Tim Başkanı Mehmet Büyükekşi : Moodys’in Not İndirimi Kararını Doğru Bulmuyoruz

0
555

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Moody’s tarafından Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Büyükekşi, yaptığı açıklamada alınan not indirimi kararındaki gerekçelerin Türkiye’nin ekonomik gidişatını yansıtmadığını, dolayısıyla bu kararın objektif bir karar olmadığını belirtti. Büyükekşi şunları kaydetti;

“Türkiye’nin makroekonomik göstergelerinde bir bozulma yok. Kamu maliyesi son derece sağlam. Bütçede ilk 8 ayda fazla verilirken, AB tanımlı kamu borç stokunun GSYH’a oranı ise %32,3 ile şimdiye kadarki en düşük seviyeye geriledi.

İhracatta pek çok ülkeden iyi durumdayız. Cari açık tehlike bölgesinden uzakta. 2015 sonunda %4,5 olan cari açığın büyümeye oranı, 2016’nın ilk yarısı itibarıyla %4,2’ye gerilemiş durumda. Bu da Türkiye’nin dış finansmana olan ihtiyacının daha da azaldığına işaret ediyor.

Türkiye ilk çeyrekte yakaladığı %4,7’lik büyüme ile dünyanın en hızlı büyüyen altıncı ekonomisi olurken, ikinci çeyrekteki %3,1’lik performans ile 21 AB üyesi ülkeden daha hızlı büyüdü. Büyümede bizimle aynı kulvardaki ülkelerden daha iyi durumdayız. Üstelik hükümet tarafından büyümeyi destekleyici yeni önlemler alındı.

TCMB’nin de bu süreçte faizleri düşürmesi ve Hükümetimizin attığı yapısal reform adımları ile önümüzdeki dönemde yatırımlarda da artış yaşanması bekleniyor. Hal böyle iken, Moody’s tarafından alınan not indirimi kararının Türkiye’nin ekonomik gerçekleşmeleriyle bağdaşmadığını düşünüyoruz.”