, MİSAFİRLERİDİR”

0
705

Yaptığı işe bakışını “İnsana, doğaya, Tuzla’mıza ve Ülkemize hizmet etmek amacımız, bunu geliştirmek ve sosyal hayata katkıda bulunmak ise hedefimizdir” sözüyle açıklayan Salih Karaoğlu ile Adil Salih Balık Restoranı’nı konuştuk.

Çetin Altan ve Füsun Önal

 

-Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?-

Adım Salih Karaoğlu. İlk ve ortaokul tahsilimi Eyüp’te yaptıktan sonra Kabataş Erkek Lisesi’ne kaydoldum. Birinci ve ikinci sınıfları burada okudum ancak 3. sınıfta tekrar Eyüp’e, Eyüp Lisesi’ne döndüm. Bu dönüşteki asıl amacım ise okulun futbol takımında oynamak istememdi. Ancak süreç devam etti ve polis olan babamın zorunlu hizmeti dolayısıyla liseyi Kars Alpaslan Lisesi’nde tamamladım.

Eğitim yolculuğum Galatasaray Yüksek Okulu’nda devam etti. Bir yandan okumayı sürdürürken, diğer yandan Pamukbank’ta çalışmaya başladım. Burada şeflik mertebesine kadar yükseldim. Ancak son sınıfta, üniversite sınavları sürecinde zorunlu olarak aktif kitap satıcılığı işine geçtim.

4 yıl bankacılık, 3 yıl aktif satışçılık ile devam eden bu dönemi 1978 yılında NESA Yayıncılık A.Ş.’nin kurucu ortağı olarak tamamladım. O günlerden bu günlere hem yayıncılık hayatını hem de Karaoğlu Gıda Ltd. Şti. bünyesindeki Adil Salih Balık ile restoran işletmeciliğini sürdürüyorum.

Ülke sorunlarına duyarlı bir vatandaş olarak ise, Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyasi çalışmalarım devam ediyor.

 

Türkan Şoray

 

“… amacımız; Tecrübe ve bilgilerimizin ışığında, halkımıza güler yüzle hizmet etmek ve damak zevklerine hitap etmektir.”

 

-Adil Salih Balık Restoranı’nın hayli köklü bir geçmişe sahip olduğunu biliyoruz. Bu restoranın öyküsünü bir de sizden dinlemek isteriz.-

Rahmetli Adil Yüceer bir gün bana “Balıkçılık sektöründeki tecrübelerimi halkımızla tekrar paylaşmak istiyorum” deyince, 2001 yılında, Tuzla’da, mülkü bana ait olan şu andaki binada restorancılık serüvenimiz başlamış oldu.

Bu dönemde ben yatırımcı sıfatı ile gerekli yatırımları yaparken, Sayın Yüceer işletmede yönetici olarak görev almış ve kâr ortağı olmuştur.

Başarılı ve sorunsuz geçen 2-3 yılın sonrasında kendisini elim bir trafik kazasında kaybedince restoranımız bu kez benim denetimimde ve Sayın Yüceer’in prensipleriyle hizmet vermeye devam etti. Adil Salih Balık, ABD’de ekonomi tahsili yapan oğlum Alper Karaoğlu’nun da desteği ile gelişimini sürdürmektedir.

Deneyimli ve beraberce yol aldığımız kadromuz ile amacımız; Tecrübe ve bilgilerimizin ışığında, halkımıza güler yüzle hizmet etmek ve damak zevklerine hitap etmektir.

 

 

Rauf Denktaş

 

“… kimi işletmelerin “günü kurtarma” politikaları sektöre zarar vermektedir.”

 

İstanbul’u İstanbul yapan mekânlardan birisiniz. Fakat bu mekânların sayısı gün geçtikçe azalıyor gibi. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Öncelikle teşekkür ederim. Sizin de belirttiğiniz gibi Adil Salih Balık, gerek konumu, gerek sağladığı huzurlu ortamı ve sıradışı lezzetleri, gerekse de hizmet anlayışı ile Tuzla’nın ve İstanbul’un önemli bir mekânı.

Biz ve benzer mekânlar kaliteden ödün veremeyiz.

Balık ürünlerimizi her gün balık halinden almaktayız. Aynı şekilde sebzeler de günlük olarak hâlden alınır. Kadro ve mutfak personelinin seçiminde ve sunumda son derece itinalıyızdır.

Bence de bu anlayış babadan oğula geçer ve geçmelidir.

Ancak, benzer hizmetlerin çoğalması ve kimi işletmelerin “günü kurtarma” politikaları sektöre zarar vermektedir.

Belli bir doluluk olması gerekir bu mekânların yaşaması için. 300 kişilik mekânlar 40-50 kişi ile yaşayamaz, hizmet kalitesi düşer. Bir yandan mekân enflasyonu, diğer yandan yeterli sayıda müşteri ziyaretinin gerçekleşmemesi hizmet kalitesinin düşmesiyle sonuçlanır. Bütün bunlar mekân sahibini panikletir ve hatta işi bırakıp yeni yatırım arayışlarına girmesine sebep oluşturur. Ünlü Abdullah Usta, Ömür Restaurant bu söylediklerime örnektir.

İşte bu yüzden iyi mekânlara sahip çıkmalıyız.

 

 

Ali Şen

 

“… Balık fiyatlarını yükselten Arz-Talep dengesidir.”

 

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz. Buna karşın, son zamanlarda deniz mahsullerinin fiyatları ciddi anlamda yükselmeye başladı. Sizce bunun sebebi nedir?

Mekân sahipleri, yeterli müşteri sayısına ulaşamayınca “sürümden” değil, “gelenden” kazanayım diyorlar.

“Sürümden kazanmak” derken, eğer yeterli sayıda müşteriniz varsa %25-30 kârla balık verebilirsiniz. Ancak ve maalesef müşteri sayısı yeterli olmayıp, balığı maliyetinin 2-3 katına vermeye çalışan işletmeciler oluyor. Burada halkımıza tavsiyem şudur: Sürekli mekân değiştirmeyin. Aynı mekâna gidin ki, o işletme beklediği müşteri sayısına ulaşsın. Böylece mekân sahipleri her gün “Bugün kaç kişi gelir?” stresi yaşamasınlar. Kazan-kazan diyoruz biz buna…

Siz iyi hizmet-mâkûl fiyat istiyorsunuz; mekân da size bunu verme çabasında. Şunu bilmek gerekir ki, hazırlıklarına odaklanan mekândan daha iyi hizmet alırsınız.

Sözün özü; Balık fiyatlarını yükselten Arz-Talep dengesidir.

 

“Mekânları mekân yapan misafirleridir, müşterileridir.”

İstanbul’da sayıları az da olsa lezzet ve hizmet kalitesiyle meşhur balık lokantaları var. Adil Salih Balık Restoranı’nın diğer balık lokantalarından farkı nedir?

Yok aslında birbirimizden farkımız. Ama biz Adil-Salih Balık’ız.

Evet, gerçekten birbirimizden farkımız yok. Mekânları mekan yapan misafirleridir, müşterileridir. Müşteri sayısı arttıkça garson, aşçı, tüm personel coşar, heyecanlanır; bu da ‘hizmet’ olarak size geri döner.

Biz; mekânımızın konumu, mutfak kadromuz, salon personelimizin deneyimi ve misafirlerimizin sahiplenmesi ile bu sorunu aşıyoruz.

Dediğim gibi, farkımız; Tuzlalıların, İstanbulluların mekânımızı sahiplenmesi. Bu sürdükçe, “Daha iyi hizmet” şiarımız olmaya devam edecektir.

 

 

“Size hizmet veren arkadaşlarımızın önerilerini dikkate alınız ve önemseyiniz.”

 

Biraz da size özgü lezzetlerden bahsedelim. “Buraya gelindiğinde mutlaka tadılmalıdır” diyebileceğiniz, size has lezzetleriniz var mı?

Restoranımızda “Günün” veya “Mevsimin” balığı çok önemlidir. Biz buna çok önem veriyoruz ve “Balık mevsiminde yenmelidir” diyoruz. Balık, mostrada görülüp seçilmeli ve pişirme şekli isteğe göre (ızgara, tava, buğulama) belirlenmelidir.

Tuzda pişirdiğimiz balığı bir gün ailece denemelisiniz… Her türlü meze, hatta adımızı alan Adil pilaki ve Adil Buğulama favorilerimizdendir. Lakerda, ara sıcaklar, kalamar ızgara olmazsa olmazlarımızdır. Tarçınlı tahin helva ve tatlı çeşitleri de dâhil restoranımızda her şey güzel ve damağınıza bayram yaptıracak nitelikte diyebilirim.

Burada önemli bir şeyi de paylaşmak istiyorum: Size hizmet veren arkadaşlarımızın önerilerini dikkate alınız ve önemseyiniz.

 

Adil-Salih Balık Restoranı’nın başarısının kilit noktası nedir diye sorsak, ne dersiniz?

Personelimize değer vermemiz; mal alımlarımızı günlük olarak balık-sebze halinden temin ediyor olmamız ve elbette en önemlisi: İnsanımızı, Tuzla’mızı ve doğayı seviyor olmamız.

 

Adil Salih Balık Restoranı’nın önümüzdeki dönemden beklentileri ve hedefleri nelerdir?

En iyi hizmeti ve ürünleri vermeye çalışıp, bunu sürekli kılmayı önemsiyoruz.

İnsana, doğaya, Tuzla’mıza ve Ülkemize hizmet etmek amacımız, bunu geliştirmek ve sosyal hayata katkıda bulunmak ise hedefimizdir.