Üniversite Nedir ve Nerededir?

0
702

Üniversiteler önceleri eğitim vermekten ziyade Eftatun ve Aristo’nun tartışmalar yaparak fikir üretecek bir ortam arayışları sırasında oluşmuş bilim yuvalarıdır. Dolayısıyla bir üniversitenin esas kuruluş amacı araştırma, gözlem,tartışma, analiz etme ve değerlendirmedir. Herhangi bir ihtiyaçtan veya sadece meraktan ötürü kurulan araştırma düzeneklerine gerekli personeller, o dalda bilgi edinmeyi hedefleyen ve kendisini geliştirdikten sonra birikimlerini meslek hayatlarında da  kullanabilecek kişiler arasından seçimler yaparak temin edilirdi.

Bağımsız bir üniversitenin temel prensiplerinden biri de evrensel nitelikte bilgi üretmektir. Dünyayı takip eden bilimsel ve rasyonalist bir mantığa oturtulmuş bir eğitim sistemi yüksek nitelikli kişiler yetiştirip toplumsal kültürün yenilenmesini sağlar.Uygulamalı araştırmalar yaparak bilgiye ulaşan ve hiçbir kaygı gütmeden bilgiyi paylaşan yerdir üniversiteler. Daima eleştirel bakış açısını özümseterek, disiplin ve muhakeme yetisini kazandırarak öğretim yapmak bir üniversitenin olmazsa olmazlarındandır.

Çözüme giden yolda yardımcı unsurların tamamından maksimum düzeyde yararlanarak, planlanmış aşamalar üzerinden giderek sonuç elde eden bireyler, toplumu her alanda ileriye götürecektir.Bulunmuş hazır bilgi genç zihinlere hapsedilmemeli, tüm düşünme metotları öğretilmelidir.

Subjektif yaklaşımla verilen eğitim, bireylerin evreni sorgulamayı değil de, birbirlerini sorgulamasını sağlayarak  insana zarar vermiştir. Bu tür sitemler insanı zihindeki araştırma ve buluş yapmaya sevk eden merak duygusundan yoksun bırakmıştır.

QS World Univercity Rankings’in dünyanın en iyi 1.000 üniversitesini açıklayan raporuna göre sıralamada sadece 10 Türk üniversitesi bulunuyor. Ve o da 399. sıradan giriş yapan Boğaziçi Üniversitesi… Sıralama üniversitelerin yayımlamış olduğu akademik makaleler gözetilerek yapılmış.

Şimdi siz söyleyin gerçek üniversite nedir ve Türkiye’de nerededir?

 

Ceren Acar YILMAZ