Türk margarin sektörünün başarısı ülke sınırlarını aştı

0
846

Ülkemizde gıda sanayisi içerisinde önemli bir yere sahip olan margarin sektörü 2019 yılını başarıyla kapatmaya hazırlanıyor. Sektörün istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini söyleyen Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Genel Koordinatörü Ebru Akdağ, dünya hala trans yağ limitlerini tartışırken, ülkemizde margarin sektörünün bu yıl “Trans yağsız” üretimde 12. yılını kutladığını belirtti.

MÜMSAD Genel Koordinatörü Ebru Akdağ

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden gıda sektörü gerek iç tüketimin gerekse de ihracatın artmasıyla büyümeye devam ediyor. Margarin sektörünün 2019’u verimli geçirdiğini söyleyen Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Genel Koordinatörü Ebru Akdağ, 2019’da yapılanları değerlendirdi.

“Gıdada bilgi kirliliğine karşı farkındalığı yükselttik”

MÜMSAD’ın 2019 yılında gıda alanındaki bilgi kirliliğiyle ve önyargılarla mücadele etmeye devam ettiğini söyleyen Ebru Akdağ, “Bilimsel gelişmelerin, global trendlerin sıkı takipçisiyiz. Üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği Bölümleri, tıp doktorları, paydaş STK’lar ve fikir liderleri ile sürekli iletişim halindeyiz. Bugüne kadar Türkiye genelinde 30 şehirde 57 üniversitede düzenlenen sempozyumlarla, yaklaşık 10.500 öğrenciye, 6.500 sağlık uzmanına ve akademisyene ulaştık. 2020’de yoğun bir ajandamız var. Daha fazla kişiye ulaşarak gıda güvenliğine dair bilgi alışverişinde bulunacak ve gıdada bilgi kirliliğine karşı verdiğimiz mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.

MÜMSAD Genel Koordinatörü Ebru Akdağ

2019’da dünyanın gündeminde trans yağ vardı

Türkiye’de gıda ürünlerinde kullanılmasına izin verilen “Trans yağ yoktur” logosunun 12 yıldır MÜMSAD’ın üzerinde tescilli olduğunu söyleyen Ebru Akdağ, “2019 yılının margarin sektörü için en heyecan verici yanı, trans yağsız üretimin 12. yılında başarı hikayemizin hem ülkemizde hem de uluslararası platformlarda daha çok yankı bulmasıydı. Brüksel’de düzenlenen IMACE (Avrupa Margarin Birliği) Uzmanlar Kurulu Toplantısı’nda ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), 16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında Elazığ’da düzenlediği uluslararası sempozyumda Türkiye margarin sektörünün trans yağı yok etme başarısını anlattık. Sektörün gönüllü uygulamasıyla trans yağların elimine edilmesi dünyada örneğine az rastlanır bir başarı hikayesi” diye konuştu.