TÜRKİYE PAZAR LİDERİ KÜRESEL RAKİPLERİYLE YARIŞIYOR

0
902

TÜRKİYE PAZAR LİDERİ KÜRESEL RAKİPLERİYLE YARIŞIYOR

Avrupa’nın tek çatı altında en büyük kapalı üretim alanına sahip Transformatör , Beton Köşk ve OG Modüler Hücre üreticisi ASTOR küresel rakipleriyle yarışıyor. Yüzde 100 Türk sermayeli firma, Sincan fabrikasında yıllık 20.000 adet dağıtım transformatörü üretim kapasitesi ile Türkiye’de ilk, dünyada ise ilk 5 üretici arasında yer edindi. Türkiye pazar lideri olan ASTOR, 60 ülkeye ihracat yapıyor.

GENEL MÜDÜR ENVER GEÇGEL: MALEZYA PAZARINA GİRMEK İÇİN ÖNEMLİ SÖZLEŞMELER İMZALADIK

Uzak coğrafyalardaki pazarlara girişlerde çeşitli zorluklar olduğunu belirten ASTOR Genel Müdürü Enver Geçgel, Malezya’nın da bu grupta olduğunu belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: “ Yurt dışına ürün satmak açıkçası kolay değil. Satışını yapmak istediğimiz trafolar ağır ve hacimli malzemeler. Ayrıca dünya çapında çok önemli rakiplerimiz var ve bizlerin lider oldukları satış pazarlarına girmemizi istemiyorlar. Rekabet ve ürün sevki için gelen ekstra maliyetler bizi oldukça zorluyor. Örneğin; coğrafi olarak bize oldukça uzak olan Malezya pazarı. Buna rağmen yeni ülke pazarlarına açılmak ve ihracat yapabilmek için zararına da olsa çok önemli sözleşmeler imzaladık ve başarı ile sahada kurulumları yaptık. Malezya’da ASTOR marka 289,5 kV 120 MVA,  295 kV 34 MVA ve 132 kV 30 MVA çeşitli gerilim ve güç seviyelerinde trafolarımız işletmede. ASTOR artık Malezya gibi çok önemli bir pazarda ülkemizi temsil ediyor. Bu gurur verici çalışmalar ASTOR ailesinin eseri. ”

ASTOR, 200 milyon TL yatırımla oluşturduğu yeni fabrikası ile 800 kV ve 1000 MVA gücüne kadar transformatör üretim kapasitesine sahip olacak. 100.000 m2 arazi üzerine kurulu yeni fabrikanın tam kapasite ile çalışması sonucu ürün çeşitliliği ve üretim kapasitesi artacak. Bugün 60 ülkeye ihracat yapan firma, bu sayede ihracat hacmini de önemli miktarlarda büyütmeyi hedefliyor. Hedef pazarlarını başta Afrika Kıtası ülkeleri olmak üzere Ukrayna, Gürcistan, Katar, Şili, Malezya ve Kuveyt olarak sıralayan ASTOR, tam kapasite ile yıllık 24 bin adet dağıtım transformatörü üretimiyle Türkiye için rekor bir üretime sahip.