TTYD YÖNETİM KURULU, YENİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET ERSOY’U ZİYARET ETTİ

0
602

TTYD YÖNETİM KURULU, YENİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI

MEHMET ERSOY’U ZİYARET ETTİ

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu, Dernek Başkanı Oya NARİN’in Başkanlığında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na atanan Mehmet ERSOY’a bir ziyarette bulundu.

TTYD Başkanı Oya NARİN ziyarette Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ndeki ilk Kültür ve Turizm Bakanlığı görevinin, sektörü ve turizm STK’larını iyi tanıyan başarılı bir iş insanı olarak Mehmet ERSOY’a  tevdiinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Bakan ERSOY da sektörün içinden gelen bir temsilci olarak kendisinden beklentilerin yüksek olduğunu bildiğini ve bu beklentileri karşılamak için çalışacağını, Cumhurbaşkanlığı Sisteminde hızlı karar alma imkanının olduğunu, Kabinede Bakanlar arasında çok iyi bir uyum yakalandığını ve bürokrasiye takılmadan birçok konunun hızlıca çözüme kavuşturulduğunu vurguladı. Bakan ERSOY kendisinin temek önceliğinin kısa vadede de turizm sektörünün iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ve iş yapmanın önündeki engellerin kaldırılması şeklinde tanımladı ve bu engellerin kaldırılmasının en önemli teşvik etkisi yapacağını vurguladı.

Başkan NARİN görüşmede Bakan ERSOY’a bir görüş belgesi de sundu. Sunulan belgede, turizm sektörünün finansman ihtiyaçları, tahsis sürelerinin uzatılmasına ilişkin düzenlemeler, girdi maliyetleri, ihracatçı destekleri ve turizm sektöründe esnek çalışma düzenlemelerine ilişkin görüş ve öneriler yer aldı ve Bakanla düzenli olarak bir araya gelme ve birlikte çalışma arzusu vurgulandı. Görüşmede ayrıca TTYD’nin en önemli misyonlarından biri olarak Turizm sektörüne yabancı yatırımcı çekilmesi için Bakanlıkla işbirliği arzusu dile getirildi.

Görüşme sonunda TTYD’nin hazırlamış olduğu “Turizmde Dönüşüm” programı ile Kurum gündemindeki konuların en kısa sürede Sayın Bakan’ın ekibiyle birlikte katılacağı bir çalışma toplantısında ele alınmasına karar verildi.

TTYD Heyeti ayrıca 21 Temmuz 2018 günü Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na atanan Ömer ARISOY ve Nadir ALPASLAN ile de bir araya gelerek yeni görevlerinde başarı dileklerinde bulundu.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği

TTYD, Türkiye ekonomisinin en stratejik sektörlerinden biri olan turizm sektöründe, sektörün tüm bileşenlerini bünyesinde toplayan bir temsil örgütü olarak 1988 yılında kurulmuştur. Türkiye’de ve dünyada toplam 50 milyar USD’lik yatırımı temsil eden TTYD üyelik yapısı, otel, marina, havayolu, havaalanı, golf sahası, tur operatörleri, seyahat acentaları, kongre merkezleri ve alışveriş merkezlerinden oluşan 400 turizm tesisine sahip 200 bireysel ve kurumsal büyük ölçekli yatırımcıyı içermektedir. Türkiye’deki yatırımları 34 il’e dağılan TTYD üyelerinin Türkiye dışında 18 ülkede yatırımı bulunmaktadır. TTYD’nin temsil ettiği yatak sayısı 18.500’ü yurtdışında olmak üzere 179.000 olup Türkiye’deki yatakların %81’i 5 yıldızlı tesislerdedir. TTYD Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), Avrupa Otelciler Birliği (HOTREC)  ve DEİK üyesidir.