Sektörde Lider Marka: METAL YAPI KONUT

0
1140

”Türkiye’de ilk kez Thermowood ahşap kullanan firma olarak projelerimizin ana teması olan çevre dostu, konforlu ve mimarisi güçlü yapıları müşterilerimizle buluşturuyoruz.”

Okuyucularımız için sizi biraz tanıyabilir miyiz ? Akın Karali kimdir?

1982 yılında Erzurum Aşkale’de doğdum. Evliyim 2 kız çocuğum var. Trakya Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Aynı zamanda mali müşavirim ve Uluslararası Raporlama Sistemleri Eğitimi aldım. 2001 yılında muhasebe bürosunda 2 yıl çalıştıktan sonra 2003 yılında Dedeman Holding muhasebe departmanında çeşitli görevler aldım. 2005 yılında Altınyıldız – Network – Fabrika markalarında koordinatör olarak görev yaptım. 2006 yılında Metal Yapı Konut A.Ş‘de finans müdürü olarak göreve başladım. 2008 yılından itibaren de şirketin genel müdürü olarak görevime devam etmekteyim.

Metal Konut Yapı A.Ş ‘nin faaliyet alanları nelerdir?

Metal Yapı Konut, bünyesinde Doğa Okulları da dahil olmak üzere 21 yan şirket ve Saçaklı Holding A.Ş olan 36 yıllık köklü bir aile firması. Şirket sahibi Ömer Saçaklıoğlu’dur. 1980’den önce aile; perakende ticaret, likidgaz taşımacılığı, beyaz eşya, otomotiv, hayvancılık ticareti ve doğalgaz işleri olmak üzere ticaretle ilgilenmiş, 1980 yılından itibaren de arsa yatırımlarına başlamıştır. Ömer Bey’in yapmış olduğu bu arsa yatırımlarına da inşaatlar yaparak günümüze kadar gelinmiştir. Genellikle kendi arsalarına inşaat yapmayı tercih etsek de iyi lokasyona sahip olan yerlerde de kat karşılığı inşaat faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Projelerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?

Bugüne kadar bitirmiş olduğumuz 21, devam eden 7 projemiz var. Kemerburgaz, Göktürk ve Florya ana bölgemiz. Florya’da Flyinn Rezidans 2, İstanbul Akvaryum, Aqua Florya A.V.M,Crown Plaza Otel, Koru Florya, Koru Florya A.V.M aynı zamanda Göktürk’te Kemerlife XXI, Kemerlife XXII ve Country Life bitirmiş olduğumuz projelerimizden. Ayrıca Fatih Historia A.V.M ‘nin ortağıyız. Devam etmekte olan projelerimizden en büyüğü Levent’te bulunan İstanbul Tower 205.Küçükçekmece gölünün yanında bulunan Blue Lake ve Kemerlife XXIII yapımı devam eden projelerimizden. Ayrıca Güneşli’de İçdaş Demir Çelik fabrikalarının arazisine Güneştepe’yi inşa ediyoruz. 2017 nisan ya da mayıs ayında da lansmana çıkmasını düşünüyoruz.

Dubai Cityscape 2016 fuarı ile ilgili izlenimleriniz nelerdir?

Bir önceki seneye oranla bu sene Türk firmalarının katılımının büyük ölçüde azalmış olduğunu gördük. Metal Konut Yapı A.Ş olarak büyük bir stantla ordaydık fakat verimli geçen bir fuar değildi ve pek memnun kalmadık. Dubai ekonomik anlamda iyi bir dönemde değil. Bunun yanısıra bizim ağırlıklı müşteri portföyümüz; konseptlerimize güvenen, yatırım değerleri artan, bizden kazanan, sadık yerli müşterilerimiz.

Projelerinizi gerçekleştirirken, çevre duyarlılığına önem vermek adına dikkat ettiğiniz unsurlar nelerdir?

Çevre duyarlılığına son derece önem veren bir firma olarak; bizim dışımızdaki firmalar mimari için 2 ya da 3 ay çalışırken biz minimum 6 ay çalışırız. Üzerinde 2 yıl çalıştığımız proje bile vardır. Çevreye ve müşterilerimize saygılı işler yapmak ilkemizdir ve bu doğrultuda Türkiye’nin en iyi mimarlarıyla çalışırız. Dünyanın en büyük mimarlık ofisini ülkemize getirdik. Norm Foster, Richard Rogers çalıştığımız dünyaca ünlü mimarlardandır. Ciddi bir ekibimiz var ve doğaya, müşteriye saygılı, ülkemize daha iyi bir eser nasıl kazandırılır düşüncesi ile jüriler kurup o şekilde kararlar veririz.

Projelerimizin ana teması konfordur. Konforu yükseltmek için de doğal malzemeler kullanırız. Türkiye’de ilk kez Thermewood ahşap kullanan firma biziz. Hemen hemen tüm projelerimizde doğal ahşap ve doğal taş kullanırız. Hiçbir projemizde pimapen kullanmadık. Bunun yerine sürme doğrama, alüvyon ve elektrik yoğunluğunu azaltacak ürünler kullanmayı tercih ediyoruz. Örneğin; Küçükçekmece projemizde proje alanının %70 i yeşil alan ve su alanlarıdır. Levent’te ki projemizde de Leed Gold sertifikasına sahibiz.

Kalite anlayışınız nedir ve Bu bağlamda sizi diğer firmalardan ayıran özellikleriniz nelerdir?

Bizim maliyetlerimizle, normal firmaların maliyetleri karşılaştırıldığında, aralarında %40 gibi bir fark vardır. Çünkü bizde, tamamı ayrı ayrı çalışan bir normal mimar grubu, bir iç mimar grubu, bir de peyzaj mimarı grubu vardır. Bu da ciddi bir maliyettir.

Her firma kendi özelinde iyidir, kendi sistematikleri vardır. Biz dinamik bir ekibiz. Çok enerjik bir patronumuz var ve insanlara, doğaya saygı duyan bir şirketiz. En önemli özelliğimiz mimariye verdiğimiz özellik, kaliteli ürün kullanmamız ve konsept projeler yapmamız. İyi mimarlı projeler iyi işler çıkarır.

15 yıl önceki inşaatımıza dahi sahip çıkarız. Hala müşterilerimiz satış ofislerimizi ararlar ve gerek mimari olsun gerek teknik grup olsun her daim destek verir işlerini çözeriz. Çünkü satış sonrası da bizim için önemlidir.

Bölgelerin etüdünü nasıl yapıyorsunuz?

Genellikle şehir içlerinde ve yeni gelişmekte olan bölgelerde inşaatlar yapıyoruz. Şehir dışında da birkaç iş yaptık ve memnun da kaldık fakat işlerimiz ağırlıklı olarak Florya, Etiler, Göktürk, Ulus gibi bölgelerde. Bugüne kadar İstanbul’da özellikle Avrupa yakasında 6 bin aileyi konut sahibi yaptık. Yurt dışında Ukrayna’da da bir takım yatırımlarımız oldu.

Gelecekte inşaat sektörü nasıl olacak ?

İstanbul ‘da şu anda 2-3 çeşit talep var. Bunlardan birincisi konfor talebi, diğeri ihtiyaç talebi, bir diğeri de yatırım talebidir. Günümüzde sürekli yeni binalar çıktıkça insanlar konforunu değiştirmek istiyor. Doğalgaz yokken insanlar sobalı evlerde yaşarken doğalgaz yaptırarak bazı şeyleri çözmeye çalıştılar ama günümüzde direkt alt yapısı doğalgaz olan projeyi tercih ediyorlar. Daha da ilerisi şu anda ısıtma sistemi elektrikle olan sistemler geldi. Daha büyük evi olsun isteyen, ebeveyn banyosu ayrı olsun isteyen, çocuğunun ayrı odası olsun isteyen insanlar var ve bütün bunlar ihtiyaç talebini yani konfor ihtiyacı talebini doğuruyor. Lükse doğru bu talep var. Bizim müşterilerimizin ağırlıklı kısmını da bu kişiler oluşturuyor.

Bir de ihtiyaç talebi vardır. İstanbul’da hala çok ciddi konut açığı var. Özellikle kentsel dönüşüm bölgelerinde olsun çok yoğun bölgelerde olsun birçok insan evini değiştirmek istiyor. Bunun altında yatan neden de rahat konforlu yaşama dönüş planıdır. Bahsettiğim konfor talebinin m2 si minimum 7.000 TL’den başlar 20.000 TL ile 50.000 TL’ye kadar bu fiyatlar çıkar. Ama ihtiyaç talebi 5.000 TL ile 6.000 TL arası konutları kapsar. Bunlar konut sayısının fazla olduğu projelerdir. Ciddi bir ihtiyaç talebi var. Şu anda piyasadaki en büyük talep de dediğimiz ihtiyaç talebinden gelir.

Bir de yatırım talebi vardır. Yıllardır özellikle 2008 yılından itibaren büyük ölçülerde kazandırmış projeler vardır. İnsanlar birikimlerini faize koydukları zaman mevduat oranlarından fazla bir getiri elde edemiyorlar. Birçok insanımızın borsaya dair yeterli bilgisi yok. Bizde ataerkillikten gelen bir mülkiyet merakı var bu da her zaman bizde değer görür. Tüm bunlar yatırım talebini getiriyor ve  bugüne kadar yatırımcıların hepsi de kazanmıştır.

Kentsel dönüşüm hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Kentsel dönüşümün ilerlemesi ancak devlet eliyle sağlanabilir. Bir arsası olan bunu kentsel dönüşüme verip 2 daire almak düşüncesinde. Bizler bu mantıkla ilerlediğimiz sürece kentsel dönüşümün yürüme ihtimali yok bana göre. Müteahhitin kentsel dönüşümü çözme ihtimali çok az hatta yok. Dolayısıyla kentsel dönüşümün biraz daha zamanı var.

Metal Konut Yapı A.Ş olarak 2017 yılında yapacağınız projeler hangileridir?

2017’de halen devam 7 projemizi sürdüreceğiz. Ulus’ta yeni bir projemiz olacak. Güneşli’de İçdaş Demir Çelik fabrikası arazisi Güneştepe’yi hayata geçireceğiz. Piyasanın iyi gitmesi durumunda 3 – 4 yıldır geliştirdiğimiz yeni projeleri de hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Şu anda portföyümüzde hemen başlayabileceğimiz 10 adet projemiz var. 2016 yılında en çok yatırım yapan firmalardan biriyiz. Yaklaşık olarak 1 milyar TL değerinde yatırım yaptık. Doğa Okulları’nı aldık, yeni arsalar aldık, inşaatlarımızı durdurmadık tam tersi devam ettik. Stabil şekilde piyasayı da inceleyerek yatırımlarımıza devam ediyoruz. Ülkemize güveniyoruz burası bizim vatanımız burada kazanıyoruz buraya yatırım yapıyoruz. Yurtdışı planımız yok. Tamamıyla Türkiye’de yatırım yapmaya devam etmek istiyoruz.