Önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği

0
694

Okuyucularımız için kendinizden bahseder misiniz?

2007 yılından bu yana Kastaş Sızdırmazlık Teknolojileri Uluslararası Pazarlama Müdürü olarak görev yapmaktayım. Uluslararası rekabette ilk beşte olan firmamız için ihracat pazarlarında büyüme büyük önem arz etmektedir. Görevlerim arasında başta Avrupa ve Asya olmak üzere tüm dünyada yeni Pazar ve müşterilere ulaşmak, uluslararası fuar ve organizasyonlarda firmamızın tanıtımını yapmak ve global rekabette Kastaş`a avantaj sağlayabilecek projeleri şirket içerisinde hayata geçirmek yer almakta.

Başarılarınızda ve büyümenizde Ar-Ge çalışmalarınızın etkisi nedir? Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Ar-Ge, Kastaş’ın son 10 yılda uluslararası arenada saygın bir konuma gelmesinde ve büyük bir pazar payına ulaşmasında çok büyük bir öneme sahip. Her yıl ciromuzun yaklaşık %3 ‘ünü Ar-Ge yatırımlarına ayırıyoruz. TÜBİTAK ve İzmir Kalkınma Ajansı destekli projelerin de katkısıyla 2015 itibariyle ürün geliştirme ve ürün test alanında global rakiplerimizle rahatlıkla rekabet edebilecek bir Ar-Ge ekipman ve yazılımına sahibiz. 2014 sonunda faaliyete aldığımız Test Merkezimizle de Ar-Ge olanaklarımızı geliştirdik.

Başlıca Ar-Ge faaliyetlerimiz; hammadde ve karışım geliştirme, ürün geliştirme; ürün performans ve ömür testleri, ürün gerçek uygulama saha testleri, sonlu elemanlar analizi, soğuk ortam testleri, modern üretim teknolojileri olarak sıralanabilir.

Tarım makineleri için sızdırmazlık çözümlerinizi anlatır mısınız? Sağladığı faydalar nelerdir?

Tarım makineleri, ürünlerimizin başarı ile kullanıldığı sektörlerden biri olmakla beraber sektörün boyutları ve sızdırmazlık elemanlarının önemi nedeniyle yoğun yatırım yaptığımız bir sektördür. Dünyanın en büyük 10 tarım ekipmanı üreticisinden beşine doğrudan ve dolaylı ürün tedarik etmekte, birçok silindir üreticisi ile ortak projeler geliştirip sektördeki etkinliğimizi her geçen yıl arttırmaktayız. Tarım sektöründe pazarın beklentilerine uygun olarak, uzun servis aralıklarına imkan tanıyacak şekilde, güvenilir, uzun ömürlü ve yüksek performanslı sızdırmazlık çözümleri sunmaktayız. Bu yıl Hannover Fuarı’nda tanıtacağımız Kastaş tasarımı yeni bir ürünle de müşterilerimizin ekipmanlarının performanslarını yükseltmeyi amaçlıyoruz.

Uluslararası kuruluşlar tarafından onaylı, yüksek kalitede ürünler üretiyorsunuz, bunu gerçekleştirirken dikkat ettiğiniz unsurlar nelerdir?

Bu konuda tüm faaliyetlerimizin merkezine oturttuğumuz konu “kalite”. Dünyanın önde gelen kuruluşları tarafından belgelenmiş kalite sistemine sahip olsak da, bunun tek başına yeterli olmadığını kurulduğumuz günden beri biliyoruz. Bugün Kastaş’ta 500 kişiyi aşkın geniş organizasyonumuzun tamamı tarafından benimsenmiş bir kalite kültürü mevcut. Kaliteli bir ürün için tedarik ettiğimiz hammaddelerden başlayarak, müşteri ilişkilerimize, ürün tasarım bölümünden, kalıp hanemize, üretim, paketleme, depolama ve lojistik aşamalarından, satış sonrası hizmetlerimize kadar her adımda “0” hata ve yüksek müşteri memnuniyeti amaçlamaktayız. Üretim aşamalarında ise 30 kişilik tecrübeli kalite kadromuz ve her yıl yatırımlarla en son teknolojiyi takip ettiğimiz kalite kontrol ekipmanlarımız yardımıyla çıtayı daha da yukarılara çıkarıyoruz.

Türkiye’de satış ve hizmetlerinizin gerçekleştiği bölgeler nerelerdir? Yurtdışı ihracatlarınız hangi ülkelere oluyor?

Kastaş kurulduğu günden bu yana hızlı büyüyen bir şirket. Büyümenin her aşamasını da insana, organizasyona, kaliteye ve üretime yatırım yapmış bir şirket. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki 90`ların son döneminden bu yana Türkiye pazarında açık ara lider konumunda. Bugün 5 ilde şubeleri, 57 yetkili satıcısı, Türkiye`nin her noktasına yayılmış satıcıları ile pazarın her alanında ürün ve hizmetlerini müşterileri ile buluşturuyor. Ülkemizin gururu olan tüm makine ve ekipman üreticilerinin sızdırmazlık elemanlarındaki çözüm ortağı olmanın mutluluğunu yaşarken, ürünlerimizin tamir-bakım pazarında da bulunabilirliğini ön planda tutuyoruz.

Yurtdışında ise, Kastaş son 6 yıldır sektörün en büyük 5 üreticisi arasında yer almakta. Ana pazarımız olan Avrupa`da Almanya, İsveç, Polonya, İtalya, Birleşik Krallık, İspanya ve Fransa başta olmak üzere, Kore, Çin, Hindistan, Brezilya, Avusturalya, ABD ve Rusya pazarlarında hem doğrudan tedarik sağladığımız makina üreticileri hem de distribütörlerimiz aracılığı ile ikincil pazarlarda önemli bir paya sahibiz. Bugün 90`dan fazla ülkede ürünlerimizin bulunabilirliğini sağlamış olduğumuzu rahatlıkla belirtebilirim.

Avrupa Pazarı ile ilgili Almanya`da ki son yatırımınız ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Almanya, Avrupa sanayisinin merkezi olduğu gibi Kastaş için de en önemli pazarların başında gelmekte. Bu nedenle 2009 yılında Hamburg`da kurduğumuz şirketimiz son 6 yılda Almanya ve çevre ülkelerde önemli pazarlama aktiviteleri gerçekleştirdi. Yeni müşteriler kazandırırken aynı zamanda Kastaş’ın pazardaki bilinirliği açısından çok önemli bir rol üstlendi. Gelinen noktada 2 yıl önce buradaki yapılanmamızı bir üst boyuta taşımaya karar verdik ve 2014 sonu itibariyle Kastaş Avrupa Dağıtım Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdik. 2500m2 alanda faaliyet gösteren Kastas Europe Gmbh, 8 kişilik tecrübeli bir ekip, tam otomatik depolama sistemi, 30.000`i aşkın ürünün hazırda olduğu geniş ürün stoku, satış ve teknik birimleri ile Kastaş`ın global ölçekte koyduğu yüksek hedeflere ulaşırken en önemli kozlarından biri olacak.

Avrupa`nın tamamına 24 saat içerisinde, dünyanın her noktasına en kısa zamanda ürün tedarik ederken, satış öncesi ve sonrası teknik hizmetlerimizi de müşterilerimize sunuyor olacağız.

Kurumsal sorumluluk anlayışınız ve sürdürülebilirlik hedeflerinizden bahseder misiniz?

Kurumsal sorumluluk anlayışımızın temelinde, hizmet verdiğimiz topluma ve çevreye saygı göstererek yenilikçi ürünleri sorumlu bir şekilde üretmeye verdiğimiz büyük önem yatıyor. Global kurumsal sorumluluk anlayışımız ve sürdürülebilirlik hedeflerimiz, şunları gerçekleştirmek üzere belirlenmiştir;

  • Çalışanlarımızın kendilerini geliştirdiği, sürdürülebilir ve adil bir çalışma ortamı yaratmak
  • Yaptığımız işin çevreye olan etkilerini en aza indirmek
  • Minimum çevresel etkiye sahip, sorumluluk sahibi bir tedarik zinciri ile uyulmasını beklediğimiz kurumsal ve sosyal standartlarımıza destek olan üretim tedarikçisi konumumuzu muhafaza etmek

Kastaş “Önce İnsan, Önce Sağlık, Önce İş Güvenliği” anlayışı ile hareket ediliyor. İş sağlığı ve güvenliği adına aldığınız önlemler nelerdir?

Kastaş’ta “Önce İnsan, Önce Sağlık, Önce İş Güvenliği” anlayışı ile hareket ediliyor. Her çalışanımızın bir iş güvenliği uzmanı kadar, yaptığı iş ve çalıştığı ortamla ilgili tehlikelerin ve risklerin farkında olması, riskleri kaynağında yok etmek üzere öneri getiren, kurallara uyan, gören ve uyaran bir bilinç seviyesine ulaştırılması hedefleniyor.

Son olarak gelecekte ki hedef ve projelerinizden konuşabilir miyiz?

Öncelikli hedefimiz Almanya`daki yatırımımızın etkinliğini bir yıl içerisinde üst seviyeye çıkarmak. Onun haricinde Ar-Ge alanında bu sene için yeni test ekipmanları tasarlıyoruz. Buna paralel olarak Hannover Fuarı’nda tanıtacağımız yeni boğaz sızdırmazlık elemanı ve yeni TPU malzememiz ile ilgili son hazırlıkları yapmaktayız.

Bunların haricinde tüm şirketin heyecanla beklediği ve takip ettiği üzere, çok kısa bir zaman içerisinde inşaatına başlayacağımız Yeni Yönetim Binası ve Menemen Üretim Tesisleri en önemli projemiz. 55.000m2 alanda kurulacak olan yeni tesislerimiz, üretim alanında son teknoloji ile donatılacak, çalışanlarımıza konforlu bir çalışma alanı sunarken, üretim açısından en yüksek verimlilik seviyesini hedefliyor olacak. Kapasite olarak Kastaş`ı 2020‘li yıllara başarıyla taşırken, aynı zamanda global vizyonumuza paralel olarak hem prestijli hem de çevre dostu bir bina olmasını amaçlıyoruz.