Umudun ve Barışın “Ana Şehri” Kilis

0
644

Suriye geneline hızla yayılan iç savaş, milyonlarca Suriyeliyi vatanlarını terk etmeye mecbur bırakırken, sınır komşusu Türkiye onlara ilk kucak açan ülke oldu. Hükümetin başlattığı seferberliği yerel yönetimlerin de aynı hassasiyetle sahiplenmesi sayesinde ağırlığı yaşlı, kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık iki buçuk milyon mülteci insanî koşullarda yaşama imkânına kavuştu. Yaklaşık beş yıllık süreçte T.C. Hükümeti, Kilis Valiliği ve Kilis Belediyesi, ani nüfus artışı karşısında alt yapı hizmetleri ve sosyal politikalar konusunda üstün bir başarı sergileyerek Suriyeliler’ in şehre ve hayata en kısa sürede adapte olabilmesini sağladı.

Mültecileri Şefkatiyle Bağrına Basan Şehir

İç savaşın yıktığı umutları onarmanın sevgi ve şefkatle mümkün olabileceğini kanıtlayan Kilis, bu düşünce ve davranışını dünya kamuoyuyla paylaşıyor. Kendi nüfusundan daha fazla Suriyeliyi bir anne şefkatiyle bağrına basan Kilis, Türkiye’nin vicdani göçmen politikasının arkasındaki duygu ve düşünceyi Türk ve dünya kamuoyuna duyurmak amacıyla “Ana Şehri” adlı bir reklam filmi hazırladı. Filmde, Suriyelilerin yaşadığı acılar, annesini kaybeden küçük bir Suriyeli kız çocuğu üzerinde n anlatılıyor. Halep’te bir bombardımanda annesini kaybeden küçük kız, Suriyeli bir kâfile ile geldiği Kilis’te, Kilisli bir kadını ölen annesine benzetiyor. Annesi olmadığını anlayınca bir hayal kırıklığı yaşamasına rağmen Kilisli anne ona gerçek annesi gibi kucak açıyor. Aslında Kilis, tüm Suriyelilere aynı şefkatle kucağını açıyor.

Kendi Nüfusundan Fazla Göçmeni Kabul Etti

Kilis Belediye Başkanı Av. Hasan Kara “Ana Şehir” filmiyle ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’nin göçmen politikası muhalefet tarafından çok eleştirildi. Dünya basınında da Türkiye sınırından terör örgütleri mensuplarının geçtiği iddiaları yer aldı.

Oysa bu göç hareketinin merkezinde bulunan sınır şehri Kilis dramatik gerçeği en acı haliyle gördü ve yaşadı. Türkiye’nin Suriyeli göçmen siyaseti tamamen vicdan ve merhamet üzerine kuruludur” dedi. Kara, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kilis kendi nüfusundan fazla göçmeni kabul etmekle kalmadı, aynı zamanda bu şehirde yaklaşık beş yıldır Türkler ve Araplar barış içinde yaşadılar ve yaşamaya devam ediyorlar. Hem de Suriye tarafından provokasyon amaçlı atılan füzelere rağmen. Kilis halkı Suriyeli misafirlerini bir anne şefkatiyle kucakladı ve ‘anaşehir’ ünvanını kazandı. Filmimiz bu olguyu bütün samimiyeti ve gerçekliğiyle Türk ve dünya kamuoyunun gözlerinin önüne sermektedir.”

Film bu adresten izlenebilir: https://youtu.be/zv9PG9G61b4

FİLMİN KÜNYESİ

Film Adı: Ana Şehir

Reklam veren: Kilis Belediyesi

Reklam veren Yetkilileri: Cuma Özdemir, Mahmut Selçuk, Hüseyin Erkmen

Reklam Ajansı: Genna Istanbul

Öykü: A. Selim Tuncer

Kreatif Yönetmen: Nilüfer Gülata

Senaryo: Nilüfer Gülata

Kreatif Grup: Gökhan Üstünel, Şahin İnan, Ayşegül Kayıkçı, Hüseyin Güleç

Müşteri İlişkileri: Arzu Yaraş, Derviş Esen

Prodüksiyon Şirketi: Milk Productions / IFP Istanbul Film Productions

Yapımcı: Mert Canatan

Yönetmen: Eduardo Vieitez

Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan, R.G.C.

Müzik: Yücel Arzen

Ses Tasarım: Suat Onur Ayaş

Post Prodüksiyon Şirketi: Cherry Cherry VFX

Post Prodüksiyon Süpervizörü Ve Renk: Tony Landai s

Medya Ajansı: Media Store