Tarih Kokan Balat’a Tarih Barındıran Antikacı

0
781

Eski İstanbul ruhunu yaşatmaya devam eden Balat, tarih sahnesinden günümüze ulaşan eserlere ev sahipliği yapan Teos Antik ile yeni bir kazanıma daha kavuşuyor. İş adamı Mehmet Teoman Ünligil tarafından kurulan Teos Antik, semtin tanınmış antikacılarından Cibali Antik’in de desteğiyle 24 Eylül’de kapılarını açacak. Asırlık birçok eseri içinde barındıran Teos Antik’te, ağırlıklı olarak 18. ve 19. yüzyıl Avrupa’sının, Sovyet Rusya’nın ve Osmanlı’nın izleri görmek mümkün.

Anadolu’dan Esintiler Taşıyor

Anadolu’nun birçok ilinden çeşitli parçaların yer aldığı Teos Antik’te, yün eğirmek için kullanılan çıkrık, buğdayla sapını birbirinden ayıran düven, Isparta ve Kayseri yöresine ait el dokuması halılar, yarım asırlık Kütahya çinileri, genç sanatçı Ümit Şahin’e ait duvar mozaikleri gibi sayısız el emeği eserler ziyaretçilerini bekliyor. İçinde müzayedelerin de yapılacağı özel “Şark Odası” ve Mardin yöresine ait oturma grubunun da yer aldığı Teos Antik, koleksiyonerlere kapılarını açmak için gün sayıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Onaylı Eser

Semtin ruhunu taşıyan, tarih sahnesinde rol almış eserlerden öne çıkanlar arasında Atatürk’ün at üstünde üniformalı ilk yağlı boya resmini yapan ressam Salim Özüdoğru’nun eserleri, 1800’lerin sonlarına ait Avusturya-Macaristan İmparatoru Kral Franz Joseph’in portresi bulunuyor. Ayrıca bir dönem Arzu Sabancı’nın yalısında yer alan berjer, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylı 18 karat altın kaplama köstekli saat, 120 yıllık el işçiliği koltuk gibi değerli objeler de Teos Antik’in bünyesindeki eserler arasında yer alıyor.

Eski İstanbul Ruhu Balat’ta

Yaklaşık 500 parçayı içinde barındıran Teos Antik’in kurucusu iş adamı Mehmet Teoman Ünligil, antika merakını ve neden Balat’tı tercih ettiğini şu sözlerle özetliyor: “ Vefa duygusunu çok önemsiyorum, tarih de bu duygunun en anlamlı yansıması hele ki eski eşyalara dokunduğunuzda ya da baktığınıza o günlere gitmek, o duyguları yaşamak tarifsiz bir haz. Bu nedenle ben de İstanbul’un adeta kültür mozaiği olan Balat’ta Teos Antik’i açmaya karar verdim.”

Antika sevdasını, anneannesinden kalan gaz lambasının ortaya çıkardığını ifade eden Ünligil, antikacılığa profesyonel olarak Edirne’de başladı ve 2016 yılının Mayıs ayında Edirne’deki ilk müzayedeyi düzenledi.

24 Eylül’de Yapılacak Kokteyle Misafirlerini Bekliyor

24 Eylül’de yapılacak açılışa tiyatro sanatçısı Suna Selen ile tiyatro sanatçısı ve dizi oyuncusu Özlem Güveli katılacak. Ziyaretçilere Osmanlı dönemine ait kostümlerle servis yapılacağı kokteylin ardından ise saat 15.30’da müzayede düzenlenecek.

PROGRAM

Tarih: 24 Eylül Cumartesi

Yer: Teos Antik

Adres: Hızırçavuş Mah. Köprübaşı Sok. no: 80, Balat, İstanbul

Saat: 14:30