Sektörde İlkleri Gerçekleştirmiş, Kendi Sektöründe Lider Marka Kılıçoğlu A.Ş 90 Yaşında

0
789

‘’Yüksek teknolojide üretim yapan tam otomatik en yüksek kapasiteli üretim tesislerine sahibiz. Üstün yüzey ve yüksek kırılma dayanımı sağlayan mikronize teknolojisini Türkiye’de kullanan tek yerli firmayız. Bu teknolojiyi Mikrokil teknolojisi olarak adlandırdık. Bu teknoloji Avrupa’da da sadece birkaç tesiste mevcut ve ürünün gerek teknik gerekse görsel standartlarını çok üst düzeye taşımakta.  Mikrokil teknolojisi kiremitlere sağlamlık, pürüzsüz yüzey, su geçirmezlik gibi ekstra özellikler kazandırıyor.’’

Barış bey Sizi tanıyabilir miyiz, bize kendinizden bahseder misiniz?

 1978 yılında Eskişehir’de doğdum. Eskişehir Anadolu Lisesi’nden mezun oldum. Üniversiteyi Koç üniversitesi İşletme Bölümü’nde okurken 2000 yılında Pazarlama Kulübü Kurucu Eş Başkanı oldum. 2002 yılında mezun olduktan sonra yabancı bir denetim firmasında profesyonel olarak çalıştım.

2003 yılında Stratejik Planlama Direktörü olarak Endel Şirketler Grubu’na katıldım. Şirketteki yeniden yapılanma ve planlama çalışmalarında bulundum. 2005 yılından itibaren Endel Şirketler Grubu’nun İnşaat Malzemeleri sektöründeki kolu olan Yapı Malzemeleri Gurubunda 4. Nesil olarak başkanlık görevimi sürdürmekteyim.

Çok önemli projelere imza atan Kılıçoğlu firması hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

1927 yılında Eskişehir’de kurulan Türkiye’nin ilk kiremit fabrikalarından olan Kılıçoğlu günümüzde yapı sektörünün önderleri arasında yer almaktadır. Kılıçoğlu bu yıl 90. yılını kutluyor.  Sektörde ilkleri gerçekleştirmiş kendi sektörünün lideri konumunda bir markadır. Kılıçoğlu olarak kurulduğumuz günden bu yana milyar adetten fazla kiremit üretimi gerçekleştirdik, yaptığımız AR-GE çalışmaları neticesinde ürünlerinde ve hizmetlerinde çeşitlilik sağladık. Bugün kurulu kapasiteyle kiremit üretimimiz Megaron Çatı Teknolojileri ile birlikte yıllık 8 Milyon metrekareye çıkmıştır. Eskişehir’de bulunan Türkiye’nin en yüksek kapasitesine sahip tam otomatik fabrikamız ve sürekli yenilenen teknolojilerle günden güne büyürken, ürün kalitesini her geçen gün bir adım daha ileriye taşıyoruz.

Sektörün en önde gelen kiremit fabrikalarından birisiniz, senelerdir lider marka olmanızı neye bağlıyorsunuz?

Sunmuş olduğumuz ürün çeşitliliği ile hem çatıda hem de cephede alternatif seçenekler bulunuyor. Bu kadar farklı ürün çeşidini sunabilen bir rakibimiz Türkiye’de yok. Özellikle kiremit çeşidi açısından en geniş ürün gamına sahibiz.

Kılıçoğlu kendini hep geliştirmiş ve yeniliklere imza atmış bir markadır. Yüksek teknolojide üretim yapan tam otomatik en yüksek kapasiteli üretim tesislerine sahibiz. Üstün yüzey ve yüksek kırılma dayanımı sağlayan mikronize teknolojisini Türkiye’de kullanan tek yerli firmayız. Bu teknolojiyi Mikrokil teknolojisi olarak adlandırdık. Bu teknoloji Avrupa’da da sadece birkaç tesiste mevcut ve ürünün gerek teknik gerekse görsel standartlarını çok üst düzeye taşımakta.  Mikrokil teknolojisi kiremitlere sağlamlık, pürüzsüz yüzey, su geçirmezlik gibi ekstra özellikler kazandırıyor.

 

Çatıda fark yaratacak uygulama kolaylığı sağlayacak aynı zamanda da insan sağlığını ve güvenliğini ön planda tutan ürünler üzerinde ar-ge çalışmalarımız sürekli devam etmektedir. Tüm bu faktörler bizi sektörde lider konumda tutuyor.

Kılıçoğlu kiremit olarak bize ürün yelpazenizden bahseder misiniz?

Kılıçoğlu olarak kiremit üretimi başladığımız sektörde önemli atılımlar gerçekleştirerek çatıyla ilgili her türlü ihtiyacı karşılayabilen bir marka haline geldik. Kiremit ile birlikte çatıdaki önemli detay çözümleri ile çatı pencereleri, yağmur indirme sistemlerinden güneş panellerine kadar en geniş ürün çeşidi Kılıçoğlu ürün gamında yer almaktadır.

2014 yılında üretime başlayan yeni tesisimizle Megaron Çatı Teknolojileri markası altında çatıyı bir teknoloji olarak çözüyor ve alternatif renkli çatılar sunuyoruz. Bununla birlikte uzman bayilerimiz ile müşterilerimize komple anahtar teslim çatı-cephe hizmetiyle farklı bir çatı deneyimi yaşamalarını sağlıyoruz.

Megaron Çatısı altında farklı renklerden oluşan kiremitlerimiz mevcut ayrıca Ecotitanium ürünümüzü fark yaratmak isteyenlere çevreci çatı olarak sunuyoruz. Bu ürün havadaki zararlı gazları yararlı gübreye dönüştüren yeni nesil çatı. Yeni nesil çevreci Ecotitanium Çatılar da beyaz rengiyle küresel ısınmayla mücadele ederken, hava kirliliğini azaltıp zararlı gazları bitkilere yararlı gübreye dönüştürüyor. Ecotitanium çatılar fosil yakıtlarının yakılmasıyla yayılan zararlı hava kirleticileri yararlı bir gübre olan kalsiyum nitrata çeviren titanyum teknolojisi ile kaplanıyor. Bu ürünümüz geçtiğimiz yıl sektöründe 2 özel ödül aldı.

Megaron Çatı Teknolojileri alternatif model ve renkteki kiremitlerin yanında doğal kil kiremitleriyle birlikte çatılarda antik bir görüntü isteyenlerin tercihi olan Anadolu Medeniyetleri Serisi ile çatıda seçme özgürlüğü sunuyor.

Kılıçoğlu güneş panelleri güneş enerjisini ısıya dönüştürürken %80’e yaklaşan verimlilikle çalışmaktadır. Bu panellerin yapılardaki yararlarından bahseder misiniz?

Kılıçoğlu ürün gamında bulunan güneş enerjisinden sıcak su üretimine yönelik Güneş Panelleri güneş ışığını enerjiye çevirirken yüksek verimlilikte çalışan, çatıya bütünleşmiş uygulanan estetik panellerdir. Uzun ömürlüdür ve özel eteklik sistemiyle çatıdaki bağlantı noktalarından su yalıtımı sorunsuz çözümlenmiştir. Kılıçoğlu Güneş Panellerinde 198x121cm , net 2,23m2 soğurucu alanı ile her bir panel çatının güneye bakan bölgesine yerleştirmek suretiyle 2 kişilik bir ailenin su gereksinimine cevap verirken, 4 kişilik bir aile için panel sayısının yüksek soğurucu alanı sayesinde 2 olması yeterlidir. Ev ısıtma sistemine destek istenmesi halinde ise panel sayıları artmaktadır.Bunun yanında Megaron Çatı Teknolojileri markasıyla fotovoltaik güneş panellerimiz de bulunuyor. Güneş enerjisinden elektrik üreten fotovoltaik panellerin önümüzdeki yıllarda daha çok tercih edileceğiniz düşünüyoruz.


Ortadoğu pazarında iddialısınız bu pazardaki payınızdan söz eder misiniz?

Ana ihracat pazarımız Ortadoğu ve Kuzey Avrupa ülkeleri. Mısır ve Irak başta olmak üzere tüm MENA ülkelerine ihracatımız var. Bu bölgelerde asıl pazarımız kaliteli konut pazarı; Bölgede gelişen ekonomilerle birlikte, site tarzında yapılan lüks konut projeleri ön plana çıkmaya başladı. Kılıçoğlu olarak bu bölgelerde kalitesi ile bilinen bir markayız ve özellikle villa pazarına hâkimiz. Kil kiremit ile ihracatımız devam edecek. Ana ihracat pazarımız olan Ortadoğu, Irak, Suriye ve Mısır gibi ülkelerde, yaşanan karşılıklar sonrası tekrar bir canlanma bekliyoruz. Ancak belirtmek isterim ki, şu anda ihracata dayalı satışlarımız bu durumdan tabii ki olumsuz etkileniyor.

90 Yıllık bir geçmişe sahip olan köklü bir firma olarak Sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kiremit ve çatı sektörü olarak bakarsak dünyada birçok büyük firma var. Özellikle Avrupa’da önemli kapasitelere sahip kiremit üreticileri var. Oradaki kapasitelere baktığımızda Türkiye’den Avrupa’ya kiremit ihraç etmek çok zor görünüyor. Buradaki değerlendirmemiz gereken konu uzmanlaşma. Türkiye’de çatı bir uzmanlık alanı olarak pek görünmüyor. Çatıda kaliteli ürünün yanında doğru uygulamanın yapılması da çok önemlidir. Çatı sadece kaplama malzemesiyle sınırlı bir yapı değildir. Kiremit altında kullanılan ısı ve su yalıtım çözümleri, baca ve diğer detaylarda kullanılan malzemeler son derece önemlidir. Ülkemizde çatı ustalığı mesleğinin de uzmanlaşması gerekiyor. Avrupa’da çatı ustaları sertifikalı ve sadece çatı uygulaması konusunda uzmanlar. Bu konuda ülkemizde de bazı adımlar atıldı ancak geliştirilmesi gerek. Biz de bu konuda bir adım attık ve Çatı Ustası Kulübü’nü kurduk. Bu kulüpte bulunan ustalarımıza çağdaş çatı çözümleri konusunda eğitimler veriyoruz.

Kentsel Dönüşüm, Enerji Verimliliği Kanunu, Enerji Kimlik Belgesi uygulaması gibi etkenler, sektörsel büyüme için önemli gelişmeler. Özellikle kentsel dönüşüm projeleri sektörde uzun soluklu fayda sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Öte yandan Çatı ve cephe sektöründe yatırımlar devam ediyor ve bu da sektörün gelişimine katkı sağlıyor. Özellikle artan bina fiyatları kaliteli malzemeye yönelimi artırmaktadır. Bina maliyetleri içinde işçilik ve arsa payı giderek artarken malzeme payı düşük kalmaktadır. Bu sebeple de bina üreten firmalar fark yaratacak malzemelere yönelerek bu fiyat artışını müşterilerinden talep etme durumunu seçiyorlar.

Çatı sektörü çok farklı kaplama malzemelerini içinde barındıran rekabetin de yoğun olduğu bir sektördür. Bizim yer aldığımız kırma çatı kaplama malzemeleri segmentinde birçok üretici firma var. Uzun dönemli büyüme ve varlığını devam ettirme anlamında kapasite çok önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de artan nüfusa bağlı olarak ihtiyaç duyulan konut gereksinimi yanında kentsel dönüşümünde oluşturduğu bir yenilenme ihtiyacı devam ediyor. Bu sebeple önümüzdeki yıllarda konut inşaatları hız kesmeden devam edecektir. Bu ihtiyaca cevap verebilmek amacıyla çatı ve cephe sektörü yatırımlarına devam edecek ve çağın gerisinde kalan üreticilerin sektörden silineceğine şahit olacağız.

Son olarak yeni dönemde hedef ve projeleriniz nelerdir?

Önümüzdeki dönemde kil kiremit üretiminde özellikle enerji verimliği konusundaki yatırımlarımıza devam edeceğiz, stratejik hedeflerimiz doğrultusunda ton başına enerji tüketimimizi her yıl aşağıya çekiyoruz. Megaron tesisimizde de kapasiteye yönelik yatırımlarımızı sürdürüyoruz, artan talebe karşılık verebilmek için üretim adetlerimizi devamlı artırıyoruz. Türkiye’nin lider kiremit markası olarak bu güne kadar ki taşıdığımız misyonu Türkiye’nin lider çatı ve cephe çözümleri firması olarak devam ettirmek hedefimiz. Rekabet üstü bir liderlik için müşterilerimizin çatı ile ilgili tüm taleplerine karşılık vererek, farklı segmentlerde büyüme gösteriyoruz.