SAS ve Sabancı Üniversitesi Büyük Veri Analitiği İçin Güçlerini Birleştirdi

0
658

Türkiye’nin ilk büyük veri laboratuvarı olma unvanına sahip olan laboratuvarda SAS’ın desteğiyle kullanılacak gelişmiş analitik yöntemleri ile iş dünyasının elindeki büyük verinin kullanılabilir ve anlamlı hale getirilmesinin sağlanmasının yanı sıra analitik vizyona sahip öğrencilerin yetişmesi sağlanıyor.

Dünya analitik lideri SAS, tüm dünyada veri bilimi ve gelişmiş analitik alanlarındaki çalışmaları geliştirmek için üniversiteler ve büyük şirketlerle, SAS Global Akademik Programı bünyesinde projeler yürütüyor. SAS Türkiye de tüm dünyada 3000’den fazla üniversitenin faydalandığı SAS Global Akademik Programı dahilinde Sabancı Üniversitesi’nde yer alan ve Türkiye’nin ilk büyük veri laboratuvarı olma unvanına sahip olan “Büyük Veri Davranışsal Analiz ve Görselleştirme Laboratuavarı”nın analitik ortağı oldu.

Düzenlenen imza töreninde açılış konuşmasını yapan Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Nihat Berker, “Gelişen teknoloji ve internet ağları ile bilgiye ulaşmak daha kolay. Bu gelişmeler beraberinde verileri ve veri kaynaklarını da artırdı. Günümüzde ise önemli olan sadece veriye ulaşmak değil, verinin kolay, doğru kullanılması ve değerlendirilmesi. Üniversitemiz kuruluşundan beri iş dünyası ile birlikte proje yürütmeye ve işbirlikleri kurmaya büyük önem vermektedir. Sabancı Üniversitesi Büyük Veri Davranışsal Analiz ve Görselleştirme Laboratuvarı’nda dijital evrende asılı duran verileri biraraya getirip, bunları toplumsal anlamlandırıyoruz. Böylelikle iş dünyasının elindeki verileri iş dünyası için kullanılabilir ve anlamlı veriler haline getiriyoruz. SAS ile yaptığımız bu işbirliğinin büyük veri alanındaki çalışmalarımızı çok güçlendireceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

SAS Türkiye Genel Müdürü Hakan Erdemli de imza töreninde “Tüm dünyada 3000’den fazla üniversitede yürütülen SAS Global Akademik Programı’na Türkiye’de Sabancı Üniversitesi ile dahil olduk. Türkiye’nin ilk büyük veri laboratuvarının analitik ortağı olmak bizim için çok heyecan verici bir konu. Veri bilimi ve gelişmiş analitik alanlarında akademik dünyaya destek olduğumuz bu proje ile hem öğrencilerin iş dünyasına atılmadan önce bu vizyonu elde etmelerini, hem de iş dünyasının elindeki büyük verinin nasıl kullanılabilir ve anlamlı bir hale getirilebildiğini ortaya koyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Sabancı Üniversitesi ve MIT işbirliğiyle, Akbank’ın stratejik ve SAS’ın stratejik ortaklığında kısa bir süre önce kurulan Büyük Veri Davranışsal Analiz ve Görselleştirme Labouratuvarı’nda MIT Media Lab Human Dynamics Group öğretim üyeleri ve araştırmacıları ile birlikte yakın çalışarak araştırmalar yürütüyor. Sabancı Üniversitesi Büyük Veri Davranışsal Analiz ve Görselleştirme Laboratuvarı Direktörü Doç. Dr. Burçin Bozkaya “SAS Türkiye ve Sabancı Üniversitesi arasında imzalanan bu çok yönlü anlaşma hem araştırma hem de eğitim alanında işbirliği unsurları içermektedir. Araştırma alanında SAS Türkiye vereceği analitik yazılım desteği ile Davranış Analitiği ve Görselleştirme Lab’ımızda Büyük Veri analitiği proje çalışmalarına devam ederken, eğitim tarafında da SAS Türkiye’nin vereceği eğitim katkılarıyla açtığımız yeni İş Analitiği Master ve Doktora programlarımızda hem sektörün hem de akademik dünyanın beklentilerine göre yetişmiş mezunlar vermeyi hedefliyoruz. Bu nedenle bu işbirliğini çok önemsiyor, Türkiye için son derece verimli çıktılar üreteceğimizi öngörüyoruz.” şeklinde konuştu.