Devletimizin kararlarına uyarak hayatımıza devam etmeliyiz

0
1390

Ankara Altaş Avukatlık Kurucusu ile Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Altaş Ekonomi dergisine çok öneli açıklamalar yaptı.

Sayın Prof. Dr. Hüseyin Altaş, kendinizi okurlarımıza tanıtır mısınız?

Merhabalar. Öncelikle bu güzel röportaj için teşekkürlerimi sunuyorum. Ankara Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra uzun yıllar Ankara Hukuk’un akademik kadrosunda yer aldım. Bu sırada mezunu olduğum Fakültemin Dekanlık görevi de dahil olmak üzere sayısız idari görevim oldu. Şimdi de İstanbul Teknik Üniversitesi’nin akademik kadrosunda yer alarak geleceğin yöneticilerine hukuk nosyonu kazandırma, bu kapsamda İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde hukuk fakültesi kurulması çalışmalarını yürütüyorum. Vatanımıza ve milletimize en iyi şekilde hizmet etmek hep birinci önceliğim olmuştur. Bu kapsamda en iyi hizmetin iyi insan yetiştirmek olduğuna inanıyorum. Hem Üniversite’de hem de kurucusu olduğum Altaş Avukatlık Hukuk Bürosu’nda vatana millete hayırlı iyi insanları geleceğe hazırlamak için naçizane çalışmaya devam ediyorum. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı olarak da aynı inanç ve çabayla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

“Altaş Avukatlık Ortaklığı”ın tarihçesini sizden dinleyebilir miyiz?

Temellerini 1997 yılında attığım Altaş Avukatlık Ortaklığı, yabancı bir ortak olmadan yüzde yüz yerli kurumsal bir hukuk bürosu oluşturmak hayaliyle kurulmuştur. Çok şükür bugün bu hayali gerçekleştirdik ve Türkiye’nin önde gelen hukuk ve danışmanlık bürolarından biri olduk. Hangi koşullarda olursa olsun her zaman doğruyu ve adaleti savunan, konusunda uzman, etki değerlere saygılı, yeniliklere açık ve sürekli kendini geliştiren tecrübeli ve dinamik kadrosuyla ulusal ve uluslararası düzeyde hizmet veriyoruz. Altaş Avukatlık Ortaklığı’nın en önemli gayelerinden biri avukatlık ve danışmanlık hizmetinin, hukuk alanında gelişim ve değişime öncülük etmesini sağlamaktır. Bu kapsamda Altaş Avukatlık Ortaklığı kurulduğu günden bu yana kuruluş gayesine uygun olarak yoğun çalışmalarına devam ediyor.

Kurumunuzun vizyonu ve misyonundan söz edebilir misiniz? “Altaş Avukatlık Ortaklığı”ın ilke ve değerleri nelerdir?

Kurumumuzun vizyonu ve misyonunu tek cümlede şöyle ifade edebilirim: Vicdanımızla hak ve adalet peşindeyiz. Vicdan ve adaleti hayatın her alanına taşımak insanlığın en büyük sınavlarından biridir. Bu sınavı hakkıyla veriyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Altaş Avukatlık Ortaklığı, kurulduğu günden bu yana hukukun üstünlüğü ilkesi sınırları içerinde müvekkillerine hukuki destek vermekte ve müvekkilleri ile olan ilişkilerinde güven, saygı, eşitlik ve nezaket ilkelerini ön planda tutmaktadır.

Aynı zamanda, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanısınız. Derneğinizin çalışmalarından da bahsedebilir misiniz?

Başkanlığını yürüttüğüm Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği olarak üyelerimizin menfaatlerini korumanın yanında özellikle Alışveriş Merkezlerinin toplumun ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verecek şekilde yaşam merkezlerine dönüştürülmesi için yapılması gerekenlerle ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Alışveriş Merkezlerinin Türkiye Ekonomisinin büyük bir parçasını oluşturduğu düşünüldüğünde Dernek olarak çalışmalarımızın öncelikle “Ülke ekonomisinin canlılığını nasıl sağlayabiliriz?” sorusu etrafında toplandığını söyleyebiliriz. Tüketicinin temel ihtiyaçları dışında kültürel sosyal ihtiyaçlarının da karşılanması için yapılabilecekler üzerine değerlendirmeler yapıyoruz. Özellikle yurtdışındaki örnekleri de dikkate alarak oluşturduğumuz analizlerle Türkiye’deki Alışveriş Merkezlerinin hem Ülke ekonomisine en yüksek seviyede katkı sağlamasını hem de tüketicilerin tüm ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vermesini sağlamayı hedefliyoruz. Bütün bu amaçlar çerçevesinde çalışmalarımızı en verimli şekilde yürütmek için alt çalışma grupları ve komiteler kurduk.  Bu kapsamda hukuki ve ticari çalışmalarımız devam ediyor.

Son günlerde küresel bir felaket Ülkemizdeki birçok sektör gibi Alışveriş Merkezlerini de yerle bir etti. Siz bu konuda daha fazla zarar görmemek için neler yapıyorsunuz?

Sizin de belirttiğiniz gibi sadece alışveriş merkezlerini değil tüm Türkiye’yi hatta tüm Dünya’yı etkisi altına alan ve tüm Dünya’yı yenilenmeye davet eden bir felaketten bahsediyoruz. Ancak geçtiğimiz süreçteki Şer’in içindeki Hayır’ı görerek ilerlemek gerektiği kanaatindeyim. Devletimizin tüm Dünya’ya örnek olan politikası ve sağlık çalışanlarımızın emsali olmayan özverili çalışmasıyla bu süreci en az badireyle atlattığımızı düşünüyorum. Bu süreçte hayatını kaybeden, büyük acılar yaşayan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Emsali görülmeyen çok büyük bir özveriyle çalışan sağlık çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunarım. Yurtdışında örneklerini gördüğümüz çok daha acı durumları çok şükür milletimiz yaşamadı. Bundan sonra Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi kontrollü sosyal hayata geçişi sağlıyoruz. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm ilgili Devlet Kurumlarının genelge, duyuru ve kararlarına eksiksiz riayet ediyoruz. Bunlarla ilgili gecikmeksizin tavsiye kararlarımızı aldık ve almaya devam ediyoruz. Bildiğiniz gibi Alışveriş Merkezlerinde gerek vatandaşların sosyalleştiği ortak alanlarda gerekse de mağaza içlerinde alınması gerekli olan tüm önlemler alınarak faaliyete başlanmıştır. Bu kapsamda başta Alışveriş Merkezlerine girişte ateş ölçümü, sosyal mesafenin korunması ve hijyen kurallarıyla ilgili önemler olmak üzere salgınla mücadelede tedbirlere harfiyen uyulması gerektiğini özellikle belirtiyoruz. Önlemlerle ilgili Bakanlık çalışanları yoğun olarak denetimlerini sürdürüyor. Kendimizi ve karşımızdaki koruyarak yeni normalle ilgili Devletimizin kararlarına uyarak gerek sosyal gerekse ticari hayatımıza devam etmeliyiz.

AVM’ler bir dönem kapatıldı ve tekrar açıldı. Bu konuda ne gibi zararlarınız oldu ve zararları telafi etmek için devletle nasıl bir çalışma içindesiniz? Sizlere destek veriyor mu?

Devletimiz salgınla mücadele yürüttüğü örnek politikasıyla insan hayatı ve insan sağlığı temelinde birçok karar aldı. Bu süreci atlatırken herkes biraz zarara uğradığı maalesef. Önemli olan bu süreçten alınması gereken dersleri alarak yaşamaya devam edebilmek. Devletimiz başta kredi ödemelerinin ertelenmesi, kısa çalışma ödeneğine başvuruların kabul şartlarında gösterdiği esneklik olmak üzere vatandaşının, yatırımcısının yanında oldu ve yanında olmaya devam ediyor. Ekonomik canlılığı sağlayabilmek, bu süreci en az zararla kapatabilmek için Devletimizle işbirliği içinde çalışmalara devam ediyoruz.

Ankara Hukuk’ta akademik kadroda yer alarak önemli hukukçuları yetiştirdiniz. Nasıl bir duygu bu?

Bu duyguyu kelimelerle tarif edebilmek çok güç. Yetiştirdiğim hukukçuların, iyi insan olmanın başkasına zarar vermeyen insan olmanın yanında başkasına faydalı insan olduğuna inanan insanlar olduklarını görmenin haklı gururunu yaşıyorum.

Sayın Prof. Dr. Hüseyin Altaş, son olarak genç hukukçulara daha başarılı olmaları için neler tavsiye edersiniz?

Vicdanlarıyla hak ve adalet peşinde koşsunlar, mesleği ileriye taşımak için mesleklerini layığıyla, severek ve inanarak yapsınlar. Ne olursa olsun avukatlık mesleğinin kutsal olduğuna, hak ve adalete olan inançlarını yitirmesinler.Teşekkürler.