‘’Kaliteli ve Güvenilir Projeler ile Geleceği inşa ediyoruz…’’

0
1145

‘’Her Şey Güven ile Başlar.’’ Sloganı ile İşinin Uzmanı Cmd Mühendislik kaliteli ve yenilikçi projeleriyle, çalışmalarına değer katmaya devam ediyor.

Cemal Doğan kimdir? Kariyerinizi sinden dinleyebilir miyiz?

– 1974 Muş Varto doğumluyum. 1966 Varto depreminden sonra ailecek göç etmişiz. İlk, orta ve lise eğitimimi Mersin’de tamamladım. 1998’de Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği den mezun oldum. Mezun olduktan sonra kısa bir süre (1yıl) Mersin Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptıktan sonra İstanbul’a yerleştim. Ülkemizin en büyük çimento gruplarından olan Nuh Çimento grubunda hazır beton departmanında 9-10 yıl yöneticilik yaptım. Özyurt A.Ş. de 1.5 yıl yöneticilik yaptıktan sonra istifa ederek kendi firmamı kurdum. Evliyim 2 çocuk babasıyım. Eşim Serpil hanım sınıf öğretmeni.

Şirket olarak bu yolculuğa ne zaman başladınız? Cmd Mühendislik firması hakkında bilgi alabilir miyiz?

CMD Mühendislik faaliyetlerine 2011 yılında Cemal Doğan – CMD Mühendislik sonra da CMD Müh. Proje İnş. San. Tic. Ltd. Şti olarak çeşitli alanlarda hizmet veren bir mühendislik firması olmuştur. Görev aldığımız marka projelerde özellikle ince işlerde işimizi zamanında ve sorunsuz teslim etmişizdir. Nuh Beton A.Ş.’de geçirdiğim 10 yıl gibi bir sürede orada edindiğim iş yönetimi ve disiplini kendi firma yönetimimde de uyguluyorum.  

Faaliyet alanlarınız nelerdir?

– CMD Mühendislik Grubu olarak yeni anlaştığımız projelerle birlikte yaklaşık olarak 400 – 450 kişilik bir çalışma grubu ve 25 kişilik teknik kadroya sahibiz. Önceden aldığımız ve yeni anlaştığımız özellikle konut projelerimizin tamamen malzemeli olarak anlaştığımız işlerin çalışması içerisindeyiz. Bunun yanında hedeflerimiz arasında olan kendi konut projemizi “İstanbul Konutları” adı altında start verdik. 9-10 Ay gibi bir sürede projemizi tamamlamayı hedefliyoruz. İsim hakkını aldığımız İstanbul Konutları markamız ile kendi konut projelerimizi İstanbul geneline yaymayı planlıyoruz. Yine önümüzdeki günlerde Bodrum’da 40.000 m2’lik bir AVM inşaatını anahtar teslim yapmak üzere görüşmelerimiz devam ediyor. Çalışma alanlarımız konut ağırlıklı olup,ofis, avm ve otel inşaatlarının taşeronluk hizmetleridir.

Yapımı tamamlanmış projelerinizden bahseder misiniz?

Görev aldığımız ve tamamladığımız projeler şunlardır; Artaş İnşaat’ın Avrupa Konutları markası altında TEM-2, Topkapı, Ataköy projeleri, Fer Yapı grubunun Parima,  İstwest ve Premium kampüs projelerinin belli bölümlerinde görev aldık. bitirdik. Bu projelerde çalıştığımız dönemlerde çeşitli projelerde asfalt uygulamaları, yüzey beton uygulamaları da yaptık.

Devam eden diğer projeleriniz nelerdir? Son dönemlerde hangi alanlara yoğunluk veriyorsunuz?

– Şu an devam eden projelerimiz; Artaş -İnwest ortaklığında Vadi İstanbul 3. Etap Projesi’nin bir kısmı, Nef Grubunun Ege Bölgesinin en gözde ve büyük projelerinden birisi olan Nef Bodrum Yalıkavak Projesinin tüm ince işleri,  Rönesans Maltepe projesinin ofis kısmının bir bölümünde, Eroğlu Skyland projesinin AVM kısmının ve c blokun bir kısım  ince işleri, Baray-İmaj-Ejot ortaklığında Levent life 2 kulelerinin ince işleri ve kısmet olursa yeni anlaştığımız Nef – İşGYO ortaklığı ile Topkapı Davutpaşa’da yapılan İnistanbul Projesinin 3. Etabının tüm ince işlerini CMD Mühendislik grubu olarak üstlenmiş bulunmaktayız. Son olarak da Kendi kentsel dönüşüm projemiz olan İstanbul Konutları adı altında yaptığımız  projemiz devam etmektedir. Amacımız belirgin bir kaç saygın grubun ana taşeronluğunu yanında isim hakkını aldığımız İstanbul Konutları ismi altında İstanbul’un değişik yerlerinde kendi konut projelerimizi de üretmektir. Hizmet verdiğimiz tüm projelerde davet edilerek ihale yöntemi ile kazanarak hizmet vermekteyiz.

‘Vadistanbul’ projesinin detaylarını bizimle paylaşır mısınız?

– Bana göre Türkiye’de özellikle konut projelerinde zamanından önce ve kaliteli bir imalatla projelerini bitirmede öncü gelen firmaların başında gelen Artaş İnşaat’ın İnwest Grubu ile yaptığı ortaklık sonucu Ayazağa arazisi üzerinde konumlanan, toplamda 424 bin m2 lik arsada geliştirilen Vadistanbul 3 farklı etaptan oluşmaktadır. Projede 1900 konut, 103 bin m2 alışveriş merkezi ve 760 mt uzunluğundaki cadde üzerinde bulunan 22 bin m2 lik cadde mağazaları, restoranlar, 300 bin m2 ofis alanı ve 5 yıldızlı bir otel alanına sahiptir. Metro iç bağlantısı ile ayrı bir özelliği olan projedir. Artaş grubu altında yapılan tüm projelerde Sayın Süleyman Çetinsaya’nın piyasaya verdiği güvende tartışılmazdır. Sayın Çetinsaya hem kişiliği hem de yaptığı projeler ile inşaat sektöründe öncü olmuştur. Bende çalışma hayatımda kendisini rol model alıyorum.

Kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz? Ekipte nasıl bir dağılım söz konusu?

– Yeni anlaştığımız iki marka proje ile birlikte sahada yaklaşık 400-450 çalışanımız olacak. Tabi ki bu sayı belli zamanlarda düşecek ve artacak. 25 kişilik teknik kadromuz ile bu projelerde hizmet vermekteyiz. Her şantiyede ortalama 4-5 kişilik teknik kadro ve tüm projelerimize bakan satın alma, insan kaynakları ve muhasebe departmanları da merkez ofisimizde hizmet vermektedir.

‘’Nef Bodrum’’ projesi ile masmavi bir denizin yanı başında, mandalina ağaçlarının arasında hayal gibi bir yaşam vaat edilen güzel bir projede de çalışıyorsunuz, bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz?

– Bu proje bana göre Türkiye’nin özellikle Ege Bölgesi’nin en güzel, donanımlı ve konsept projesi olacaktır. 100 bin m2 olan üzerinde yapımına devam eden projede lüks villalar, daireler ve dünyaca ünlü Banyan Tree otelin olması, kendine ait özel plajların ve tesislerin olması, yeşile doygun olması, özel deniz uçağı özel kiralanabilir yatının olması, kendine has tamamı organik ürünlerin satıldığı kasaba meydanının olması bu projeyi başlı başına diğer projelerden ayrı kılıyor. Buraya yatırım yapan kişilerin proje bitiminde çok daha kazanacaklarına eminim. CMD Grubu olarak böyle önemli detaylı güzel bir projede görev almanın zorluklarını ve güzelliğini aynı anda yaşamaktayız. İşverenlerimiz Sayın Erden Timur,  Sayın Emre Torun ve Sayın Hakan Oflazer’in de her hafta şantiyeyi ziyaret ederek yerinde incelemeler yapmaları, proje yönetiminin tüm grubu ile özellikle Proje Müdürü Sayın Gürel Babayiğit’in kadrosu ile gece gündüz çalışmaları sonucu zamanından önce güzel bir proje bitimi ile sonlandıracağına inanıyorum. Bizlerde bu güzel projede elimizden geleni yapmaktayız.

Hedef ve projeleriniz nelerdir?

– Şu anki hedefimiz, ülkemizin ekonomisine katkıda bulunan önemli inşaat gruplarının takım arkadaşlığını yapmayı devam ettirmektir. Bunun yanında kendi markamız olan İstanbul Konutları ismi altında kendi projelerimizi hayata geçirerek, ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmaktır. Biz bu yola “Her şey güvenle başlar” sloganı ile çıktık. İnsanlar birbirine güvendikleri anda, el ele verdiklerinde güzel çalışmaların çıkmaması imkânsızdır.

Sektör hakkındaki düşünceleriniz neler?

Geçtiğimiz günlerde hükümetten bir başbakan yardımcımız yaptığı açıklamada gelecek dönemde %5 gibi bir büyüme hedeflediklerini söylediler. Şu anki faiz koşullarında bankaların %40 kar yaptığı bir dönemde bu %5 lik hedefin yakalanması zor görünüyor. Hedeflenen bu %5’lik büyümenin önemli lokomotiflerinden biride inşaat sektörüdür. Şu anki büyüme hızında inşaat sektörü %3 – %3,5 arasında kalacağı görünmektedir. İnşaat sektörü yaklaşık 200’e yakın sektörü kendine bağlamaktadır. İnşaat yatırımlarının artması kuşkusuz 200’e yakın sanayi sektörünü de etkilemektedir. İnşaat maliyetlerinin ani yükselmesi, örneğin sadece demirdeki artışa baktığımızda maliyetlerin nasıl değiştiğini görebiliriz. Bunun yanında faizlerin yüksek olması, lüks projelerde satış değerlerinin düşmesi, diğer alt gruplara daha geniş konut alanlarının açılmaması ve buna benzer nedenlerden dolayı inşaat sektörünün 2-3 sene öncesine kadar çok da iç açıcı olmadığı görülmektedir. Bu olumsuzluklarda işadamlarımızın yeni yatırımlara girmemesine neden olmaktadır. Şu bir gerçek ki para akışının en hızlı döndüğü sektör inşaat sektörüdür. Ama ülke ekonomisi sadece inşaat yatırımlarına bağlı değildir. Turizm, diğer sanayi yatırımları, yabancı yatırımlar, ithalat ihracat değerleri, komşu ülkelerimiz ile olan ilişkilerimiz ve en önemlisi ülke içi iç refahımız iyi olmadığı sürece insanlarımız yatırım yapmaktan çekinmekte ve borçlanmaktan korkmaktadırlar. Borçlanmaktan korkmaktadırlar. Özellikle memur ve işçi sınıfı kentsel dönüşüme daha önem vermelidir. Uzun prosedürler daha da kısaltılmalı, yerel belediyeler daha güçlendirilmelidir. Bugün bir öğretmen bir polis, memur, işçi maaşının en fazla 1/3 ünü yatırıma ayırabilmektedir. Bankaya borçlanarak şu anki yaşam koşulları bu oranı sağlayamamaktadır. Arap sermayesinin de önceki yıllara iç piyasaya göre az oluşu inşaat sektörünü ayrıca etkilemektedir. Ben bir İnşaat mühendisi olarak ekonomiyi inşaat sektörüne bağlayarak düşüncelerimi belirttim ama şu da bir gerçek ki ülkemizin tarım da, sanayi de, ithalat – ihracat ta, eğitim de ileri olması ve en önemlisi de güven ortamının yaratılması iç huzura ve demokrasiye bağlıdır. Bu değerler bütünüyle yan yana geldiğinde yatırımların daha da artacağına inanıyorum. İnşallah daha güzel günleri hep beraber göreceğiz ve yaşayacağız.