Kahraman Türk kadını

0
2990

Kahraman Türk kadını

Anadolu kadını denildiğinde akla hiç kuşkusuz ilk önce fedakarlığı ve çalışkanlığı gelir. Bu özelliğiyle Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında da büyük rol oynamıştır Türk kadını. Şerife Bacı, Halide Edip Adıvar, Halime Çavuş, Nezahat Onbaşı, Çete Emir Ayşe, Kara Fatma, Gördesli Makbule ve daha niceleri büyük kahramanlık öyküleri yazmışlardır ulusal mücadelede. Ve onların destansı çabalarıyla kurtulmuştur Anadolu toprakları düşman işgalinden.

Dünyada kadınlara seçme ve seçilme hakkı da ilk kez bu topraklarda verilmiş. 8 Şubat 1935 tarihinde yapılan ve sadece Türkiye’de değil, dünyada da kadınların ilk kez oy kullandığı genel seçimlerde, TBMM 5’inci Dönem Milletvekili olarak tam 17 kadın parlamentoya girmeyi başarmıştır. Bu milletvekilleri arasında Afyonkarahisar’dan Mebrure Gönenç, Ankara’dan Satı Kadın, Trabzon’dan Seniha Hızal, Bursa’dan Şekibe İnsel, İzmir’den Benal Nevzat Arıman ilk akla gelen isimler.

Türk kadınının başarısı elbette saymakla bitmez. İlk pilotumuz Sabiha Gökçen’i unutmak mümkün mü? Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından biri olmakla beraber, dünyanın da ilk kadın savaş uçağı pilotudur Sabiha Gökçen. Mustafa Kemal Atatürk’ün sekiz manevi evladından birisi olan Gökçen, kariyeri boyunca 8 bin saat civarında uçuş gerçekleştirmiş, 32 farklı askeri operasyona katılmıştır.

Türk kadınının başarıları günümüzde de sürmektedir elbette. Sanattan siyasete, iş dünyasından spora hayatın hemen her alanında Türk kadınının başarılarını görmek mümkündür. Girişimci ruhlarıyla özellikle iş dünyasında önemli başarılara imza atan birçok kadınımız var. Bunlar gerek sağladıkları istihdamla, gerekse yarattıkları katma değerle Türkiye ekonomisinin büyüyüp gelişmesine ciddi katkılarda bulunuyorlar.

Bugün Türkiye’nin iş dünyasında önemli kuruluşlarının başında da yine kadınlarımızı görüyoruz. Profesyonel yönetim anlayışlarıyla şirketlerini büyütüp geliştiren bu kadınlarımız, cesur adımlarıyla da ekiplerine yol gösterici oluyorlar. Nitekim siyasette de kadınlarımızın başarısı ortada. Bugün Parlamento’da her partiden olmak üzere 100’ün üzerinde kadın milletvekili bulunuyor. Tüm bu duygu ve düşüncelerle başta Türk kadınları olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.

Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi Onursal Genel Başkan: Uğur Terzioğlu’nun eşi

Cavidan TERZİOĞLU