Atmaca Elektronik “İhracaat Atılımı”nda zirveye ulaştı

0
1659

ATMACA ŞİRKETLER GRUBU MİLLİ SERMAYE VE MİLLİ ÜRETİM GÜCÜYLE İHRACATA DEVAM EDİYOR

ADEM ATMACA:

YERLİ SERMAYE VE ÜRETİMİMİZDEN ALDIĞIMIZ GÜÇLE 2019’DA İHRACATTA ÇOK BÜYÜK HAMLELER YAPACAĞIZ”

Türkiye’nin 3’üncü büyük elektronik üreticisi ve ihracatçısı konumuna yükselen Sunny markası ile Türkiye’nin adını dünyaya duyuran Atmaca Elektronik, 2018’de başlattığı “ihracat açılımı”yla zirveye ulaştı. Yüzde yüz yerli sermaye ve iş gücüyle üretiminin yüzde 30’unu 78 ülkeye ihraç eden şirket, 2019’da bu sayıyı artırarak, ihracat payını yüzde 50’ye ulaştırmayı planlıyor.

Şirketin başlattığı “ihracatta açılım dönemi”nin en büyük aşamasını Almanya’da kuracakları ofis oluşturuyor. Grup, hemen ardından Güney Amerika bölgesinin yanı sıra Fransa, İtalya ve İspanya’da kuracağı ofislerle tüm Avrupa’da yer almayı planlıyor.

Sunny Elektronik markası altında televizyon, ses sistemleri, uydu sistemleri, mini ve ev tipi elektrik süpürgesi, çay makinesi, ketle,  aspiratör, derin dondurucu, buzdolabı, elektrikli şofben, klima gibi ürünlerin satış ve üretimini gerçekleştiren Atmaca Elektronik, bu sene başlattığı ihracat açılımını sürdürerek, 2019’da da Türkiye’yi dünyada temsil etmeye devam edecek. Teknolojide dünyanın dev markalarına üretim gerçekleştiren şirket, elektronik sektörünün markalarına üretim yapmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl başlattıkları ihracat atağıyla 78 ülkeye ihracat gerçekleştirmeyi başardıklarını vurgulayan Atmaca Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca,  “2018’i “ihracatta açılım dönemi” olarak tanımladık. 2019’da bu yönde dev adımlar bizi bekliyor. Yerli sermaye ve üretimimizden aldığımız güçle ihracatta çok büyük hamleler atacağız. Avrupa’da ofis kurma aşamasındayız. Önce Almanya’da ardından Fransa, İtalya ve İspanya’da ve hatta Güney Amerika’da ofislerimiz olacak” dedi.

Atmaca Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca’nın ev sahipliğinde, 12 Aralık Çarşamba günü düzenlenen basın toplantısında grubun 2018’de yürüttüğü çalışmalar ile 2019 hedefleri kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantıda önümüzdeki dönemin planlamalarını basın mensuplarına aktaran Atmaca, ihracat ve yatırım hedefleri hakkında bilgiler paylaştı.

Adem Atmaca:

“Teknolojide yerli sermaye ve üretim gücünün gelişimine liderlik ettik”

1980’li yılların sonlarına doğru, milli sermaye ve iş gücüyle Türkiye’nin yüzde 100 yerli markası olarak olgunlaştırmaya başladıkları, Sunny Elektronik’i bugün Türkiye’nin milli markası olarak tüm dünyaya kazandırdıklarını paylaşan Adem Atmaca,

“O günlerden bu yana teknolojide yerli sermaye ve üretim gücünün gelişimine adeta liderlik ederek ekonomimize büyük bir katma değer sağladık. 2005 yılında 50 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiğimiz tesisimizde, 110 bin metrekarelik alanda seri üretime başladık. Sunny Elektronik markası altında televizyon, elektrik süpürgesi, küçük ev aletleri ve uydu üretimi ile birlikte dört ana grupta üretim gerçekleştiriyoruz. Bugün Türkiye’nin 3’üncü büyük elektronik üreticisi ve ihracatçısı konumuna getirdik. Yine Türkiye’nin ilk yerli ve üstün kalitesiyle de alanında öncü Jumbo markasını züccaciye devi haline dönüştürmeyi başardık. Bütün bunlar bizim için gurur kaynağı oldu” diye belirtti. 

Adem Atmaca:

“Türkiye’de televizyon ihracatında 3’ücü konuma yükseldik”

Sunny Elektronik olarak İhracat çalışmalarımızda yükselen bir başarı grafiği sunduklarını kaydeden Atmaca, bu yöndeki hedefleri hakkında şunları paylaştı:,

“Turquality programı kapsamında kısa sürede Türkiye’de televizyon ihracatında 3’ücü konuma yükseldik. 2’nci ile aramızdaki fark hızla daralıyor. AR-GE merkezimizin teknolojideki üstün gücüyle ihracattaki hedefimiz de yükseliyor. Bu sene bir parçası olduğumuz Marka Destek Programı sayesinde ihracatta açılım dönemi başlattık. Bunu 2019’da da sürdüreceğiz. Şu an 78 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2019’da bu rakamın da üzerine çıkmayı hedefliyoruz.

Adem Atmaca:

“Ofislerimizle tüm Avrupa’da yer alacağız”

İhracatın şu anda ciromuzdaki payı yüzde 30. 2019’da, bu oranı yüzde 50’lere çıkarmayı hedefliyoruz. İhracatta Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika ağırlıklı satış ağımız var. Avrupa’da mevcut 30 ülkedeki pazar payımızı artırmayı planlıyoruz. Almanya’da ve Avusturya’da iyi bir pazar payımız var. Diğer ülkelerde de bu başarıyı sağlayacağız. Bu kapsamda da AR- GE merkezimize yönelik yatırımlarımız da tüm hızıyla devam ediyor. Ürün gamı çeşitliliği, fiyat rekabeti ve üretim kapasitesiyle bu yıl da ihracat yılımız olacak. Yurtdışında ihracatı artırmak amacıyla Almanya’da bir ofis kuracağız. Sonrasında Fransa, İtalya ve İspanya’ya da uzanarak tüm Avrupa’da yer almayı planlıyoruz.”

Adem Atmaca:

“8K UHD teknolojisiyle yeni ürünler üreteceğiz”

Sunny Elektronik’in gelecek hedefleri hakkında bilgi veren Atmaca, şu açıklamada bulundu:

“Her geçen gün pazar payımız da artıyor. 30 yıldır hayatına dokunmadığımız kimse kalmadı. 2005 yılında seri üretime geçtiğimiz ilk yılda 10 bin ürünlük bir kapasiteyle işe başlamıştık. Şu anda bu kapasitemiz 1 milyona ulaştı. 3 milyonu hedefliyoruz. Yatırımlarımız sürekli olarak devam ediyor. Görüntü teknolojilerini, HD çözünürlükleriyle başlayarak 4K teknolojilerine kadar yükselterek, bu süreçte OLED ekranları piyasaya sürdük. 8K UHD Medya Oynatıcı, 8K UHD Video Wall ve 8K UHD TV ürünlerini ticari ve bireysel müşterilerimize sunmaya hazırlanıyoruz. Bu yeni teknolojiyle, müşterilerimize kusursuz görüntü izletmeyi hedefliyoruz.  Yüzde 100 yerli üretime sahip Sunny 8K UHD televizyonlarımızı çok yakında sektöre kazandıracağız.”

Adem Atmaca:

“Kadına yönelik pozitif ayrımcılık”

İstihdamda kadına yönelik pozitif ayrımcılık felsefesine sahip bir grup olduklarını da vurgulayan Atmaca, “Çalışanlarımızın yaklaşık yüzde 45’i kadınlardan oluşuyor. Üretimimizin en önemli aşamasını oluşturan AR-GE birimimizde 30’a yakın mühendis istihdam ediyoruz. Her altı ayda bir yeni ürün geliştiriyoruz. AR-GE Merkezi bünyesinde bilişim, tüketici elektroniği, sağlık, dijital yayın ve dijital ekran reklamcılığı sektörlerine yönelik çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

Adem Atmaca:

“Bahçeşehir’e Survivor parkuru geliyor”

Atmaca Şirketler Grubu olarak faaliyet gösterdikleri tüm sektörlerde Türkiye ekonomisine katma değer sağlama misyonuyla hareket ettiklerine işaret eden Atmaca, Atmaca Şirketler Grubu bünyesinde konumlandırılan Atmaca Gayrimenkul olarak imza attıkları projelerle gayrimenkul sektöründe fark yaratmayı sürdürdüklerine dikkat çekti.

Atmaca, gayrimenkul sektörüne kazandırdıkları projeleri hakkında şu bilgileri verdi:

“İstanbul Bahçeşehir’de imza attığımız projelerle ilçeye yeni bir kimlik kazandırmayı başardık.  Son olarak Bahçeşehir Gölet’te inşaat çalışmalarını sürdürdüğümüz Macera Parkı projemiz ile bölgenin en büyük oyun parkını yapmayı hedefliyoruz. Bahçeşehir’de Gölet’in hemen yanında inşa ettiğimiz projemizde 3 bin metrekarelik Survivor parkuru yer alacak. Yaklaşık olarak 1 milyon dolarlık yatırımla hayata geçireceğimiz projemiz, çok büyük müsabakalara da ev sahipliği yapacak. Yeni projelerimizle de sektöre ilkleri kazandırmayı sürdüreceğiz.”