Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci İngiltere’ye gidecek

0
700

Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci beraberinde iş dünyası temsilcileri ile birlikte, ülkemizin ikili ticari ve ekonomik ilişkilerinin mevcut durumunu gözden geçirmek, yeni işbirliği olanaklarını tespit etmek, ülkemizde ve bölgede yaşanan son ticari ve ekonomik gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunmak ve özellikle, ülkemizde 15 Temmuz 2016 tarihinde ve sonrasında yaşanan gelişmeler ile ülkemizdeki mevcut ticari ve ekonomik duruma ilişkin olarak muhatap ülkelerin Hükümetleri, iş çevreleri ve basın kuruluşlarına gerekli mesajları vermek üzere, 2016 yılı Ağustos-Eylül dönemini kapsayacak şekilde çeşitli ülkelere bir dizi ziyaretler gerçekleştirmektedir.

 Bu çerçevede, Sayın Bakanımız tarafından, ilk olarak 11 Ağustos 2016 tarihinde Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a, sonrasında 23 Ağustos’ta Hollanda’nın başkenti Lahey ve 24 Ağustos’ta İtalya’nın başkenti Roma’ya ziyaretler gerçekleştirilmiştir.

 Bu kapsamda, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci, 8-9 Eylül 2016 tarihlerinde Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’ya da resmi bir ziyaret yapacaktır. Ziyaret sırasında, Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekci, Birleşik Krallık Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı ve Ticaret Kurulu Başkanı Liam Fox ile ikili bir görüşme gerçekleştirecek, Birleşik Krallık’ın önde gelen 60’a yakın ticaret ve yatırım firmasının üst düzey temsilcileri ile bir araya gelecek, ayrıca, Birleşik Krallık basın mensupları ile de bir toplantı yapacaktır.

Söz konusu ziyaret sırasında, Sayın Bakanımıza, TOBB, TÜSİAD, TİM, DEİK, MÜSİAD, TÜMSİAD gibi önde gelen STK’ların Başkanları ve/veya üst düzey yöneticileri, Borsa İstanbul Başkanı, Türkiye-Birleşik Krallık İş Konseyi Başkanı ve önde gelen Türk işadamlarından oluşan bir özel sektör heyeti de eşlik edecektir.

 Sayın Bakanımıza söz konusu ziyaretinde, TBMM’de grubu bulunan partilerden milletvekilleri de eşlik edecektir.

 Birleşik Krallık ile ticaret hacmimiz 2015 yılında yaklaşık 16,2 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir. 2016 yılının ilk yedi aylık döneminde ise; Birleşik Krallık’a ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre % 17,9 oranında artarak 7,3 milyar Dolar, Birleşik Krallık’tan ithalatımız ise yine aynı döneme göre yaklaşık % 9,3 oranında azalarak 3,1 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Öte yandan, Birleşik Krallık, ülkemizde, 2002 yılı ile 2016 yılı Haziran ayı arasındaki dönemde 8,8 milyar Dolar doğrudan yatırım gerçekleştirmiştir.

 Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci başkanlığındaki Türk heyeti, temaslarının ardından 9 Eylül 2016 Cuma gecesi Türkiye’ye geri dönecektir.