Önümüzde sonsuz bir merdiven var…

0
796

‘’Babam Nafi Güral sayesinde iş yaşamına dair sürekli yeni şeyler öğrendim. Bu yüzden onun bilgisi ve tecrübeleri benim için çok değerli.

Dünyanın en esnek üretim teknolojisine sahip NG Kütahya Seramik fabrikalarında Türkiye ve dünyada ilklere imza atan seramikler üretiliyor.

Kütahya Porselen Türkiye’de,  sofra eşyası üreten kuruluşlar içerisinde ilk kez Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen Tasarım Merkezi Belgesi’ni aldı ve Türkiye’nin 73. tasarım merkezi oldu.’’

-Gülden Hanım, iş hayatına ilk ne zaman atıldınız ve bu yolculuğunuz nasıl ilerledi? Sizi tanıyalım.

Aslında iş hayatına çok erken başladım. Çocukluğumda yaz dönemlerini diğer kardeşlerimle birlikte fabrikada geçiriyordum. Babam Nafi Güral sayesinde iş yaşamına dair sürekli yeni şeyler öğrendim. Bu yüzden onun bilgisi ve tecrübeleri benim için çok değerli. Kendi şirketimizden önce bir sene kadar mermer konusunda faaliyet gösteren bir firmanın ihracat bölümünde çalıştım. Amerika’nın Massachusetts eyaletinde yer alan Boston Üniversitesi’nde uluslararası pazarlama alanında yüksek lisansımı tamamladıktan sonra bir denetim firmasında 2 yıl çalıştım. Aile şirketine döndüğümdeyse çağın da gereksinimi olan e-ticarete yöneldim ve Yönetim Kurulu Üyesi olduğum Kütahya Porselen’in e-ticaret faaliyetlerini yürüttüm. Şu anda NG Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevimi sürdürüyorum.

-Şirketiniz ne zaman kuruldu ve çatısı altında hangi şirketler yer alıyor?

NG Şirketleri; porselen, seramik, turizm ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Kütahya Porselen’in 1974 yılında temelleri atıldı. Kütahya Seramik 1989 yılında kuruldu. Turizm sektöründe NG Hotels markası olarak NG Afyon ve NG Sapanca’da misafirlerimize en iyi hizmeti sunuyoruz.  NG Kütahya Seramik’in uzmanlığıyla inşa edilen NG Residence projesi tamamlandı ve daire satışlarımız tüm hızıyla devam ediyor.

-NG Yatırım A.Ş.’nin gelişim sürecini ve faaliyet gösterdiği alanları paylaşır mısınız?

NG Yatırım A.Ş. için yeni bir şirket diyebiliriz. Bünyesine kattığı farklı alanlardaki şirketleri ile gelişimine hız katan NG Yatırım A.Ş.’nin faaliyetleri makineden madene, bilgi işlem teknolojilerinden reklam ve organizasyona kadar geniş bir alana yayılıyor. NG Maden, mikronize kuvars ve mikronize potasyum feldspat üretimi yapıyor. Teknolojinin takipçisi olarak arttırdığı bilgi ve birikimleriyle NG Makine yüksek standartlarda hizmet veriyor. Son olarak Taps Ajans yaratıcı ekip ruhunu, takım çalışmasıyla bütünleştiren bir reklam ve organizasyon şirketi olarak başarılı işler yapmaya devam ediyor.

-Aile şirketinizde çalışmanın avantajları neler?

Aile şirketlerinin, rekabet ortamında çok güçlü avantajlara sahip olduğunu düşünüyorum. Hızlı karar verebilmek, aile birliğinden gelen gücün kullanılması, karşılıklı saygı ve itaatin daha rahat geliştirilmesi bu avantajlar arasında denebilir. Aile şirketlerinde “biz” bilinci kısa zamanda gelişir. Çünkü işletmenin çıkarlarını kendi çıkarları gibi gözeten çalışanlar çoğaldıkça kurumun başarısı da artacaktır.

– Az önce NG Kütahya Seramik’in uzmanlığıyla inşa edilen NG Residence projesinden bahsetmiştiniz, proje hakkında bilgi verir misiniz?

NG Residence 26 katlı iki kuleden meydana geliyor. Kulelerden birinde 304 daire, diğerinde ise 5 yıldızlı bir otel bulunuyor. Projede dairelerin 4’ü 450 metrekare büyüklüğünde penthouse daireden oluşuyor. NG Residence TEM’e 3 kilometre, Atatürk Havalimanı’na 7 kilometre, İstanbul Havalimanı’na 30 kilometre mesafede yer alıyor. Bölgede metroya en yakın gayrimenkul projesi olan NG Residence’ın metroya uzaklığıysa sadece 200 metre. Hem kira getirisi hem de bulunduğu konum itibariyle değerli bir proje.

‘’Türkiye’nin milli seramik markasıyız.’’

-Seramik alanında İtalya ve İspanya dünya seramik sektörüne birçok marka kazandırmış ülkeler, Çin ise dünyanın en büyük üreticisi konumunda… Peki, bu ülkelere ihracat yapıyor musunuz?

Evet yapıyoruz. Türkiye’nin milli seramik markası NG Kütahya Seramik, seramiğin merkezi İtalya’ya, İspanya’ya, seramiğin doğduğu yer olan Çin Halk Cumhuriyeti’ne ve 70 ülkeye daha seramik ihracatı gerçekleştiriyor.

-Şirketinizin başarısındaki olmazsa olmazlar neler? Sizi diğer şirketlerden ayıran en önemli özellik?

Babam hep ileriyi düşünerek yatırım yapar, çalışır. Böyle bir babanın çocuğu olmak da özendiriyor. Biz de tüm kardeşler hep başarılı olmaya ve çalışmaya odaklanıyoruz. Vizyon sahibi bir şirket olmak en önemli özelliklerimizden diyebiliriz. Önümüzde sonsuz bir merdiven olduğunu düşünüyoruz ve her basamağı çıktığımızda büyük bir azimle bir sonrakine çıkmaya hazırlanıyoruz.

-Kadınların iş yaşamındaki aktifliğini yeterli buluyor musunuz?

Ekonomi ile sosyal yaşamda sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi, kadınların, hayata aktif bir şekilde katılımı ile mümkün ve bunların en önemlisi şüphesiz ki kadınların iş hayatına katılımı. Ben, bireylerin arasındaki eşitsizliklerin, iş yaşamında tam anlamıyla kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Kadınlarımız; saygınlığını artırabilmek, kendi ayaklarının üzerinde durabilmek için iş hayatında daha fazla rol sahibi olmalı.

-Grup bünyenizdeki üretim tesisleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Üretim ve tasarım süreçlerinizden bahseder misiniz?

NG Kütahya Seramik ve Kütahya Porselen tasarım konusunda sektör trendlerini belirleyen markalar arasında yer alıyor. Dünyanın en esnek üretim teknolojisine sahip NG Kütahya Seramik fabrikalarında Türkiye ve dünyada ilklere imza atan seramikler üretiliyor. Aynı şekilde Kütahya Porselen fabrikalarında da yenilikçi ve farklı tasarım anlayışıyla üretim gerçekleştiriliyor. Porselen beyazlığı ve şeffaflığı ile özel bir ürün olduğu için tüm üretim süreçlerinde son derece hassas ve titiz çalışılıyor. Geçtiğimiz günlerde Kütahya Porselen Türkiye’de,  sofra eşyası üreten kuruluşlar içerisinde ilk kez Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen Tasarım Merkezi Belgesi’ni aldı ve Türkiye’nin 73. tasarım merkezi oldu. Her iki markamızda uluslararası arenada önemli bir yeri olan Red Dot Tasarım Ödülü’ne layık görüldüler.