Kadınlara iş imkânı sağlamak bireysel olarak benim hedefim…

0
1343

‘’Son derece pratik olan Thermomix 12 mutfak aletinin yerine geçiyor ve üç adet yemeği 25 dakikada aynı anda pişirme özelliğine sahip. Bu ürünü aldığınızda 12 mutfak aletini almanıza gerek kalmıyor. Thermomix ile buharda da pişirebilirsiniz, sulu yemek de yapabilirsiniz, buz da kırabilirsiniz, dondurma da yapabilirsiniz, kahve de çekebilirsiniz, kendi buğdayınızı öğütüp hamurunu yoğurup ekmek de yapabilirsiniz.’’

  1. Ebru Hanım, kariyer yolculuğunuz nasıl şekil aldı bahseder misiniz?

1994 yılında Ankara Üniversitesi’nden mezun oldum ve hemen çalışmaya başladım. Bir yıl kadar bir sağlık şirketinde Roche Otoanalizör Sistemlerinin satışından sorumlu olarak çalıştım. Onun ardından o dönemde Eczacıbaşı ortaklığı olan Avon şirketinde çalışmaya başladım ve yedi yıl kadar orada görev yaptım. Genelde satış ve eğitim ağırlıklı pozisyonlarda yer aldım. Oradan Oriflame’e geçerek doğrudan satış sektöründeki kariyerime devam ettim. Oriflame’de de satış destek, pazarlama ve satış departmanlarını yönettim. Aynı zamanda bir dönem Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’nın Satış Destek Direktörü olarak çalıştım.

2016 yılının ortalarında Vorwerk’ten teklif geldi. Türkiye’ye gireceklerine dair benimle iletişime geçen bir danışmanlık şirketi oldu ve kozmetik dışı bir sektör olduğu için hayatımda yeni bir sayfa açmaya karar verdim ve Nisan 2017’de Vorwerk’e katıldım.

  1. Sunduğu yüksek kalite ve ürünler ile 135 yıllık bir geçmişe sahip olan Vorwerk Group’un tarihçesini sizden dinleyebilir miyiz?

Vorwerk 1883 yılında kurulan bir Alman şirketidir. %100 Alman teknolojisi ile yapılan ürünler ile 135 yıldır faaliyette olan bir aile şirketi ve şirketin bütün ürünleri Almanya’da üretiliyor. Fabrikalar ve Ar-Ge merkezi Almanya’nın Wuppertal kentinde faaliyette.

Dünyadaki doğrudan satış şirketleri arasında 4. sırada yer alıyor. Ev ürünleri ve kozmetik alanlarında birçok farklı ürünleri mevcut… Türkiye’ye getirdiğimiz ilk ürünü ise Vorwerk’in amiral ürünü olan Thermomix’tir. Bunun dışında Kobold adında son teknoloji bir temizleme ürünü mevcut… Thermomix 1971 yılından bugüne farklı seriler ile üretiliyor.

Ayrıca Twercs güç cihazları(matkap, vida vs.), Lux Asia Pacific hava filtreleri ve su arıtıcıları gibi daha birçok ev ürünleri var. Bunların dışında şirketin asıl faaliyeti yer döşemeleri ve halıcılık üzerine çalışmaya başlamışlar. Kendine ait AKF Bank adında bir bankası var.

Kozmetik alanında da Jafra Kozmetik olarak çeşitli ürünleri ile hizmet veriyor. Ülkemize geldiğimizde ise Türkiye’de şu anda sadece Thermomix ürünü ile hizmet veriyor. Diğer şirketleri zaman içerisinde Türkiye’ye girecektir. Ama öncelikli olarak girecek olan Kobold’tur diye düşünüyorum. Aslında Thermomix ve Kobold şirketleri Vorwerk’in bütün satışının yıllık yaklaşık %70’ini sağlıyor. Vorwerk Türkiye’de %100 kendi iştiraki ile buluyor. Dünyada toplam 45 ülkede Thermomix var, 15 tanesinde Vorwerk kendi iştiraki geri kalan 30 tanesi distribütördür.

  1. Peki, Vorwerk Group’un Türkiye’yi tercih etme sebepleri nelerdi?

Vorwerk Group’un Türkiye’ye yatırım yapma kararı almasında, ülkemizin önümüzdeki 10 yılda bölgesel ve global bir ticaret merkezi haline geleceği beklentisi önemli rol oynadı. Büyük iç pazar ve istikrarlı makroekonomi politikaları Türkiye’yi Gayrısafi Yurtiçi Hasıla’da dünyanın 18. büyük ekonomisi haline getirdi. Orta vadede her yıl en az yüzde 5 büyümesi beklenen Türkiye, yabancı yatırımcılara en yüksek risk-ödül oranlarından birini sunuyor ve yüksek potansiyele sahip bir ekonomi olarak kabul ediliyor. Türkiye’yi BRIC ülkeleri ile karşılaştıran bir araştırmaya göre ülkemiz, işgücü piyasası verimlilik göstergeleri ve kişi başına düşen GSYİH ile BRIC’ler arasında en iyi performans gösteren ikinci ülke konumunda bulunuyor. Bu tablo, uzun vadeli yatırım stratejisine sahip bir şirketler grubu olan Vorwerk’in Türkiye’ye olan güvenini ve inancını artırıyor.

Vorwerk Yeni global yatırım stratejisi çoklu kanaldan satışa ilk kez Türkiye ile başladı. Çoklu kanaldan satış derken nedir bu, çalışma detaylarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Vorwerk ilk defa Türkiye’de 3 satış kanalını birden kullanarak yer alıyor. Bütün dünyada doğrudan satış şirketi olarak başlıyor. Ürünleri tanıtan danışmanları, takım liderleri yani bağımsız çalışan insanlar var. Satışlar dışarıda bu şekilde gerçekleşiyor. Türkiye’de ise hem bu şekilde doğrudan satış örgütü var, hem gidip kendimiz orada görüp alabileceğimiz mağaza var, hem de online satış mevcut…Dolayısıyla üç kanalın birlikte hayata geçtiği ilk ülke Türkiye’dir. Bir taraftan Türkiye’de doğrudan satış kendini ispat etmiş bir sektör ve çok uzun yıllardır var. Bu sektörde yer alan şirketlerde 1.5 milyondan fazla insan çalışıyor ve kazanç sağlıyor. Diğer taraftan mağaza, gidip görmek için, hiç bilinmeyen bir markanın ürününün tanınması için iyi bir lokasyon. Merak edenler gidip mağazada görebilir ya da evinde tanıtım için bir danışmanı çağırabilir. Tanıtımı izleyip sonrasında alma kararı verebilir ve ürünü internet sitesine girip satın alabilir.

  1. 2017 yılının sonunda amiral ürününüz Thermomix ile Türkiye pazarına girdiniz. 12 pişirme fonksiyonunutek bir cihazda birleştiren bu ürünün özelliklerinden bahseder misiniz?

Thermomix dünyada bir ilk

Tarif çipi, dokunmatik ekran ve rehberli pişirme fonksiyonu gibi yenilikçi teknolojilerle hayatı değiştiriyor, birçok elektrikli-elektriksiz mutfak cihazını gereksiz kılarak devreden çıkarıyor, kullanan kişiyi hepsini ayrı ayrı yıkamaktan kurtarıyor, elektrik ve su israfını önlüyor. Dolayısıyla Thermomix daha sağlıklı, daha hızlı, daha yaratıcı, daha kolay, daha ekonomik ve rehberli Pişirme Fonksiyonu, Tarif Çipi ve Yemek Kitabı ile herkesin yemek yapabileceği bir platform sunuyor.

12 pişirme fonksiyonunu tek bir cihazda birleştirmeyi başarması nedeniyle Thermomix dünyada bir ilk. 2,2 litrelik paslanmaz çelik karıştırma kabıyla ister az kişiye, istenirse büyük bir aile için yemek yapılabilir. Dakikada 10 bin 700 devir hızına sahip güçlü motoru ev ortamına endüstriyel standartları getiriyor.

Son derece pratik olan Thermomix üç adet yemeği 25 dakikada aynı anda pişirme özelliğine sahip. Bu ürünü aldığınızda 12 mutfak aletini almanıza gerek kalmıyor. Thermomix ile buharda da pişirebilirsiniz, sulu yemek de yapabilirsiniz, buz da kırabilirsiniz, dondurma da yapabilirsiniz, kahve de çekebilirsiniz, kendi buğdayınızı öğütüp hamurunu yoğurup ekmek de yapabilirsiniz. En güzel kısmı farklı haznelerde yemek pişerken birbirine kokusunun sinmiyor olmasıdır.

Thermomix, 200 yemek tarifi içeren tarif çipiyle artık herkes şef kalitesinde yemek yapabilecek!

  1. Yaklaşık 30 binin üzerinde yemek tarifi Thermomix koleksiyonunda mevcut. 2018 yılında yayınlanmak üzere Türkiye’de oluşturulan tariflerle yeni yemek kitaplarınızın da çıkacağından söz etmiştiniz, çıktı mı?

200 tarif olan çipin bir de kitabı var. Bazıları eski usul kitaba bakarak yapmayı seviyor, bazıları ise elektronik ilerlemeyi seviyor. Çipten yapmak istediğiniz yemeği seçiyorsunuz ve kitaptaki gibi yapıyor. Bu kitap dışında 30 tariflik yeni bir kitap daha çıkardık. Temmuz ayı içerisinde de 50 tariflik yeni bir kitap daha çıkacak.

  1. Thermomix Türkiye’de bilinmeyen bir alet ve Türkiye’de 1 yıldır bulunuyor dedik. Peki, bu süreçte nasıl bir ilerleme kaydettiniz? Satışlarınız beklentiyi karşıladı mı?

Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz satış 400 civarında ve çok yüksek adetlerde satış olmadığını düşünüyoruz. Ama yurt dışına ilettiğimizde onlar bu ilerleyişi çok normal ve doğru buluyorlar. Çünkü ilk satışımız 31 Ocak 2018 de gerçekleştirdik. Dolayısıyla 5-6 ay için gayet iyi bir ilerlemeye sahibiz. Marka tanındıkça bu rakamların hızlı bir şekilde yükseleceğine inanıyoruz. Bu alanda da birçok pazarlama faaliyetleri yapıyoruz.  Kanyon AVM’ de yerimizin olması bizim için iyi bir avantaj ve oradaki büyük alanda bir takım stant aktiviteleri yapıp pişirdiklerimizi insanlara tattırabiliyoruz. Pazarlama faaliyetlerimizi gerçekleştirirken bir taraftan da doğrudan satış ekibimizin büyümesini destekliyoruz ki daha çok sesimizi duyurabilelim ve bu esnada gelen talepleri karşılayacak bir ekibimiz olsun. Şu anda satış gücümüz yaklaşık 100 kişi ve sene sonunda bu rakamın 500’e çıkmasını hedefliyoruz. Pazarlama faaliyetlerimizi de buna uygun olarak ilerletiyoruz.

  1. Kadınların iş dünyasındaki etkinliğini yeterli ve başarılı buluyor musunuz?

Doğrudan satış sektörü, bir takım sıkıntılar sebebi ile çalışamayan kadınlar için iyi bir kapı oluyor.

Kadınların yeteri kadar çalışamadığını düşünüyorum, hatta çalışmak isteyenin de çalışamadığı bir durum var diyebilirim. Bunun nedeni bazen eş faktörü bazen çocuk ve bazen de eğitimle ilgili sıkıntı olabilir. Son 20 yıldır doğrudan satış sektörünün içerisinde olan biri olarak eşinden gizli çalışmaya çalışıp, bir süre sonra kazandığı para ile ev ya da araba aldığında eşinin durumu benimsediği ve destek olmaya başladığı süreçlere şahit oldum.

Kadınlara iş imkânı sağlamak bireysel olarak benim hedefim… Son 6-7 yıldır tamamen bunun için çalışıyorum diyebilirim. Bu konuyu sosyal sorumluluk projesi olarak görüyorum. Ne kadar çok kadın hayata katılırsa, ne kadar çok kadın para kazanmaya başlarsa o kadar kendini geliştirme imkânı buluyor. Bu işler için verilen her eğitim kadını geliştiriyor, daha düzgün konuşmasını ve daha iyi iletişim kurmasını, hatta çocuğu ile ilişkisini bile değiştiriyor. Bu yüzden tamamen çıkış noktam; kadınlar bir takım eğitimlere dâhil olursa çocukları daha doğru yetiştirir. Çocuklar bu memleketin geleceği, dolayısı ile kadınları bir şekilde desteklemek gerekiyor. Bunun için doğrudan satış sektöründen çıkmıyorum. Çünkü bunu layığı ile sağlayan en önemli sektörün doğrudan satış sektörü olduğunu düşünüyorum.

  1. Doğrudan Satış Derneğinin adil bir çalışma yaptığını düşünüyor musunuz?

Doğrudan satış derneğine üye olan şirketler gerçekten etik çalışıyor…öte yandan kazanç sistemi şeffaf olan, vergilendirme sistemi son derece düzgün olan şirketler. Bir noktada haklısınız ülkemizde birçok etik çalışmayan şirket var. Vorwerk, henüz Türkiye’deki doğrudan satış derneğine üye değil. Çünkü daha çok yeniyiz. Ama daha önce görev aldığım şirketler doğrudan satış derneğine başkanlık yapmış şirketlerdir.

  1. Son olarak Vorwerk Türkiye olarak gündeminizde olan ve gerçekleştirmeyi düşündüğünüz hedef ve projeleriniz nelerdir?

Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde 10 bin kişilik bir satış örgütüne ulaşmayı istiyoruz. Bu 10.000 kişiye istihdam demek aslında…

Vorwerk, Türkiye’de geleceği olan bir şirket ve zaman içerisinde çok fazla insanın ekmek kapısı olacak. Nihai amacımız ülkemize faydası olmasıdır.