Saat 9’u 5 geçe Türkiye’de hayat durdu

0
1351

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 83’ncü yılında saygıyla anıldı. Tüm Türkiye’de saat 09.05’te vatandaşlar saygı duruşunda bulundu.

Adana’da Cebesoy İlkokulu öğrencileri, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü nedeniyle, okulun bahçesinde ‘Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir’ sözünün koreografisini oluşturdu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 83. yılı dolayısıyla, Bursa’da da tören düzenlendi. Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte hayat durdu.

Ataürk’ün vefat ettiği saat 09.05’te İzmir’de hayat adeta durdu, vatandaşlar araçlarından inerek saygı duruşunda bulundu.

Bolu’da Anıt Park’ta tören düzenlendi. Anıt Park’ta bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Muğla’da Sınırsızlık Meydanı’nda düzenlenen törene Muğla Valisi Orhan Tavlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, siyasi parti temsilcileri ve yüzlerce vatandaş katıldı.

İzmit’te saatler 09.05’i gösterdiğinde yaşam durdu. Şehrin en işlek yerlerinden biri olan Yürüyüş Yolu ve çevresindeki sokaklarda bulunanlar, saygı duruşuna geçti. Sürücüler de kontak kapatıp araçlarından inerek saygı duruşunda bulundu.

Afyonkarahisar’da 226 metre yükseklikteki tarihi Karahisar Kalesi’ne çıkan görevliler soğuk ve rüzgarlı havaya rağmen bayrağı yarıya indirdiler.

Samsun’da, 09.05’i gösterdiğinde hayat durdu. Kara yolundaki arabalarını durduran sürücüler, yağmur altında saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı’nı okudular.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, protokol ve STK üyeleri ile yüzlerce kişi katıldı… Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından saat 09.05’te sirenler çaldı; yayalar, sürücüler ve esnaf Atatürk için saygı duruşunda bulundu.

Tüm Türkiye’de olduğu Diyarbakır’da da saygı duruşunda bulunuldu, bayraklar yarıya indirildi.

Bursa’da aydınlatma direğinde çalışan elektrik işçisi emniyet kemerine bağlı haldeyken saygı duruşunda bulundu.

Mustafa Kemal Atatürk, 83’üncü ölüm yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Antalya’da da anıldı. Konyaaltı sahilinde bulunanlar, saat 09.05’te saygı duruşuna geçti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 83’üncü ölüm yıl dönümünde Çorum’da operatörler, 50 metre yükseklikte vinç üzerinde saygı duruşunda bulundu.