Kalekapısı’na 3 boyutlu EXPO Bahçesi

0
597

EXPO 2016 Antalya Ajansı Tanıtım ve Halkla İlişkiler Direktörlüğü tarafından yürütülen çalışmada, ‘Çiçek ve çocuk’ temasıyla kapılarını açacak EXPO 2016 Antalya’nın bilinirliğini arttırmak için Kalekapısı tuval oldu. Dördü duvar boyama, 9’u ressam 13 sanatçı, 3 ay boyunca silinmeyen dayanıklı boya ile 60 metrekarelik alana vadi çizdi. Kalekapısı’ndan gelip geçen yüzlerce Antalyalı ve turistin ilgiyle izlediği çalışmada, çocuklar da çiçek resimleri yaptı. Üç boyutlu yer boyama çalışması yaklaşık bir gün sürerken, çalışmayı izleyenlere EXPO 2016 Antalya broşürleri ve tanıtım materyalleri dağıtıldı.

Yere yapılan ilginç resme bakanlar kendisini uçurum kenarında hissediyor. Ressamlar bu ilginç EXPO Bahçesi vadisi için ayrıca fotoğraf çekim noktası çizmeyi de ihmal etmedi. EXPO Bahçesi temalı yer boyama çalışmasını gerçekleştiren ekibin sanat yönetmeni Emre Gökcen, 3 boyutlu çalışmanın illüzyona benzediğini belirterek, şöyle konuştu: “3 boyutlu resim çalışmasını vatandaşların çıplak gözle algılaması mümkün değil. Bu ancak fotoğraf merceğiyle belli bir açıdan bakıldığında görülebilen bir illüzyon. Autocad programı kullanarak çizdiğimiz resmi alana elle uyguladık ve boyutlandırma yaptık. Yer boyaması tamamlandıktan sonra resmin en güzel görüleceği açıya bir fotoğraf makinesi resmi çizdik ve vatandaşların resme o açıdan cep telefonları ya da fotoğraf makineleriyle bakmaları yönünde bir uyarı yazdık. Hem çalışmamız sırasında hem de çalışmamız bittikten sonra resme gösterilen ilgi bizi çok mutlu etti. Antalya’nın en işlek yerine Türkiye’nin ilk EXPO’su adına böyle kalıcı bir eser bıraktığımız için mutluyuz”.

Yer boyama çalışması başlangıcından bitiş anına kadar alana yerleştirilen fotoğraf makineleriyle timelapse tekniğiyle kaydedilirken, farklı açılardan kamera çekimleriyle de kayıt altına alındı.

EXPO 2016 Antalya Ajansı Tanıtım ve Halkla İlişkiler Direktörlüğü tarafından Kasım ayı içerisinde de yine kent merkezinde seçilecek bir binada EXPO 2016 temalı duvar boyama çalışması gerçekleştirilecek.