Yaşamın sırrı nefes…

0
1003

‘’Nefes koçluğu bir terapi değil bir öğrenme programı… İnsanlar düşünce şekilleri, inançları, değerleri nefesine yansır. Bu sebeple de nefes değiştiğinde fikirler, algı, olasılıklar değişir. Bugüne kadar kurslarımda on binlerce kişiyle çalıştım. Bizim için sizin kim olduğunuzun bir önemi yok. Amacımız nefesinizdeki disfonksiyonel durumu tespit edip bunu değiştirmek.’’

  1. Nevşah Hanım Türkiye’nin ilk yaşam koçu olma özelliğine sahipsiniz, mesleğinize nasıl başladınız? Sizi tanıyalım.

Türkiye’nin ilk “nefes koçu”yum. Bundan 20 yıl önce kişisel gelişimle, yoga, meditasyon, nefes teknikleri ve şifa metotları ile ilgilenmeye başladım. Önce tamamen kişisel bir yolculuğun içindeydim, psikolojik olarak daha mutlu, huzurlu, sakin, tatmin içinde bir insan olma çabası içindeydim. Denediğim metodlar hep eksik kalıyordu. Tam istediğim tatmin seviyesine ulaşamıyordum. Sonra transformal nefes sistemi ile tanıştım, bu sistemin nefes uygulayıcısı ve eğitmenlik eğitimlerini tamamlayıp Türkiye’ye getiren ilk kişi oldum. Daha sonra bu sisteme de eklemek istediklerim oldu, kendi sistemimi kurdum. Nefes Koçluğu davranış bilimi, solunum bilimi, koçluk ve nefes çalışmalarının birleşmesinden oluşuyor. Bu mesleği oluştururken bilimsel arka planın sağlam olmasına üzerinden durduk ve birçok hastalığın ve psikolojik problemin kökünde yatan, insanların hayatta yaşadıkları olumsuzlukların ve sorunların çoğunun ana sebebi olan disfonksiyonel nefes ve düşünce alışkanlıklarının tespit edilip çalıştığımız kişilerin yeni, daha sağlıklı, fonksiyonel nefes alışkanlıkları kazanmasını sağlıyoruz. Bu da insan hayatını tamamı ile değiştiriyor.

  1. ” Her şeyin çocuk yaşta, kimsenin göremediği, sadece sizin görebildiğiniz yaşlı bir kadından öğrendiğinizle başladığını ve bu “görünmeyen” kadının hayatınız boyunca yanınızda olduğunu ifade ediyorsunuz. Bu kadın hala sizi yönlendirmeye devam ediyor mu? Görünmeyen bir kadınla arkadaş olmak nasıl bir şey?

Altın Kitabın Sırları’nda bahsettiğim, görünmeyen kadının aslında ben olduğumu, kendi özümdeki bilgelik, bilge kişilik olduğunu kitapta da anlatmıştım. Çocukluğumda hayal ürünü, bir sembol olarak görmeyi seçtiğim bu kadın aslında benim. Yani öyle biri gerçekte yok, sadece sembolik bir anlatımdı. Özümün temsili olan o kadın hayatımı yönlendiren ana kimliğim şu an.

  1. NFS Yaşam Okullarını açmaya nasıl karar verdiniz ve bu süreç nasıl gelişti?

Transformal Nefes eğitmeni iken sistemde değiştirmek, yenilemek ve bilimsel alt yapım sebebiyle dâhil etmek istediklerim oldu. Ancak bu tür sistemler senelerdir dünyanın her yerinde aynı şekilde uygulandığı için bu tür değişimlere açık değil. O nedenle yapmak istediklerimi yapabileceğim, ekibimi kendi bakış açımla, bilimselliği ön planda tutarak yetiştirebileceğim bir okul, bir sistem kurdum. Okulumuz bugüne kadar on binlerce kişiye hizmet verdi, yüz binlerce kişiye konuşmalar, seminerler, çalışmalar ile ilham oldu, destek oldu ve 1000in üzerinde nefes koçu yetiştirdik. NFS Yaşam Okulu şu an dünya çapında 450 kişilik ekiple çalışan, dünyanın en hızlı büyüyen ve ekonomik anlamda en büyük nefes okulu.

  1. Sağlıklı, güçlü, başarılı, zamanı iyi kullanabilen ve bağımlılıklardan arınabilmiş olmak herkesin istediği şeyler. Peki, bunları elde etmek için nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

Nefes Koçluğu disfonksiyonel nefes alışkanlıklarını ortadan kaldırdığı için kandaki ve hücrelerimizin içindeki oksijen oranını dramatik şekilde değiştiriyor. Solunum uzmanlarının kitaplarında anlattığı, hipokapni durumu sebebiyle oluşan 200den fazla hastalığı ortadan kaldırabiliyor, hücrelerde oksijen artışı sebebiyle insanların daha sağlıklı, güçlü, enerjik, genç kalmasını sağlıyor, bağışıklık sistemini, kasların, duyuları güçlendiriyor ve psikolojimizi dengeliyor.

Nefesi ve nefes alışkanlıklarını yıllardır inceliyorum. Bence nefes yaşamın sırrı… Sadece sağlığımızı değil solunum alışkanlıklarımız aynı zamanda vücut hızını düzenlediği için en ufak bir değişimde psikolojimizi anında bozuyor. Birçok insan sadece disfonksiyonel nefes alışkanlıkları sebebiyle mutsuz, sağlıksız, gergin, huzursuz ve ne yazık ki çoğu kişinin nefesini düzelttiğinde iyileşeceğinden haberi bile yok. Bu sebeple insanlara, halkımıza, karşılaştığım herkese nefes alışkanlıklarının olumlu ve olumsuz etkilerini anlatmayı kendime görev edindim. Daha anlatacak çok şey, verilecek çok fazla bilgi var. İnsanlar nefes konusunda çok bilgisiz hala.

  1. Mucize kursu kaç bölümden oluşuyor? Kurs detaylarını bizimle paylaşır mısınız?

Mucize Kursu’nun tamamında çeşitli seviyeler bulunmaktadır. Bu seviyeleri güvenle ve yavaş yavaş deneyimleyerek, muhteşem Mucize Bilincine yavaş yavaş geçiş yapacaksınız.

Mucize Kursu 1-2. Bölüm:

Nefesinizin fiziksel seviyede açılması sağlayacak sistemler uygulanıyor. Bu bölüm sonunda diyafram nefesiniz rahatlamış, nefes kapasiteniz açılmış olacak, bedeninize %100 oksijen giriyor olacak. Bu bölümün sonunda artık duygusal seviyeye geçeceksiniz.

Nefesiniz bir sonraki seviyeye geçiyor. Hücre hafızanızdaki arınma gerçekleştikçe zihinsel ve duygusal seviyede açılımlar olmaya devam edecek ve zaman döngüsünden özgürleşerek ŞU AN seviyesine geçiş yapacaksınız.

Mucize Kursu 3. Bölüm: 

Mucize Bilinci ve Hakikat’in algılaması sağlanıyor.  Bu bölümde ruhsal seviyede aradığınız tüm cevapları bulacak, kendiniz ve özünüzle derin bir ilişkiye geçeceksiniz.

  1. Nevşah profesyonel Nefes ve Yaşam Koçluğu eğitimlerine sadece Mucize Kursu’nu bitirenler katılabiliyor. Bunun sebebi nedir?

Disfonksiyonel alışkanlıklarınızı bırakıp fonksiyonel bir nefes alışkanlığına sahip olmadan, yani daha kendi nefesinizde problem varsa kimsenin nefesini düzeltmesine yardımcı olamazsınız da ondan.

  1. ‘Nefes Mutluluğa Giden Yol’, ‘Töz’, ‘Tin’ gibi birçok kitabınız var, bu kitaplar ile okuyucularınıza nefes ve sağlıklı yaşam gibi çeşitli konularda bilgiler veriyorsunuz. Bize kitaplarınızdan bahseder misiniz?

Nefes, İyileşmek İstiyorsan ve Nefesle Yeniden Doğuş, Doğan Egmonttan çıkan kitaplarım hep nefes koçluğu ve yaptığımız çalışmalarla ilgili. Tin, Töz ve yine yazdığım Nefes ise üçleme ve hepsi roman.

  1. Sektörler bazında baktığımızda kadınların iş hayatındaki aktifliğini yeterli buluyor musunuz? Bu konuda iş kadınlarına başarılı olma noktasında için yogayı öneriyor musunuz?

Kadın, dişi enerji dünyada henüz yükselişte… Bence Türkiye’de de dünya genelinde de kadınların erkeklerle eşitlenebilmesi için daha çok çalışma yapılması lazım. Ben bu konuda uzun zamandır kadınlarımızı destekliyorum. KAGİDER üyesiyim, ekibimin %90ı bayanlardan oluşuyor, birçok kadına aktif çalışma hayatına girmesi için destekliyorum ve evet iyi bir nefes alışkanlığının sadece kadın değil her insanın üretken, çalışkan, enerjik, pozitif, motive, yaratıcı, odağını koruyarak ilerleyen kişiler olması için çok önemli. Nefesinizde sorun varsa hayatta her şey size fazla, yorucu, stresli, zor gelecek. Oysa nefesiniz iyiyse her şey kolay, akışında, hayat huzur dolu.

  1. Katıldığınız bir TV programında ‘ateistlerin göğüs kafesinde nefes olmadığını’ ve terapilerinizden sonra ağlayarak ‘İlk kez Allah’ı hissettim” dediklerinden bahsettiniz. Ateistlere verdiğiniz terapiyi anlatır mısınız?

Nefes koçluğu bir terapi değil bir öğrenme programı. İnsanlar düşünce şekilleri, inançları, değerleri nefesine yansır. Bu sebeple de nefes değiştiğinde fikirler, algı, olasılıklar değişir. Bugüne kadar kurslarımda on binlerce kişiyle çalıştım. Bizim için sizin kim olduğunuzun bir önemi yok. Amacımız nefesinizdeki disfonksiyonel durumu tespit edip bunu değiştirmek. Bu değişim olduğunda ateist olup vazgeçen de oldu, kocasıyla ayrılmaya karar verip vazgeçen de oldu, kanser olup iyileşen, konuşamayıp konuşan, eşcinsel olup bunu ailesine anlatamadığı için rahatsız olup özgüveni yükselerek kendini özgürce ifade etmeye başlayanlar da, kendisiyle barışarak psikolojik hastalıklarını iyileştiren de. Nefes düzeldiğinde biz özümüz, doğamız, hakiki kimliğimizle buluştuğu uz için yaşam yolumuz, doğrularımız netleşiyor, ne istiyorsak onu yaşama konusunda aradığımız gücü ve cesareti bulabiliyoruz.

  1. Son olarak gündeminizde olan ve gerçekleştirmeyi düşündüğünüz hedef ve projeleriniz nelerdir?

Şu an aynı anda İstanbul, New York ve Londra’da hızlı şekilde ilerliyorum. Gelecekteki planım kitaplarımın İngilizce çevirilerinin milyonlara ulaşması, eğitimlerimin yüz binlere ulaşması. Amerika’da fakülte üyesi olduğum dört okul, Türkiye’de başkanlığını yaptığım bir okul ve bir federasyon, Londra’da da kendi okulum var. Hepsi ile onlarca farklı proje üzerine çalışıyoruz. Ayrıca Amerika, Türkiye ve İngiltere’de birçok web sitesinde uzman olarak yazılar yazıyorum, üniversiteler için bir ön lisans programı hazırlıyorum. Belki Türkiye’de yaptığım işlere bakıldığında çok iş yapmışım, büyük işler başarmışım gibi gözüküyor ama ben henüz kendimi yolun başında hissediyorum. Daha yapacak çok iş, verilecek çok bilgi, anlatılacak çok fazla konu var. Nefesin önemini tüm dünya anladığı zaman bu tüm tıp bilimini değiştirecek güçte.