OTELCİLİKTE FARKLI BİR VİZYON: ‘ODAKLI SERVİS’

0
582

Dedeman Turizm yönetimi A.Ş. Genel Müdürü Emrullah Akçakaya Dedeman Grubu’nun otelciliğe yönelik farklı vizyonu üzerine detaylı açıklamalarda bulundu.

-Sn. Emrullah Akçakaya, öncelikle okurlarımıza kendinizden bahseder misiniz?-

 1965 yılında Kayseri’de doğdum. İlkokulu doğduğum köy Ağcalı’da tamamladıktan sonra öğrenim hayatıma Mersin’de devam ettim.

 Profesyonel iş hayatıma Mersin Üniversitesi Turizm ve Otel Yönetimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra Mersin Hilton’da başladım.  Hilton grubundaki 13 yıllık çalışmamın ardından Dedeman ve Swissotel Gruplarında görev aldım. Haziran 2014’ten bu yana da ülkemizin ilk uluslararası otel zinciri olan Dedeman Grubu’nda, Dedeman Turizm Yönetimi A.Ş. Genel Müdürü olarak görevini yürütüyorum.

 

-Dedeman Otel’in kuruluş öyküsünden bahseder misiniz?-

1918’de temelleri atılan Dedeman Grubu, Türkiye’nin ilk yerli, uluslararası otel zinciridir. 1960’ların başında ilk otelimiz Ankara’da açıldı. Dedeman Grubu bugün, Dedeman ve Park Dedeman markaları ile faaliyetlerini sürdürüyor. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok noktada otel yatırımlarına sahibiz.

1966 yılında Dedeman Ankara Oteli ile turizm faaliyetlerine başlayan Dedeman Grubu, 2012 yılında hayata geçirdiği Park Dedeman Denizli oteli ile de ikinci otel markasını geliştirerek ilk Türk otel zinciri olmayı başardı. Dedeman Grubu olarak bugün Türkiye’de, İstanbul başta olmak üzere Erzurum, Gaziantep, Konya, Denizli, Şanlıurfa, Zonguldak, Elâzığ, Trabzon ve son olarak Tokat şehirlerinde toplam 15 otelimiz bulunuyor. Yurtdışında ise Erbil-Irak ve Oskemen-Kazakistan bölgelerinde 2 otelimiz ile hizmet veriyoruz.

Dedeman Grubu olarak en son Tokat’ta zincirimizin 17. halkasını hayata geçirdik.  Tokat Merkez’de şehrin ilk 5 yıldızlı oteli olan Dedeman Tokat, 143 oda kapasitesiyle misafirlerini ağırlamaya başladı.

 

-Dedeman İstanbul Otelleri, konum itibarıyla İstanbul’un en gözde merkezlerinde bulunuyor. Dolayısıyla, sıklıkla, iş dünyasının önemli organizasyonlarına da ev sahipliği yapıyorsunuz. Kongre, toplantı, konferans, gala gibi özel davetlerde, otelinizin yoğun olarak tercih edilme sebebi sizce nedir?-

Tecrübeli ve güler yüzlü ekibimizle iş toplantılarınızı daha verimli hale getiriyoruz. Misafirlerimizi her zaman memnun etmek amacıyla elimizden gelenin en iyisi yapıyor, gelen istekleri mümkün olduğunca geri çevirmemeye çalışıyoruz. Sakin ve ergonomik çalışma alanı ve otel genelinde herkesin kullanımına açık yüksek hızlı, geniş ağ bağlantılı internet hizmeti sunuyoruz.

Diğer otellere nazaran farklılaştığımız noktalar, misafirlerimize, çalışanlarımıza ve iş ortaklarımıza verdiğimiz değerdir. Onlara profesyonel ekibimiz ve teknolojik altyapımız kusursuz bir hizmet sağlarken, türk ve dedeman misafirperverliğini de gösteriyoruz.

“İstanbul, kongre turizmi için ciddi bir potansiyele sahip.”

 

-Müşteri profilinizi değerlendirecek olursanız, daha çok hangi ülkelerden ve hangi kesimlerden misafir ağırlıyorsunuz? Hitap ettiğiniz kesime yönelik, ayrıca oluşturduğunuz hizmet birimleri nelerdir?-

İstanbul, kongre turizmi için ciddi bir potansiyele sahip. Fakat son yıllarda yaşanan terör olayları nedeniyle İstanbul’da gerçekleşen kongrelerde azalma söz konusu. Kongre turizminde yaşanan bu düşüşün yaşan güvenlik problemlerinin giderilmesi ile birlikte tekrar yükselişe geçeceğine inanıyoruz.

 

-Özel günler arasında en çok hassasiyet gösterilen organizasyonlardan biri de düğünler olmalı. En özel gününü Dedeman Otelleri’nde yaşamak isteyen misafirlerinize sunduğunuz ayrıcalıklar nelerdir?-

Dedeman Otelleri, geniş ve yüksek tavanlı balo salonları, modern mimarisi ve özel lezzetleri buluşturan menüleriyle dünya evine girecek çiftlerin hayallerine ev sahipliği yapıyor. Dedeman Grubu olarak düğün hazırlığı içerisinde olan heyecanlı çiftlerin hayallerindeki düğünü hayata geçirmeye, alternatifli düğün menülerimiz ile yardımcı oluyoruz.

Çiftlerin seçeneklerine uygun Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından özenle seçilmiş lezzetler, davetlilerinin eğlencesine eşlik ediyor. Düğün günü gelin ve damat aileleri için iki adet günlük kullanım odası da sağlıyoruz.

 

-Türkiye’de her yıl giderek artan bir turizm potansiyeli var. Ancak otel sayısında artış beklenenin altında kalıyor. İstanbul gibi bir metropol için sizce mevcut yatak sayısı yeterli midir ve bu alanda daha ne kadar çalışma yapılması gerekir?-

 Başta Türk misafirlerimiz olmak üzere hemen her ülkeden misafirlerimiz mevcut. Ancak pazar kırılımlarına baktığımızda yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle ülke genelinde iş amaçlı ziyaretler dışında diğer ülkelerden gelen yabancı turist sayısında azalma olduğunu görüyoruz. 2016 Yılında en çok yabancı misafirimizin Ortadoğu pazarından geldiğini söyleyebiliriz.

 

“Yabancı turistlerin Türkiye’ye yeniden gelmeye başlamasının önündeki en büyük engel terör olayları ve güvenlik algısı.”

 

-Terör olayları ve siyasi dış ilişkilerin turizme verdiği hasar tahmin edilenden daha mı büyük? Siz bu konuda neler söyleyebilirsiniz?-

Yabancı turistlerin Türkiye’ye yeniden gelmeye başlamasının önündeki en büyük engel terör olayları ve güvenlik algısı. Bunlar normale döndüğü anda yabancı turistin Türkiye’ye gelişi tekrar hareketlenecektir, fakat toparlanma mutlaka zaman alacaktır. Güvenlik algısı düzeldikten sonra tatil amaçlı gelenler hızlıca karar verip Türkiye’yi tercih edebilirler. Fakat büyük çaplı, global kongreler ve organizasyonlar genellikle 3-4 yıl sonrası için planlanıyor. Bugün her şey normale dönse bile büyük işlerin İstanbul’a gelmesi 2-3 yılı alacaktır.

 

-Otelinizde çalışan personele ne gibi eğitimler veriyorsunuz?-

 Tüm otellerimizde mesleki eğitimler düzenlenmektedir. Özellikle işe yeni başlayacak olan çalışma arkadaşlarımız için oryantasyon programları uygulanmaktadır.  Oryantasyon döneminde, iş güvenliği, yangın, ilk yardım gibi her çalışanımızın almak durumunda olduğu eğitimlerimiz bulunuyor.  Bununla birlikte yıllık olarak eğitim ihtiyaç analizi düzenleyip otellerimizin ihtiyaçları doğrultusunda eğitim veriyoruz. Aynı zamanda önümüzdeki 3 yıl için plan hazırlıyor ve bu doğrultuda eğitim planlarımızı önceden hazır tutuyoruz. Her sene yapılan Performans Değerlendirme Raporları ile depertmanlardaki çalışanlarımız üst yöneticileri ile birebir değerlendirmeler yapıyor ve bu değerlendirme sürecinde çalışanlarımızın bireysel eğitimleri planlanıyor.

 

-Gelecek dönem için hedefleriniz nelerdir?-

Dedeman olarak Türkiye’de ve dünyada turizm sektörünün ve misafirlerimizin ihtiyaç ve beklentilerdeki değişimleri yakından takip ediyoruz. Bu çerçevede grubun amirel markası olan Dedeman Otellerinde çağa ayak uydurmak için iyileştirmeler yaparken, iş otelciliğinde ve şehir otelciliğinde ortaya çıkan ihtiyacı karşılamak için de çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Bu çalışmalarımız neticesinde 2012 yılında Park Dedeman markamızı lanse ettik. 2012’den bu yana gerçekleştirdiğimiz açılışlar büyük oranda Park Dedeman otellerimizi kapsıyor.

Park Dedeman markasında ‘Odaklı Servis’ anlayışıyla otelin yatırım ve operasyonel maliyetleri düşüyor, bu kapsamda beklentileri karşılanan misafirler daha uygun fiyatlarda konaklama imkanı elde etmiş oluyor.

Bugün hem İstanbul’da hem de Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde 6 adet Park Dedeman otelimiz bulunuyor. İstanbul’un merkezi lokasyonunda bulunan Park Dedeman Levent ve geçen yıl açılışını gerçekleştirdiğimiz Trabzon otellerimiz müşteri memnuniyeti ve karlılık bakımından Park Dedeman markamıza öncülük eden otellerimiz oldu.

Benimsediğimiz bu vizyon doğrultusunda 2. alt markasını yaratan ilk Türk otel zinciri olduk. Yakın zaman önce ise turizm sektöründe günümüz beklentilerini karşılayacak 3. markamızı yarattık.

Yeni markamız Smart by Dedeman; Türkiye ve dünyada değişen kuşak ve beklentileri karşısında turizm sektörü ve yatırımlarına yeni çözümler sunuyor. Yapılan araştırmalar ışığında görüyoruz ki Y kuşağı olarak bilinen genç yetişkinlerin otellerden beklentileri farklılaştı. Yeni kuşak konakladığı otelin fiyat performansına, hizmet hızına, kalitesine, teknolojik altyapısına, şehir ile iç içe olmasına ve tasarımının özgünlüğüne önem verirken; kullanmadığı kısımlar için para ödemek istemiyor.

Günümüzde değişen sosyal yapı, kişilerin konakladığı yeri seçerken kendi kimliklerini yansıtabilecekleri iş ortamlarını, çalışma biçimlerini talep ediyor. Biz de buradan yola çıkarak Dedeman Grubu’nun üçüncü kuşak oteli olacak Smart by Dedeman markasını oluşturduk. Yeni otel markamız; Y kuşağı gibi düşünen, onlar gibi görünen ve onlar gibi davranan ‘akıllı bir yaşam’ önerisi olacak.

Yeni konsept otelimizin getiri gücünü ise şöyle açıklıyoruz; düşük maliyet, karlı otel ve akıllı konsept. Yatırım maliyeti orta segment otellere göre yüzde 40+, ekonomi segmentindeki rakiplerinden yüzde 10+ daha düşük. Ayrıca her yapıya uygulanabilir bir konsept olması da yatırımcı açısından maliyetleri düşüren, inşaat süresini kısaltan ve proje karlılığını artıran bir kriter.