Melisa Özmen ile Faruk Saraç’tan Moda sohbeti

0
1787
Melisa Özmen-Faruk Saraç

Melisa Özmen: Bize biraz kendinizden bahseder misiniz ?

Faruk Saraç: Bu sene benim mesleğimin 38. yılı. Tabii uzun bir maraton…  İlk Butik Faruk’la başladım. O da yıl 1981. Daha sonra 1987 yılında da baktım ki bütün İtalyanlar adını Giorgio Armani, Versace gibi koymuşlar, bende Faruk Saraç olarak değiştirdim. Ama 1981  ilk başlangıç yılım..

Melisa Özmen:Bu yıl ne tür kumaşlar kullanmayı tercih ettiniz ?

Faruk Saraç: Moda her 20 senede bir kendini tekerrür ediyor. Bu sene kruvazeler çok var, yakalar biraz daha geniş. Özel çalışıyoruz, özel kupon kumaşlarımız var. Bu sene renklerden de siyah artık egemenliğini yitirdi.  Laciverte bir dönüş var. Sakslar, lacivertler benim    koleksiyonumda da mevcut ve onu çok üst noktaya taşıdık.

Melisa Özmen: 2020 Sonbahar/ Kış koleksiyonunda erkek gardroplarının vazgeçilmezleri neler ?

Faruk Saraç: Bu sene trençkotlar çok var, deriler tekrar geri döndü. Ceket biraz hafif out oldu. İçerisinde tamamiyla bizim hazırladığımız olan spor koleksiyonda daha hırka ve montlara çok ağırlık verdim. Önden cepli çok güzel spor pantolonlarımız var. Trikolarımızı bu sene çok daha farklı yaptık. Hem fermuarlı kendi içerisinde yjzde yuz kaşmir olan spor gruplarımız var ama trençkotların ve kabanların tekrar geri dönüşü var.

Melisa Özmen:Bir erkeğin gardrobunda olmazsa olmaz parçalar neler ?

Faruk Saraç: Tabii bu jeanı kim icat etmişse çok iyi… Bir bluzunu muhakkak giyiyorsun. Tabii yazın olduğu zaman bir de  koton var.  Gerçi bizim Türk erkeği çok fazla ketenleri sevmiyor, kotonları sevmiyor  buruşuk olduğu için… Kış koleksiyonunda ise tamamiyle kaşmirler ön planda. Bu sene blazzer ceketler olması lazım. Altında çok güzel bir gri pantolon, muhakkak bir mavi veya beyaz gömleği… Ben ona resmiyet renkleri diyorum. Biraz Pazartesiyle başlayıp Cuma gününe kadar giderek daha bir klasik haftsonu… Ben ise müşterimi biraz daha özgür bırakıyorum. Tabii bu sene moda daha da değişti. Kravatlar biraz daha inceldi. Şu anda gömlek yakaları biraz daha yarım. İtalyan ama yüksek yaka dediğimiz olan gömlekler tekrar ön plana çıktı. Benim kendi koleksiyonumda ise mutfaklarımın en iyisi smokin… Smokinde ise damatlığı 1991’den itibaren yaptığımız yapıyoruz. Damatlıkta şal yakalar, tek düğmeler, yaka kruvaze tek düğme çift düğme kruvazeler çok ön planda bu sene. Kemikler önümüdeki yaz moda olacak olan çok güzel kemik gruplarımız var onunla beraberde saksı birleştirdim.

Melisa Özmen: Bu Sonbahar/ Kış aylarında erkekler nasıl ayakkabılar tercih edecek ?

Faruk Saraç: Tabii benim 40 senelik olan çizgimde benim tamamiyle klasik. Biraz daha babaya hitap ediyor. Çok  gençlere yönelen bir koleksiyonum yok ama normal benim markamın başında olan oğlum  biraz daha arkadaşları için koleksiyon hazırlıyor. Bizim biraz daha klasik çizgimiz var. Ayakkabıda da takım elbisenin altında klasik gruplarımız var.

Melisa Özmen: Peki şık olmak için çok para harcanmalı mı ?

Faruk Saraç: Yok harcanmamalı. İnsan önce bir defa kendi tarzını bilmeli. Biz ona ‘Gusto’ diyoruz.  Mesela bir tüketici normal bir yerden alışveriş yaptıgı zaman giydiği bir kıyafet kendini iyi hissettiriyorsa onun markayla çok fazla ilgili olacağını düşünmüyorum. Yani severek giymek… Mutlaka hepimizin gardrobunda bir sürü giysiler var ama iki üç tanesi vardır ki onlara ayrıcalık tanırsın. Çünkü onun içerisinde giydiğin zaman mutlu olursun, sana çok yakıştığına inanırsın, içinde daha rahatsındır.

Melisa Özmen: Siz kendi tarzınızı nasıl tanımlarsınız ?

Faruk Saraç: Benim tarzım kötü yani ben çok kendi tarzını belirleyen bir insan değilim. Ne buldumsa onu giyiyorum. Tabii ki Faruk Saraç kullanıyorum ama benim tarzım klasik… Eskiden takım elbise daha fazla giyiyordum şu an daha çok spor giyiniyorum.

Melisa Özmen: Soğuk havalarda şık görünmemiz için tüyolar verir misiniz ?

Faruk Saraç: Kışın muhakkak ki bir trençkotun olacak. Şimdi  palto zamanı ama muhakkak şık giyinmek ve gardrobunda şık bir şey lazımsa muhakkak bir kaşmir ceketin kaşmir pantolonun olması lazım diye düşünüyorum.Bir de kışın güzel balıkçı yakalar var…

Melisa Özmen: Bir erkek aksesuar olarak ne kullanmalıdır ?

Faruk Saraç: Aksesuar olarak saat bizim vazgeçilmezimiz. Eskiden bir kol dümesi, iğneler hep aksesuar olarak geçiyordu. Bir gözlük…  Artık moda, tekstil öyle bir yere geldi ki aksesuar insanlara farklılık katıyor. Ben çok fazla aksesuar kullanan birisi değilim. Uğurlu saydığım saatlerim var, onları takıyorum. Şu anda genç olanlara baktığımız zaman daha kollarında olan şeyler var. Benim oğlumda takıyor bileklikler…  Ayrı saat erkeklerin olmazsa olmazı… Gözlük çok tarz katıyor. İyi bir gözlük seçerseniz tarzınız biraz daha farklı olmuş oluyor. Gözlükte şöyle bir öneri getireyim örneğin… İnsan bir gözlük seçerken yüzü yuvarlak ise yuvarlak bir gözlük seçtiğinde yüzünü dahada yuvarlak gösterir. Gençler aksesuar konusunda çok iyiler.