Kağıthane’nin bizimle birlikte daha çok gelişeceğine inanıyoruz

0
741

‘’Kentsel dönüşüm projeleri, toplumsal hayattan ekonomiye kadar birçok alanda gelişime katkıda bulunan bir süreç ve bu süreci doğru değerlendirmek çok önemli.

Sadece depreme dayanıklı beton yığınları dikmek, sanırım işin en kolayı.

Biz sağlıklı ve kaliteli yaşam sunan, her türlü afete dayanıklı, sağlam, bölgeye ve çevreye uyum sağlayan, kişisel, bölgesel, çevresel tüm ihtiyaçları gözeten, modern teknolojinin kullanıldığı projelere imzamızı atıyoruz.’’

1.Yunus Emre Bey, sizi yaptığı başarılı yatırımlar sonucu aldığı ödüllerle tanıyoruz. Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Tabii, memnuniyetle. 1975 yılı Ankara doğumlu yum. 3 yaşında ailemle Avustralya’ya taşındık. Çocukluk ve gençlik dönemlerini orada geçirdim. Ancak ailem asla bizi kendi kültürümüzden farklı yetiştirmedi. Başka bir kıtada tamamen kendi kültürümüzle yetiştim ve bunun da çok faydasını gördüm. Ayrıca dönem dönem Türkiye’ye gelip, vatan özlemimi giderme fırsatım da oluyordu. 2015 yılında ise Türkiye’ye kesin dönüş kararı almamızla yurt dışında edindiğim tüm bilgi ve deneyimlerimizi yurt içine aktarmaya başladık ve yaklaşık 4 yıldır bu yönde büyük bir özveriyle çalışmaya devam ediyoruz.

2.Borhan Holding ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Borhan Holding,1999 yılında Avustralya’da kuruldu. İlk faaliyet alanımız inşaattı. Daha sonra doğal taş, gayrimenkul, nakliyat, tekstil gibi birçok faaliyet alanı bünyemize ekledik. Türkiye’ye kesin dönüş yapma kararımız ile Türkiye’de de bu alanlarda faaliyetlerimize başlamış olduk. Tabii, o günden bugüne değişen koşullar, pazar ihtiyaçları ve benzeri nedenlerle yeni sektörlerde de yer almaya başladık. Şu an ise inşaat, doğal taş, gayrimenkul, tekstil, iletişim, insan kaynakları, dijital-medya, sanayi ve nakliyat sektöründe Avrupa, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’de varlığımızı sürdürüyoruz.

Borhan Holding, gerek organizasyon yapısı, gerekse vizyonu ve misyonu bakımından oldukça güçlü ve dinamik bir şirket.

Hizmet verdiğimiz sektörlerde öncelikli amacımız kuruluşumuzu bulunduğu yerden daha ileri taşımak. Bu amaç doğrultusunda çalıştığımız sektörlerde yenilikleri de kendimiz oluşturmaya çalışmaktayız. Bu da bizim sürekli gelişmemizi sağlıyor.

Sürekli yeniliğe ve gelişmeye açık bir şekilde, yaptığımız işi en iyi şekilde yapabilmek ve üstün kalitede hizmet verebilmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

3.Son zamanlarda inşaat sektöründe yükselişe geçen ve ‘’Yılın en iyi çıkış yapan inşaat firması’’ ödülüne layık görülen Econ İnşaat adına neler söylemek istersiniz?

ECON İNŞAAT, Borhan Holding bünyesinde yer alan, yurt dışı ortaklıkları olan uluslararası bir şirket. Asya-Pasifik bölgesinde işlerimizi ortağım ve şirket yönetim kurulu üyemiz değerli dostum Ali Bağrıyanık yürütmekte. Avrupa Bölge Yönetim Kurulu üyemiz ise hepimizin yakından tanıdığı Galatasaray’ın eski futbolcusu ve aynı zamanda çok yakın arkadaşım olan Wesley Sneijder.

Türkiye ayağında ise ben varım.

ECON İNŞAAT olarak, günümüzde çoğu bölgede zorunlu hale gelmiş olan ve beraberinde birçok fayda getiren kentsel dönüşüm projeleri çalışmaları yapıyoruz.

  1. Econ İnşaat olarak Kentsel Dönüşüme bakış açınız ve bu alandaki hedefiniz nedir?

Bizim şirket olarak bulunduğumuz her alanda ilk amacımız, hizmet verdiğimiz kişilerle beraber kazanmak olmuştur. Dolayısıyla sadece kâr amacı güderek, kişi ya da topluma zarar verme potansiyeli taşıyan hiçbir durumda yer almadık, almayız.

Kentsel dönüşüm projelerimizde de ilk amacımız, proje bölgesinde yaşayan ve yaşamak isteyen herkesle beraber kazanmak.

Kentsel dönüşüm projeleri, toplumsal hayattan ekonomiye kadar birçok alanda gelişime katkıda bulunan bir süreç ve bu süreci doğru değerlendirmek çok önemli.

Sadece depreme dayanıklı beton yığınları dikmek, sanırım işin en kolayı.

Biz, sağlıklı ve kaliteli yaşam sunan, her türlü afete dayanıklı, sağlam, bölgeye ve çevreye uyum sağlayan, kişisel, bölgesel, çevresel tüm ihtiyaçları gözeten, modern teknolojinin kullanıldığı projelere imzamızı atıyoruz. Kentsel dönüşümde devletimiz tarafından belirlenen amaç, sadece binaların yıkılıp yeniden yapılmasından ibaret değildir! Kentsel dönüşüm karbon ayak izlerini azaltmak amacını da taşımaktadır. Elde edilen sera gazı emisyon azaltımının yarattığı ekonomik değer, dönüşümü finanse etme potansiyeli taşısa dahi ana hedefi daha kaliteli ve özlenen bir kentsel yaşam tarzının elde edilmesidir.

  1. Econ İnşaat’ın şu an ki projeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

ECON İNŞAAT olarak şu an İstanbul-Kağıthane bölgesine ağırlık vermiş bulunuyoruz.

Kağıthane, gerek tarihi gerek konumu açısından oldukça önemli bir yere sahip. Ancak şehrin büyümesi, çarpık yapılaşma gibi etkenlerle bölge, yenilenme ihtiyacı içinde.

Çok yakında faaliyete geçecek olan büyük metro projesi, Levent, Maslak gibi iş merkezlerine yakınlığı, Tem bağlantısının olması, üç köprüye de ulaşım kolaylığının olması, mevcut üniversite kampüsleri gibi etkenler ise bölgeye yatırım anlamında da farklı bir değer kazandırıyor.

Tüm bu yönleri ile Kağıthane, şu an hem inşaat firmaları, hem bölge halkı hem de yeni yatırımcılar açısından doğru bir bölge.

Biz de kendi projelerimizle bölgenin kalkınması için çalışıyoruz. Projelerimiz, herkesin çok yakından tanıdığı ünlü ve başarılı mimar Eren Talu tarafından hazırlanıyor.

Kendisinin mimari yeteneği, estetik bakış açısı ve dehası tartışılmaz. Bir taraftan kaliteli ve modern binalar tasarlarken bir taraftan da yeşili korumak ve çoğaltmak için neler yapabilirizin peşindeyiz.

Örneğin; şu an devam eden ECON GARDEN projemizin binalarında, dikey bahçelere yer vererek, çevre sakinlerini daha fazla yeşille buluşturuyoruz. Hem modern, hem kaliteli, hem çevreye duyarlı aynı zamanda da doğa ile uyumlu sosyal donatılara sahip, oldukça farklı ve yenilikçi bir proje.

Aynı şekilde yine Kağıthane bölgesinde yer alan ECON VALLEY projesi de kendine özgü çizgilere sahip, farklı konseptte ama aynı duyarlılıklara sahip başka bir projemiz.

Çok yakın zamanda da başka projelerimizle sektörde yer almaya ve değer katmaya devam edeceğiz.

  1. Hizmet verdiğiniz diğer sektörlerle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Örneğin BG Doğaltaş’tan başlayalım isterseniz.

BG DOĞALTAŞ’ın, Avustralya’da müteahhitlik alanında faaliyet gösterirken kendi projelerimizde doğal taş kullanmayı düşünmemiz ve bunun üzerine Türkiye’den bir konteyner ürün getirtmemizle başlayan bir hikayesi var.

Getirttiğimiz ürün o kadar çok talep gördü ki, hem kendi inşaatlarımızın hem de diğer firmaların ihtiyaçlarını karşılamaya başladık. Böylelikle, Türk travertenini Avustralya’ya ilk tanıtan firma olduk.

Zamanla ihracatımız hızla genişledi ve başta Avusturalya olmak üzere Amerika, İngiltere gibi dünyanın birçok ülkesine ihracat yapmaya başladık.

Yatırımlarımızı Türkiye’ye yönlendirmeye başladıktan sonra ülkemizde doğal taş sektörünün yurt içi piyasasında son kullanıcıyı oldukça yoran bir sistem uygulandığını gördük. Doğal taş cenneti olan ülkemizde üretimden son kullanıcılara direkt satış yapılmıyor, arada en az iki aracı vasıtası ile son kullanıcıya ulaşılabiliyordu.

Bu sistem, hem zaman hem de maliyetler açısından piyasayı yoruyor ve yavaşlatıyordu.

Halihazırda ocağı olan bir firma olarak “ocaktan tüketiciye doğrudan satış uygulaması” ile daha hızlı, sağlıklı ve kârlı bir tedarik zinciri oluşturmuş olduk. Bu anlamda sektöre bir nevi öncülük ettik.

Bugün, Denizli’de 6.000 m² kapalı 20.000 m² açık olmak üzere toplamda 26.000 m² alan üzerinde kurduğumuz modern makine parkuru ile donattığımız fabrikamızda aylık 100.000 m² üretim kapasitemiz ile hem yurt içi hem de yurt dışı piyasasında faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Ürünlerin nakliyesini de yine bünyemiz altında bulunan ve nakliyat sektöründe faaliyet gösteren BG NAKLİYAT VE SANAYİ firmamız yürütüyor.

Yani ürünün ocaktan çıkıp, tüketiciye teslim etme aşamasına kadar kontrolü elimizden bırakmıyor, müşterilerimize eksiksiz ve kusursuz hizmet etme yönünde en

iyisini yapmaya çalışıyoruz.

  1. İletişim sektöründeki faaliyetleriniz hakkında da bilgi alabilir miyiz?

İletişim sektöründe YZER GROUP’un Türkiye temsilcisi konumundayız. Firmanın merkezi Dubai’de.

YZER GROUP, gayrimenkul, otomobil, motor yat gibi alım-satım ve kiralama avantajlarını sağlayan bir e-ticaret sistemi geliştiricisi olduğu gibi aynı zamanda da hepimizin akıllı telefonlarında kullandığı ücretsiz bir mesajlaşma programı uygulayıcısı ve geliştiricisi.

Cep telefonu uygulamaları içinde yer alan YZERCHAT adlı programımız yazılan mesajı anında dilediğiniz dile tercüme etmesi ile de ayrıca bir avantaj sağlamakta. Bu anlamda da tüm kullanıcılara ayrıcalıklı hizmet vermekteyiz.

  1. Bunun yanında İnsan Kaynakları ve Tekstil sektörlerinde de şirketleriniz bulunmakta. Bu alanlarda da verdiğiniz hizmetlere ve yarattığınız farklılıklara değinecek olursak neler söylemek istersiniz?

İnsan Kaynakları sektöründe SKILL FORCE TURKEY şirketimiz yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren yerli ve yabancı inşaat firmalarına, ihtiyaç duydukları mavi, beyaz, gri yaka fark etmeksizin yabancı işçi istihdamı sağlıyor.

SKILL FORCE TURKEY firmamızı, kısaca, dönemsel yabancı işçi tedariği yapan bir insan kaynakları firması olan tanımlayabiliriz.

Bu alanda inanılmaz bir ihtiyaç var. Günümüzde firmalar hem uygun yetenekte, hem kalifiye hem de dönemsel işçi ihtiyacı içinde. Biz de bu alanda kendilerine hizmet veriyoruz.

Tekstilde ise “the store.online-Richie Rich’’ markalarımızla hem dünya markalarını hem de butik tasarımlarımızı müşterilerimize sunmaktayız.Bu alanda da hızlı ve kaliteli hizmet anlayışını benimsemiş durumdayız.

Sürekli yenilenen ve sektördeki modayı yakından takip eden modern koleksiyonumuzla sektörde söz sahibi olan şirketimiz, müşteri memnuniyeti, inovasyon, hız ve rekabet odaklı çalışma prensibini kendine ilke edinmiş durumdadır.

‘’Finans sektörü için yeni bir yatırım hazırlığındayız ve kısa zamanda sektöre giriş yapmayı hedefliyoruz.’’

9- Son olarak dijital medya sektörüne de hızlı ve iddialı bir giriş yaptınız. Bu faaliyet alanınız hakkında da sizden bilgi alabilir miyiz?

Evet, ailemizin şu an için en son üyesi sizin de belirttiğiniz gibi dijital medya sektöründe hizmet veren BG DİGİTAL MEDYA.

İletişim mecralarının her geçen gün çeşitlendiği günümüzde, müşterilerimize web tasarım, yazılım geliştirme, marka yönetimi, pazarlama, kurumsal kimlik ve logo tasarımı, mobil uygulama, sosyal medya yönetimi, özel yazılım programlama ve geliştirme, e-ticaret gibi güncel ve önemli konularda doğru ve kaliteli hizmetler vererek faydalı olmaya çalışıyoruz.

10- Yakın zamanda yer almayı hedeflediğiniz yeni bir sektör var mı?

Evet, şu an finans sektörü için yeni bir yatırım hazırlığı aşamasındayız. Kısa bir zaman sonra sektöre giriş yapmayı hedefliyoruz. Bizim için de hem yeni hem de heyecan verici yeni bir iş kolu olacak.

11.Girişimci olarak bir sektöre girerken nasıl bir çalışma yapıyorsunuz? Tüm bu süreci yönetmek zor olmuyor mu?

Yatırım yapmadan önce her yönüyle hassas ve çok profesyonel analizler yapıyoruz.

Çok iyi bir piyasa araştırması ile piyasayı her yönüyle incelemek ve piyasa ihtiyaçlarını çok iyi tahlil etmek bu durumda çok önemli. Bu çalışmaları yaparken çok özenli ve dikkatli olmak mecburiyetindeyiz. Aynı dikkati risk analizleri yaparken de gösteriyoruz.

Bugüne kadar farklı zorluklarla yüzleşmek zorunda kaldık fakat doğru analiz ve doğru adımlarla üstesinden gelmeyi başardık. Doğru ortaklıklar ve doğru ekiple hep daha başarılı olduk. Yatırım alanının ve zamanın doğru olup olmadığı, şirketimizin kapasitesi, olası riskler derken nihai karar veriliyor ve işe koyuluyoruz. Süreci yönetmek zor mu bilemiyorum zira ben bu sözcüğü literatürümden çıkaralı uzun zaman oldu.

 

  1. Tüm bu başarılarınız size “Yılın İş Adamı” ve Econ İnşaat’a Yılın En iyi Çıkış Yapan Firması” ödülünü getirdi. Bu değerli ödülleri genç yaşında hak etmiş bir iş adamı olarak bu konuda duygularınızı da bizimle paylaşır mısınız?

Öncelikle beni ve firmamı ödüle layık gören herkese bir kez daha sizin aracılığınızla teşekkür ederim. Gerçekten ben ve ekibim yaptığımız her işin hakkını verebilmek için büyük bir gayret içindeyiz. Çok çalışmak, disiplin, dürüstlük, adalet, gelişmeleri yakından takip etmek ve ayak uydurmak, etkin zaman yönetimi, iyi planlama gibi faktörler bir araya gelince başarı arkasından geliyor. Bu emekler sonucu gelen başarının da ödüllerle tasdiklenmesi de tabii ayrı bir gurur ve motivasyon kaynağı. Samimiyetle itiraf edebilirim ki her ödül alma anında halâ çok heyecanlanıyorum.

  1. Sosyal sorumluluk projelerinde de oldukça duyarlı davranıyorsunuz. Bu konudan da biraz bahsedebilir misiniz?

Sosyal sorumluluk konusunda farkındalığı olan bir şirketiz. Nasıl ki bireylerin iyi birer vatandaş olması yükümlüğü varsa aynı yükümlülüğün kurumsal kimlikleri olan işletmeler için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Şirketler de finansman kaynakları ile sanat, eğitim gibi toplum ihtiyacına yönelik destekleyici çalışmalara ağırlık vermeliler. Madem topluma faydalı işler yaptığımızı savunuyoruz kâr amacından bağımsız faaliyetlerde de bulunmalıyız.

Borhan Holding olarak, topluma faydalı olacağını inandığımız tüm kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya devam ediyoruz.

Örneğin; son zamanlarda Econ İnşaat proje bölgesi olan İstanbul- Kağıthane ilçesinde yer alan okullarımızdaki öğrencilerimiz için Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği yaparak, öğrencilerimize burs imkânı sağlıyor, okullarımızı ve öğrencilerimizi daha iyi şartlara sahip olmaları yönünde sınırsız destekliyoruz.

O bölgede inşaatı yapıp, konutları satıp, sadece kâr elde etmek gibi sığ bir amaca hizmet etmek, şirket ahlâk anlayışımızda asla yeri olmayan bir düşüncedir. Bizim amacımız topluma gerçekten faydalı olabilmektir.

  1. Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Derginizde bana da yer verdiğiniz ve kıymetli okurlarınızla buluşma olanağı sağladığınız için size teşekkür etmek isterim. Umarım çok değerli okuyucularınız için keyifli bir söyleyişi olmuştur. Her birine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.