Kasko sahipliğini artırmak sigorta şirketlerinin elinde

0
799

Ray Sigorta’nın kasko yaptırmayan araç sahipleriyle gerçekleştirdiği araştırma, ülkemizde kasko penetrasyonunun ekonomik ve müşteri ihtiyaçlarıyla uyuşan ürünlerle artırılabileceğini ortaya koyuyor. Araştırmaya katılanların %53’ü araç sahibi olduğu dönem içinde bir noktada kasko yaptırmayı düşündüklerini ancak ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun ürün bulamamaları sebebiyle kasko yaptırmadıklarını belirtiyor. Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, “Sigorta şirketleri olarak vatandaşların sigorta ihtiyaçlarını karşılayacak ve buradaki koruma açığını kapatacak çözümler bulmakla yükümlüyüz.” dedi.

Bir aracın kazaya karışması, yanması veya çalınması gibi durumlarda oluşacak hasarı güvence altına alan oldukça kapsamlı bir sigorta ürünü olan kaskoda ülkemizdeki sigortalılık oranı %30’un da altında. Bu alandaki sigorta açığının nasıl kapatılacağı ve sigorta penetrasyonunun nasıl artırılacağı sigortacıların gündem konuları arasında. Kişiselleştirilmiş ve ihtiyaca özel ürünlerle yakaladığı başarıyı devam ettiren Ray Sigorta, günümüzün müşteri ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için gerçekleştirdiği piyasa araştırmalarına bir yenisini daha ekledi. Ray Sigorta’nın müşterilerden elde ettiği veriler, ülkemizde kaskoya bakış ve üründen beklenenlerle ilgili değerli göstergeler ortaya koyuyor. “Gerçekleştirdiğimiz anket çalışmasından elde ettiğimiz veriler son derece çarpıcı.” diyen Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, “Araştırmamızın ortaya çıkardığı en önemli noktalardan biri, kasko ve trafik sigortaları arasındaki farkın müşterilere net ve açık bir şekilde aktarılamaması. Katılımcıların %36’sı kasko ve trafik sigortası arasındaki farkı bilmediklerini ifade ediyor. Bu da sektörümüzün müşteriye dokunmak ve sigorta bilincini geliştirmek konusunda daha fazla mesafe katetmesi gerektiğini ortaya koyuyor.” dedi.

‘TANITMAK VE FARKINDALIK YARATMAK ÇOK ÖNEMLİ’
Anında yol yardımı, ikame araç ve mini onarım gibi ek asistans hizmetlerinin kaskosu olan sigortalılar tarafından oldukça talep gördüğünü ancak müşteriye bu hizmetlerin iyi anlatılması gerektiğini ifade eden Koray Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Örneğin ankete katılanların %45’i mini onarım, ikame araç, çekici hizmeti gibi asistans ürünlerinin kasko sigortalarına dâhil olduğundan haberdar değil. Yani bu tarz ek faydaların müşterilere anlatılarak kasko sigortasında farkındalık yaratılmasının önemi bir kez daha vurgulanmış oluyor.”

EKONOMİK ÜRÜNLER ‘ANAHTAR’
Ray Sigorta’nın gerçekleştirdiği araştırmaya göre vatandaşın kasko yaptırmamasının en yaygın başlıca iki sebebi; ürün fiyatlarını yüksek bulması (%38) ve aracını fazla kullanmadığını belirtmesi (%45) olarak öne çıkıyor. Kaskoyu faydalı bulmadığı için tercih etmeyenlerin oranı %5’te kalırken, aracını iyi sürdüğü için kaskoya ihtiyacı olmadığını düşünenlerin oranı %2’yi geçmiyor. Araştırma sonuçlarına bakıldığında, araç sahiplerinin kasko ürününü tercih etmeleri için anahtarın “ekonomik” ürünler olduğunu vurgulayan Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, “Dolu, deprem, sel, aracın çalınması, yanması gibi ön görülemeyen büyük risklere karşı aracınızı koruyan ve ekonomik bütçeli bir kasko olursa, ürünü almayı düşünür müsünüz sorusunu yönelttiğimiz katılımcıların %70’e yakını EVET cevabı veriyor. Bu noktada sektörde yapılması gereken çok açık. Kaskoda vatandaşın cebine uygun, ihtiyaçlarını karşılayan nokta atışı ürünlerle çözüm üretmemiz gerekiyor.” Koray Erdoğan sözlerini şöyle sonlandırdı: “Gerçekleştirdiğimiz araştırmadan çıkan bir diğer önemli sonuç ise kasko koruması altında olmayan araç sahiplerinin %25’inin bu durumdan huzursuzluk hissetmesi. Biz sigorta hizmeti veren şirketler olarak bu huzursuzluğu kaldıracak, vatandaşın sigorta ihtiyaçlarını karşılayacak ve güven duygusunu destekleyecek çözümler bulmakla yükümlüyüz. Ray Sigorta olarak yakın zamanda devreye aldığımız ve finansal anlamda çok sayıda avantaja sahip Başlangıç Kasko gibi ürünlerin sektörde karşılık göreceğine ve penetrasyonu artıracağına eminiz.”

Ray Sigorta hakkında:
1958 yılında, ülkemizde ulaştırma sektörünün en önemli kuruluşları olan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları, Denizcilik İşletmeleri ve Türk Hava Yolları’nın ortak girişimiyle kurulan ve daha sonra özelleştirilen Ray Sigorta, sektöründe yarım asrı aşkın süredir hizmet vermektedir. Ana sermayedarı Orta ve Doğu Avrupa bölgesindeki lider sigorta grubu Vienna Insurance Group (VIG) olan Ray Sigorta; buradan aldığı güçle ve yarım asrı aşan bilgi birikimi, ürün altyapısı, güvenilir hizmet anlayışı ile müşterilerinin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçları için özel sigorta çözümleri üretmektedir.