TÜMOSAN’IN KÂRI İLK YARIDA YÜZDE 31 ARTTI

0
790

2015 yılının tamamında kâr artışına odaklandıklarını belirten TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, “İlk yarıda karımızı yüzde 31 artışla 19 milyon liranın üzerine taşıdık. Söz konusu artışta pazar payımızın yüksek olduğu bölgelerde kuraklık etkisinin ortadan kalkması ve yeni bayi yapılanmamız etkili. Kârlılığın artmasına paralel pazar payımızın artmasını hedefliyoruz.Döviz kurlarında meydana gelen değişiklikler ve politik ortamın yansımaları dikkate alındığında yıl sonu net karımızın 50-55 milyon lira bandına yükseleceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

 

Yılın ilk altı ayında Türkiye’de 31.096 adet traktör satıldığını, TÜMOSAN olarak ise 3.677 adet traktörle ilk yarı hedefine ulaştıklarını belirten Öğün, “Yılın tamamında 8.500-9.000 adet traktör satışı hedefliyoruz. Ortalama 3.2 milyar lira büyüklüğündeki traktör pazarında ise satışların, kredi koşullarında bozulma olmaması halinde 60.000-64.000 adet olmasını bekliyoruz” dedi.

 

Faaliyet alanı genişleyecek

 

2020 yılında net kârı 100 milyon liranın üzerine çıkarmayı hedeflediklerini de belirten Öğün, şu değerlendirmelerde bulundu: “Savunma sanayinde ihalesini kazandığımız tank güç grubu geliştirme projesinin yanı sıra Türkiye’de büyüyen raylı sistemler pazarından da pay alarak uzun vadede faaliyet alanımızı çeşitlendirmeyi hedefliyoruz. Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) tank güç grubu projesinde kısa süre içinde geliştirme çalışmalarına başlayacağız. Yüksek Hızlı Tren (YHT) projelerine girmek için Ocak 2015’te iyi niyet sözleşmesi imzaladığımız İspanyol tren üreticisi Talgo ile de ortaklık yapısı hakkındaki müzakerelerimiz devam ediyor. “

 

Tümosan’ın dizel motor ve transmisyon alanında gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmaları ve özgün tasarımlarıyla uluslararası bir marka haline gelmeyi hedeflediğini belirten Öğün, “Bu doğrultuda 2004’te İstanbul’da kurduğumuz Ar-Ge merkezimiz, İTÜ’yle yaptığımız önemli işbirliğimiz ve TÜBİTAK’tan gördüğümüz destek ile çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.  Yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmaları kapsamında halihazırda ürettiğimiz 3 ve 4 silindirli motor üretim güç aralığını 50-135 HP aralığına çıkardık. Aynı üretim teknolojisini kullanarak 6 silindirli dizel motorla güç seviyesini 205 HP seviyesine çıkarmayı planlıyoruz” dedi.

 

 

 

TÜMOSAN HAKKINDA 

 

TÜMOSAN, 1975 yılında kurulmuş olup, Türkiye’nin ilk dizel motor üreticisidir.

Yıllık 45.000 adet traktör ve 75.000 adet dizel motor üretim kapasitesi bulunan şirketin 50 -115 HP aralığında 3 ve 4 silindirli motorları ile yine aynı güç kategorisinde tarla ve bağ-bahçe, 2WD – 4WD çekiş özellikli, kabinli ve tenteli olmak üzere 11 seride 200’ün üzerinde farklı model traktörü bulunmaktadır. TÜMOSAN, üreteceği 125- 205 HP dizel motorları kullanarak büyük güç segmentindeki traktörleri piyasaya arz etmeye hazırlanmaktadır.

TÜMOSAN kendi traktörü üzerinde kendi motorunu kullanan ve Avrupa Birliği normlarına başarı ile uyum sağlayan sayılı üreticilerden biridir.